Уряди авторитарних країн роками стежили за журналістами та правозахисниками завдяки шпигунському програмному забезпеченню, встановленому у смартфонах. За його розробкою стоїть ізраїльська компанія NSO Group.

За даними журналістського розслідування, проведеного низкою міжнародних видань, у списку потенційних об’єктів стеження – понад 50 тисяч телефонних номерів.

Достеменно невідомо, смартфони скількох із цих людей, були заражені шпигунською програмою.

У NSO Group тим часом заперечують усі звинувачення на свою адресу.

У компанії кажуть, що їхню програму створили для боротьби зі злочинцями та терористами і що доступ до неї надавали виключно силовим структурам країн, які мають хороший рейтинг у сфері захисту прав людини.

На думку NSO, оприлюднене розслідування сповнене хибних висновків і непідтверджених теорій.

Водночас у компанії зазначили, що все ж візьмуть до уваги окремі факти, що дійсно могли мати місце, і проведуть власне розслідування, після якого вирішать, яких заходів ужити.

Авторитарні режими роками стежили за журналістами та активістами через смартфони

Як працює шпигунська програма?

У розслідуванні використання шпигунської програми Pegasus взяли участь 17 видань та медіаорганізацій – зокрема The Guardian, Le Monde та Washington Post.

Pegasus дозволяє отримувати доступ до SMS-повідомлень, фото, електронних листів та дзвінків на уражених пристроях Android та iPhone. За допомогою програми також можна таємно увімкнути камери та мікрофони смартфонів – без відома власників.

Автори розслідування кажуть, що їм вдалося ідентифікувати близько тисячі жертв Pegasus з 50 країн.

Серед них – політики, бізнесмени, журналісти та активісти.

Значна частина людей у списку мешкають у 10 країнах – Азербайджан, Бахрейн, Угорщина, Індія, Казахстан, Мексика, Марокко, Руанда, Саудівська Аравія та ОАЕ.

У відповідь на запити до влади цих країн з проханням прокоментувати використання Pegasus там або узагалі заперечували застосування програми, або відкидали зловживання нею.

Авторитарні режими роками стежили за журналістами та активістами через смартфони

Авторам розслідування вдалося дізнатися, зокрема, що Pegasus встановили на пристрої людей, близьких до Джамаля Хашоггі – саудівського журналіста, вбитого у 2018 році під час відвідин посольства Саудівської Аравії у Стамбулі.

Pegasus, за даними розслідувачів, з-поміж іншого, був встановлений на смартфоні його нареченої за кілька днів до вбивства.

Також у списку жертв стеження за допомогою Pegasus фігурував убитий мексиканський журналіст Сесіліо Пінеда Бірто.

Звинувачення на адресу NSO з’являються не вперше, але новими є дані про масштаби використання розробки щодо невинних людей, які нібито мають місце. У списку є імена майже 200 репортерів з 21 країни, і найближчим часом, як очікується, автори розкриють ще більше імен із переліку.

До висунутих звинувачень є багато питань: зокрема, звідки взявся цей список і скільки пристроїв насправді інфікували шпигунським програмним забезпеченням.

NSO вчергове відкинула усі звинувачення, але це сильний удар по компанії, яка активно намагається очистити свою репутацію.

Усього два тижні тому вона опублікувала звіт, у якому детально розповіла про свою політику і зобов’язання дотримання прав людини.

В Amnsty International, щоправда, цей документ називали “рекламною брошурою”.

Останні звинувачення зашкодять іміджу NSO, але навряд чи створять їй серйозні фінансові проблеми. Адже у світі є дуже мало приватних компаній, здатних створювати шпигунські програми такого рівня.

Джерело: ВВС

Радимо звернути увагу на поради, про які писав Cybercalm, а саме:

FaceTime для Windows: як користуватися – ІНСТРУКЦІЯ

Чому перевірка готовності Вашого ПК до Windows 11 видає неможливість встановлення?

Як безпечно користування соціальними мережами? ПОРАДИ

В Україні поширюється онлайн-грумінг: як захистити Ваших дітей? ПОРАДИ

Що можуть Google та Apple віддалено зробити з Вашим смартфоном?

Як “скинути” рекламний ідентифікатор на Android? ІНСТРУКЦІЯ

До речі, Google видалила з Play Store дев’ять Android-додатків, в цілому завантажених 5,8 млн разів, що, як виявилося, викрадали облікові дані користувачів для авторизації в Facebook.

Щоб виявити, які пристрої “розумного” будинку атакують найбільше, експерти налаштували і підключили до Інтернету уявний “розумний” будинок, що містив різні пристрої – від смарт-телевізорів і термостатів до камер відеоспостереження, принтерів і “розумних” чайників.

Винахідник інтернету сер Тім Бернерс-Лі продав на аукціоні Sotheby’s оригінальний код, за допомогою якого він колись створив Інтернет.

Окрім цього, компанія Apple 30 червня відкрила офіційний офіс в Україні – компанія планує самостійно ввозити техніку в Україну та контролювати магазини офіційних дилерів, які надають послуги компанії в Україні.