Ви теж колись були фанатом Firefox? З роками десятки мільйонів користувачів відмовилися від цього браузера. Нещодавно Mozilla, компанія, що стоїть за Firefox, змінила практику роботи з даними та політику конфіденційності Firefox таким чином, щоб ви надавали Mozilla набагато більше контролю над вашими даними. Користувачі Firefox незадоволені цими змінами.
Чому люди незадоволені Firefox?
Все почалося 27 лютого 2025 року. Тоді Mozilla представила офіційні Умови використання Firefox та оновила Повідомлення про конфіденційність. Це вперше Mozilla має юридично обов’язкову політику конфіденційності для користувачів Firefox. До цього її політика спиралася на ліцензії з відкритим вихідним кодом і неформальні зобов’язання щодо конфіденційності.
Протягом десятиліть однією з найбільших переваг Firefox було те, що він забезпечував більше конфіденційності, ніж Chrome або Edge. Однак у новій політиці Mozilla стверджує, що:
«Коли ви завантажуєте або вводите інформацію через Firefox, ви тим самим надаєте нам невиключну, безоплатну, всесвітню ліцензію на використання цієї інформації, щоб допомогти вам орієнтуватися, переглядати та взаємодіяти з онлайн-контентом, як ви вкажете при використанні Firefox».
Користувачі обурені та вважають, що Mozilla надала собі безоплатне право на все, що вони вводять у Firefox. Ваші дані можуть бути використані для рекламодавців або для навчання великої мовної моделі штучного інтелекту (LLM).
На підтримку ідеї, що Mozilla дозволить рекламодавцям використовувати ваші дані, користувачі помітили, що Firefox видалив зі свого файлу поширених запитань (FAQ) запитання:
«Чи продає Firefox ваші персональні дані?» і відповідь: «Ні. Ніколи не продавав і не буде. І ми захищаємо вас від багатьох рекламодавців, які це роблять. Продукти Firefox розроблені для захисту вашої конфіденційності. Це ми вам обіцяємо».
Це все зникло. Тепер Firefox просто обіцяє «захистити вашу особисту інформацію». Це не те, що обіцяла Mozilla раніше.
Згідно з повідомленням Аджита Варми, віце-президента Firefox з управління продуктами, «Mozilla не продає дані про вас (в тому сенсі, в якому більшість людей думають про “продаж даних”), і ми не купуємо дані про вас. Ми змінили нашу мову, тому що деякі юрисдикції визначають «продаж» ширше, ніж більшість людей зазвичай розуміють це слово».
Що стосується штучного інтелекту, то у 2023 році Mozilla запустила власний стартап Mozilla.ai. Як сказав один користувач Firefox, нова мова «звучить як шаблонна мова збору даних для ШІ». І він не помилився.
У відповідь Варма додав: «Нам потрібна ліцензія, щоб ми могли реалізувати деякі базові функції Firefox. Без неї ми не могли б, наприклад, використовувати інформацію, введену в Firefox. Вона НЕ дає нам права власності на ваші дані або права використовувати їх для чогось іншого, крім того, що описано в Повідомленні про конфіденційність».
Це все ще не всіх влаштовує. Інші помітили, що нові керівники Mozilla, включаючи Варму, прийшли не з просування всередині спільноти відкритого програмного забезпечення, а з бізнесу, що приносить гроші. Наприклад, останнім місцем роботи Варми була компанія Meta, де він відповідав за монетизацію WhatsApp.
Як захистити свою конфіденційність у Firefox?
Отже, якщо ви більше не довіряєте Mozilla і Firefox свою конфіденційність, що ви можете зробити?
1. Заблокуйте свій інтернет за допомогою DNS через HTTPS
Незалежно від того, наскільки безпечним є ваш браузер, ваш провайдер все одно може бачити, куди ви ходите в Інтернеті. І ні, режим інкогніто тут не допоможе. Замість цього ви можете використовувати DNS-over-HTTPS (DoH) у своєму браузері, щоб приховати запити та відповіді системи доменних імен (DNS), зашифрувавши їх у вашому HTTPS-трафіку.
Шифруючи DNS-запити, DoH захищає користувачів від провайдерів, хакерів та інших третіх осіб, які стежать за їхніми звичками перегляду веб-сторінок.
- Натисніть кнопку меню (три горизонтальні лінії) у верхньому правому куті.
- Виберіть «Налаштування».
- Натисніть «Приватність і безпека» на лівій бічній панелі.
- Прокрутіть вниз до розділу DNS через HTTPS.
- Оберіть «Максимальний захист» виберіть режим «Надійний».
- Закрийте вкладку «Налаштування», щоб зміни набули чинності.

2. Спробуйте альтернативи Firefox
Інші веб-браузери обіцяють конфіденційність і безпеку. Ми рекомендуємо розглянути Brave на базі Chromium. За замовчуванням Brave фокусується на конфіденційності та безпеці, а додавання додаткової анонімної маршрутизації Tor Onion може бути корисним, щоб тримати шпигунів подалі.
Якщо ви дійсно хочете довести безпеку і конфіденційність до максимуму, завжди є браузер Tor. Він працює повільніше, ніж інші браузери, і для його коректної роботи потрібно трохи попрацювати, але це, безумовно, найбільш приватний браузер в світі.
Уявімо, що ви любите Firefox і хочете зберегти його зовнішній вигляд, навіть якщо вважаєте, що більше не можете довіряти йому так, як колись. Якщо це про вас, зверніть увагу на браузери в стилі Firefox, що орієнтовані на конфіденційність. Наприклад, Waterfox, LibreWolf і нова бета-версія Zen Browser. Це все веб-браузери з відкритим вихідним кодом у стилі Firefox, які ставлять конфіденційність на перше місце.
3. Захистіть Firefox і покращіть свою конфіденційність
Ось кілька кроків, які ви можете зробити, щоб покращити вашу конфіденційність у Firefox. По-перше, увімкніть посилений захист від відстеження:
- Натисніть кнопку меню (три горизонтальні лінії) у верхньому правому куті.
- Виберіть «Налаштування».
- Натисніть «Приватність і безпека» на лівій бічній панелі.
- У розділі «Розширений захист від стеження» виберіть режим «Надійний».
- Закрийте вкладку «Налаштування», щоб зміни набули чинності.

Покращений захист від відстеження в Firefox автоматично блокує файли cookie та трекери, які збирають інформацію про ваші звички та інтереси в Інтернеті, не порушуючи функціональність сайту.
4. Змініть пошукову систему за замовчуванням на DuckDuckGo
DuckDuckGo – це пошукова система, яка, на відміну від Google і Bing, не збирає дані користувачів, не відстежує вас в Інтернеті, не пов’язує вашу поведінку в Інтернеті з вашою IP-адресою і не зберігає історію пошуку. Якщо ви не хочете, щоб Google або Microsoft знали, що ви шукаєте, DuckDuckGo – чудовий вибір. До речі, він також не показує вам результати, створені штучним інтелектом.
- Відкрийте меню Firefox і натисніть «Налаштування».
- Виберіть «Пошук» на лівій бічній панелі.
- У розділі «Типова пошукова система» натисніть спадне меню.
- Виберіть пошукову систему, орієнтовану на конфіденційність, наприклад, DuckDuckGo.
- Закрийте вкладку «Налаштування», щоб зберегти зміни.

5. Вимкніть збір даних у Firefox
З огляду на нещодавні зміни в Mozilla, я б поставив цю модифікацію на перше місце в моєму списку.
- Відкрийте меню Firefox і виберіть «Налаштування».
- Натисніть «Приватність і безпека» на лівій бічній панелі.
- Перейдіть до «Збір та використання даних Firefox».
- Зніміть прапорець «Надсилати технічні й аналітичні дані до Mozilla».
- Закрийте вкладку «Налаштування», щоб застосувати зміни.

6. Увімкніть Глобальний контроль конфіденційності (GPC)
Нещодавно Mozilla видалила функцію «Не відстежувати» (DNT) з налаштувань конфіденційності та безпеки Firefox. Mozilla зробила це тому, що компанії не дотримувалися DNT. Коротше кажучи, не було великої різниці, увімкнено DNT чи ні.
Вона замінила її на Глобальний контроль конфіденційності (GPC). GPC також покликаний підтримувати Каліфорнійський закон про конфіденційність споживачів і вимоги Загального регламенту захисту даних ЄС, які вимагають від компаній дозволяти користувачам захищати свою конфіденційність. Звичайно, так само як і DNT. Чи будуть веб-сайти підтримувати GPC в більшій мірі, ніж вони підтримували DNT, залишається відкритим питанням.
- Введіть «about:config» в адресному рядку і натисніть Enter.
- Прийміть попереджувальне повідомлення.
- Знайдіть «privacy.globalprivacycontrol.enabled».
- Двічі клацніть параметр, щоб встановити його на «true».
- Перезапустіть Firefox, щоб переконатися, що зміни набули чинності.

Впровадження цих заходів може значно підвищити вашу конфіденційність під час використання Firefox, хоча вони також можуть перешкоджати функціонуванню деяких сайтів. Тим не менш, при обережному використанні вони повинні зробити Firefox відносно безпечним. Але вам більше не слід вважати, що Firefox буде ставити вашу конфіденційність на перше місце. Навіть після зміни деталей політики, це не той Firefox, який ви знали в 00-х або 10-х роках.