При встановленні додатків або приєднанні до певних сервісів в якийсь момент вас, ймовірно, попросили прочитати і прийняти Умови використання / надання послуг. Однак, швидше за все, ви просто прокрутили сторінку до самого низу і натиснули «згоден». Перш ніж ви наступного разу пробіжитеся по цих умовах, ось кілька речей, які вам варто знати.
Умови використання – це юридично обов’язкові контракти
Можливо, це тому, що їм бракує звичних фанфар, які супроводжують традиційні контракти, укладені на папері, але до Умов використання важко ставитися серйозно. Зазвичай, їх сприймають як ще одну обов’язкову перешкоду, через яку потрібно перестрибнути, і не надають їм особливого значення.
Однак реальність така, що Terms of Service – це договір, і, як і будь-який інший договір, після того, як ви з ним погодилися, він є юридично обов’язковим і може бути примусово виконаний у судовому порядку. Не має значення, що ви фізично не підписували жодних документів, достатньо лише поставити галочку у відповідному полі, щоб висловити свою згоду.
Тепер, у більшості випадків, питання, пов’язані з Умовами використання, ніколи не виникнуть, і після того, як ви поставите галочку, вам, можливо, більше ніколи не доведеться про це думати.
Однак, якщо між вами і компанією виникне суперечка, ці умови раптом стануть дуже важливими. Якщо ви не прочитали їх на початку, ви можете запізно зрозуміти, що загнали себе в глухий кут, погодившись на них.
Це пов’язано з тим, що Умови використання часто містять пункти, які обмежують ваші права або впливають на те, як ви можете вирішувати свої суперечки. У них може бути зазначено, що ви не є власником придбаної вами техніки або що в разі виникнення суперечки ви повинні звернутися до арбітражу, а не до суду.
Реальним прикладом того, як прийняття умов надання послуг без роздумів може вплинути на ваші права, є випадок із подружжям, яке постраждало, коли водій Uber проїхав на червоне світло. Вони хотіли подати на Uber до суду, але суд заблокував їхній позов, вказавши, що арбітражне застереження, з яким вони погодилися в Умовах надання послуг Uber, перешкоджає їм це зробити.
В іншій гучній справі чоловік подав до суду на компанію Disney за випадкову смерть після того, як його дружині подали їжу, що містила алергени, коли вона перебувала на території компанії. Disney стверджував, що оскільки подружжя погодилося з Умовами надання послуг на веб-сайті Disney, вони могли вирішити свої суперечки лише в арбітражі.
У цьому випадку Disney був змушений відступити через суспільний резонанс, але це був виняток, а не правило. У більшості випадків все, з чим ви погоджуєтеся в Умовах використання (якщо це не є несправедливим або незаконним), є обов’язковим для вас, тому добре подумайте про це, перш ніж ставити галочку біля будь-якого пункту.
Йдеться не лише про те, що компанії можуть робити, але й про те, що ви не можете
Коли ви приймаєте Умови використання, ви не тільки дозволяєте компанії робити певні речі, але й погоджуєтеся дотримуватися певних правил і зобов’язань. Зміст цих правил залежить від компанії, але вони часто включають такі речі, як уникнення шкідливої поведінки, а також не втручання в програмне забезпечення або його модифікацію. Якщо ви не дотримуєтесь цих правил, на вас можуть бути накладені санкції.
Наприклад, умови використання Nintendo забороняють торгівлю акаунтами. Якщо компанія дізнається, що ви продаєте або купуєте акаунти, вона може повністю їх видалити, позбавивши вас усього, що ви придбали або заробили. А коли справа доходить до втручання в програмне забезпечення – чи то через злам ігор, чи то через використання читів – компанії швидко роздають призупинення та заборони.
Якщо порушення досить серйозне, компанії можуть навіть вдатися до судового позову. Таке трапляється рідко, але трапляється. Наприклад, у 2011 році Sony подала до суду на Джорджа Хотца за те, що він зламав PlayStation 3 для запуску несанкціонованого програмного забезпечення, а в 2017 році Epic Games подала до суду на підлітка за використання та просування читів у Fortnite.
Умови використання можуть змінюватися і змінюються
Ще одна річ, про яку слід пам’ятати, – це те, що Умови використання не завжди залишаються незмінними. Зазвичай вони містять пункти, в яких зазначається, що ці умови можуть бути змінені. Якщо відбудуться зміни, компанія повідомить вас про це, зазвичай електронною поштою або повідомленням. Саме так сталося у згаданій вище справі Uber. Арбітражного застереження не було в початкових Умовах надання послуг, але пізніше вони були оновлені, щоб включити його.
Не всі компанії проситимуть вас підтвердити свою згоду, коли вони оновлюють свої Умови надання послуг. Деякі просто запрошують вас ознайомитися з оновленими Умовами надання послуг і сприймають ваше подальше використання їхніх послуг як підтвердження.
Наприклад, в Умовах надання послуг Meta зазначено, що «Як тільки будь-які оновлені Умови набудуть чинності, ви будете зобов’язані дотримуватися їх, якщо продовжите користуватися нашими продуктами».
Отже, якщо ви з тих, хто ігнорує електронні листи від додатків і сервісів, якими користуєтеся, ви можете мимоволі погодитися з новими умовами.
Не всі Умови використання створені однаково
Умови використання відрізняються в різних компаніях. Деякі з них є розумними, тоді як інші включають жахливу політику конфіденційності. Перш ніж натиснути кнопку «прийняти», ви повинні знати, на якому місці за шкалою знаходиться конкретна Умова використання, і чи комфортно вам виконувати її вимоги.
Прочитання повного тексту документа – найкращий спосіб зрозуміти, що передбачають Умови використання, але якщо у вас обмаль часу, ви можете скористатися ToS;DR (Terms of Service; Didn’t Read).
Цей інструмент аналізує та класифікує умови популярних сервісів, надаючи вам короткий огляд ключових моментів. Це не те саме, що повне прочитання, але може допомогти вам отримати чітке уявлення про те, на що ви погоджуєтесь.
Тепер, коли ви знаєте наслідки натискання кнопки «Приймаю», ви можете більш розбірливо підходити до вибору Умов використання, які ви приймаєте. Якщо ви дійсно серйозно ставитеся до захисту себе в Інтернеті, ви також можете слідувати цим порадам щодо безпеки в Інтернеті та усунути прогалини, де ви вразливі в Інтернеті.