Міністерство юстиції (DOJ) висунуло звинувачення двом співробітникам російської державної телерадіокомпанії RT у ймовірній проросійській схемі впливу на платформи соціальних мереж.
Костянтина Калашникова та Олену Афанасьєву звинувачують у причетності до плану виплати неназваній компанії з Теннессі майже 10 мільйонів доларів за поширення майже 2000 відео (більшість із яких містили дезінформацію та/або проросійську пропаганду) англійською мовою на YouTube, TikTok, Instagram і X. Міністерство юстиції каже, що лише на YouTube відео переглянули понад 16 мільйонів разів.
Генеральний прокурор Меррік Гарланд заявив на прес-конференції, що після вторгнення росії в Україну «головний редактор RT сказав, що компанія створила «цілу імперію таємних проектів», покликаних формувати громадську думку «західної аудиторії». У рамках цієї мети RT і співробітники (включно з двома відповідачами) «впровадили схему вартістю майже 10 мільйонів доларів для фінансування та керування компанією, що базується в штаті Теннессі, для публікації та розповсюдження контенту, який вважався сприятливим для російського уряду».
«Щоб реалізувати цю схему, відповідачі доручили компанії укласти контракт із інфлюенсерами соціальних медіа в США, щоб поділитися цим вмістом на їхніх платформах. Тематика та зміст багатьох відео, опублікованих компанією, часто відповідали зацікавленості росії в посиленні внутрішніх розбіжностей в США, щоб послабити опозицію США стосовно основних інтересів росії, зокрема її триваючій війні в Україні», – сказав Гарленд.
Гарленд додав, що компанія з Теннессі не повідомила інфлюенсерів та мільйони їхніх підписників про свої зв’язки з російським урядом. Натомість, згідно з Міністерством юстиції, організатори стверджували, що компанію спонсорує фіктивний «приватний інвестор».
Калашникова та Афанасьєву звинувачують у змові з метою порушення Закону про реєстрацію іноземних агентів (FARA) і змові з метою відмивання грошей. Обоє на волі. Проте звинувачення не свідчать про завершення справи. Галанд зазначив, що розслідування триває.
Міністерство юстиції розкрило обвинувальний висновок на тлі більш широких спроб уряду придушити російську пропаганду та дезінформацію напередодні загальних виборів у листопаді. Під час окремої операції Міністерство юстиції конфіскувало 32 веб-сайти, «які російський уряд і спонсоровані росією діячі використовували для участі в таємній кампанії з метою втручання та впливу на результати виборів у нашій країні», — сказав Гарленд.
Кампанія, яку росія, як кажуть, назвала «Doppelganger», включала створення веб-сайтів, які «були розроблені, щоб здаватися американським читачам так, ніби вони були головними новинними сайтами США, як-от The Washington Post або Fox News, але, насправді, це були фейкові сайти”, – сказав Гарленд. «Вони були наповнені російською урядовою пропагандою, яку створив кремль, щоб зменшити міжнародну підтримку України, підтримати проросійську політику та інтереси та вплинути на виборців у Сполучених Штатах та інших країнах».
Тим часом Мінфін і Держдепартаменти анонсували паралельні дії. Міністерство фінансів наклало санкції на ANO Dialog, російську некомерційну організацію, яка, як кажуть, допомагала організовувати кампанію Doppleganger разом із головним редактором RT Маргаритою Симоньян та іншими співробітниками RT.
Державний департамент ввів санкції проти RT і чотирьох інших державних видавців. Він також пропонує винагороду в 10 мільйонів доларів за інформацію про іноземне втручання в американські вибори.
Після публікації цієї історії CNN повідомило, що неназвана компанія, якій російські оперативники платили за поширення дезінформації, була Tenet Media зі штату Теннессі, відома тим, що наймала ультраправих коментаторів, зокрема Тіма Пула та Бенні Джонсона, які мають мільйони підписників на YouTube. На даний момент немає офіційного підтвердження від уряду для перевірки звіту CNN.