Крім очевидних переваг, цифрова трансформація має ряд недоліків. Через брак досвіду випадки шахрайства щодо користувачів, які тільки починають знайомитися з онлайн-світом, є доволі поширеними. Саме тому важливо розповісти початківцям, особливо своїм рідним старшого покоління, про можливі ризики в Інтернеті, а також шляхи їх мінімізації.

1. Не натискайте на підозрілі посилання.

Фішингові атаки, які є однією з найбільш поширених онлайн-загроз, як правило, починаються з відкриття небажаної електронної пошти або повідомлень в соціальних мережах. Для виманювання конфіденційної інформації, наприклад, реквізитів кредитної картки або облікових даних, шахраї також можуть використовувати методи соціальної інженерії. Зловмисники постійно удосконалюють свої інструменти, тому сьогодні фішингові повідомлення майже не відрізняються від легітимних.

Топ-5 порад, які допоможуть уникнути шахрайських схем в Інтернеті

Топ-5 порад, які допоможуть уникнути шахрайських схем в Інтернеті2. Не натискайте на спливаючі вікна.

Іноді під час завантаження легітимних програм на пристрій може потрапляти рекламне програмне забезпечення. Після потрапляння на пристрій загроза може відображати рекламні оголошення, збирати особисті дані, відстежувати історію пошуку, а також впливати на швидкість роботи пристрою. Саме тому спеціалісти ESET радять початківцям завантажувати програми тільки з офіційних ресурсів. Крім цього, не варто натискати на спливаючі рекламні оголошення у браузері, адже вони можуть перенаправляти користувача на шкідливі веб-сайти.

3. Не довіряйте Інтернет-лотереям.

Часто шахраї використовують схему, яка полягає у тому, що жертві надходить лист з привітанням про виграш у лотереї або ставках. Для отримання призу потрібно надіслати особисті дані або певну суму для авансу. Щоб ще більше збити жертву з пантелику зловмисники починають створювати почуття терміновості та вимагають негайно виконати інструкції, або вона втратить виграш. Варто зазначити, що державні лотереї ніколи не вимагають, щоб переможці платили збори за свій приз.

4. Не надавайте незнайомцям доступ до своїх пристроїв.

У іншій поширеній схемі шахрайства під виглядом служби технічної підтримки зловмисники намагаються переконати жертв у тому, що їх комп’ютер інфіковано і вони мають надати віддалений доступ до пристрою для вирішення проблеми. Наслідки такого обману можуть бути дуже серйозними — від втрати особистої інформації до викрадення грошей з рахунків. Саме тому не слід надавати незнайомцям віддалений доступ до вашого комп’ютера, особливо якщо ініціатором такого з’єднання є не ви.

Топ-5 порад, які допоможуть уникнути шахрайських схем в Інтернеті

5. Перевіряйте легітимність веб-сайтів банківських установ.

Кіберзлочинці все частіше створюють копії офіційних банківських веб-сайтів, намагаючись отримати доступ до рахунків людей та викрасти їх фінанси. Часто URL-адреса підробного веб-сайту відрізняється від легітимного буквально одним символом. Тому щоб не стати жертвою цієї афери фахівці радять знайти офіційний веб-сайт необхідного банку, зберегти його адресу до закладок та використовувати лише її для здійснення операцій в онлайн-банкінгу.

Нагадаємо, популярні поштові додатки для iOS і Android “обробляють” дані з поштових скриньок користувачів і потім продають створені на основі цієї інформації продукти клієнтам у сфері фінансів, туризму та електронної комерції.

Також фішинговий механізм створили двоє правопорушників для заволодіння криптовалютою. Під час виконання користувачем переказу криптовалюти відбувалася підміна криптогаманця отримувача, і гроші направлялись зловмисникам.

Окрім цього, зловмисник за допомогою системи онлайн-платежів банківських установ, які не є резидентами України, заволодів грошовими коштами українського банку.

Зверніть увагу, найбільш привабливою для хакерів мобільною операційною системою є Android. Так, 99% мобільних шкідливих програм виявляюють саме на пристроях під управлінням цієї ОС, йдеться у звіті з кібербезпеки мобільних пристроїв за 2019 рік компанії ESET.

До речі, образливі та провокативні повідомлення, знущання в коментарях, навмисне створення конфліктних ситуацій — все це типові прояви тролінгу в Інтернеті. Часто юні користувачі не в змозі боротися з цим самостійно, а батьки не розуміють що це та як захистити власну дитину. Як знизити тиск на підлітка, який вже став жертвою тролінгу в Мережі, а також уникнути цього, читатйте у статті.