Від імені судів нотаріусам надсилали фейкові листи із вірусом. Як не стати жертвою?

3 Переглядів 3 хв. читання

Розповсюдження шкідливого програмного забезпечення серед користувачів операційної системи Microsoft Windows зафіксували фахівці Кіберполіції України 11 грудня 2018 року. Про це йдеться у повідомленні прес-служби Департаменту кіберполіції Національної поліції України.

Об’єктами ураження були приватні нотаріуси України, зазначають правоохоронці. Для надсилання шкідливого програмного забезпечення правопорушники використовували поштові сервіси українських компаній www.ukr.net та www.i.ua. Повідомлення із шкідливими додатками надходили начебто від імені державних установ, зокрема судів різних інстанцій.

Як розповсюджували вірус?

Для зараження комп’ютерів користувачів зловмисники використовували декілька видів шкідливого програмного забезпечення (ШПЗ), які мають схожий функціонал.

При цьому, використовувались різні методи їх розповсюдження: наприклад, користувачі отримували архівні файли, які зовні виглядали як файли формату .pdf.

Злочинці навіть підробили зміст цих файлів – зовні вони виглядали як відсканований документ, створений від імені державної установи.

В деяких інших випадках розповсюдження вірусу відбувалось за допомогою документів формату .docx із вбудованим шкідливим “OLE” об’єктом. Після відкриття документу користувачем, відбувався запуск шкідливого програмного забезпечення. Автоматично відбувалось додавання запису в реєстр операційної системи для його автозавантаження.

Під час поглибленого аналізу спеціалісти з Кіберполіції встановили: кожен раз ШПЗ запускалось із теки системного диску за посиланням – :\ProgramData\Microtik\winserv.exe. Виявлене шкідливе програмне забезпечення переходило у прихований режим очікування з’єднання та в повній мірі надавало доступ до ресурсів комп’ютера жертви.

Згідно результатів аналізу, вказане ШПЗ є модифікованою версією легального програмного забезпечення “RMS TektonIT“.

Як уникнути зараження?

  • У жодному випадку не відкривати листи від сумнівних адресатів із сумнівним змістом. Перед відкриттям краще отримати підтвердження у відправника такого листа іншими можливими засобами зв’язку.
  • Встановити ліцензійне програмне забезпечення операційної системи та використовувати антивірусні програми.
  • Систематично оновлювати операційну систему та програмні продукти.
  • Не надавати доступ стороннім особами до персонального комп’ютера.

Також ви можете самостійно заборонити автоматичний запуск ШПЗ.

Для цього потрібно виконати наступні кроки:

  • запустіть редактор реєстру. Для цього необхідно натиснути клавішу “Пуск” та внести для пошуку запис “regedit“;
  • знайдіть наступну гілку реєстру – HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run;
  • власноруч видаліть знайдений запис такого змісту – “Microtik“;
  • на системному диску операційної системи видаліть теку – :\ProgramData\Microtik;
  • перезавантажте комп’ютер.
Поділитися