Крадіжки з платіжних карт у банкоматах: як не стати жертвою шахраїв

4 хв. читання

Шахраї встановлюють спеціальні пристрої на банкомати: кеш-трепінг, скімінг і знімні клавіатури, крадуть інформацію з банківських карт або ж просто забирають готівку. Щорічно тисячі українців попадаються на вудку шахраїв, а пристрої для крадіжки інформацію стають все більш непомітними.

За даними Кіберполіції, в минулому році кількість крадіжок з банківських карт зросла на 70%. При цьому злочинці найчастіше користуються двома методами: крадуть гроші безпосередньо в банкоматі, або отримують інформацію про банківську карту по телефону.

Скімінг і кеш-трепінг

Найпростіший спосіб вкрасти готівку з банкомату – встановити на вікно видачі коштів кеш-трепінг. Це спеціальна клейка стрічка, до якої прилипає частина купюр. За раз такий пристрій може “затримати” до 1,5 тисячі гривень. Помітити таку стрічку складно, тому краще після того, як банкомат видав готівку, перерахувати її перед камерою на банкоматі. Якщо це технічна помилка, то її повинен буде виправити банк, якщо ж частина грошей залишилася на кеш-трепінгу, то дістати стрічку можна буде самостійно.

shahrajstvo z bankomatamy 3

У банку радять звернутися до співробітників фінустанови, набрати номер “гарячої лінії” і нікуди не йти. За допомогою такого пристрою вкрасти всі гроші з картки не вийде, тому кіберзлочинці вигадали так званий скімінг. Це магнітна стрічка, яка встановлюється в роз’єм для банківської карти.

Найчастіше в наборі з таким приладом йде панель з відеокамерою, спрямованою на клавіатуру, або ж спеціальна накладка на клавіатуру банкомату. Скімінг копіює інформацію з магнітної стрічки банківської карти, а за допомогою накладки або камери злочинці дізнаються пароль від неї. Після цього вони можуть виготовити “двійник” справжньої банківської карти і зняти з неї всі кошти вже в працюючому банкоматі. У минулому році правоохоронці зняли з банкоматів близько 1 тисячі подібних приладів.

 

Найчастіше зловмисники встановлюють їх на день або кілька годин, а потім знімають. Жертва дізнається про злочин тільки після того, як кіберзлочинці виготовляють карту і знімають з неї гроші. До того моменту скімінг з банкомату знімають.

Щоправда, іноді зловмисників вдається затримати на гарячому. Так, як повідомляють в поліції, в минулому році в Харкові вдалося затримати чоловіка в момент, коли він діставав з банкомату кеш-трепінг.

Як не потрапити на вудку шахраїв

Найчастіше зловмисники використовують банкомати, які не перебувають під цілодобовим наглядом: на вулиці, в закритих від камер частинах торгових центрів тощо. Тому Кіберполіція рекомендує використовувати ті банкомати, які знаходяться у відділенні банків або в приміщеннях, які знаходяться під наглядом і закриваються на ніч.

Також важливо перед тим, як вставляти карту, уважно оглянути банкомат. На ньому не повинно бути сторонніх предметів, вікно для видачі готівки повинно бути порожнім, а на роз’ємі для банківських карт не повинно бути сторонніх предметів. При цьому важливо прикривати рукою клавіатуру при наборі пін-коду (на випадок, якщо зловмисники встановили камеру), а видані кошти перераховувати перед камерою банкомату. У такому випадку, якщо станеться технічний збій, співробітникам банку можна буде без перерахунку залишку довести, що банкомат не видав частину списаних грошей.

Джерело: Обозреватель

Поділитися
Exit mobile version