Google звертається до ядерної енергетики, щоб допомогти живити свій штучний інтелект. У понеділок компанія заявила, що співпрацюватиме зі стартапом Kairos Power для будівництва семи невеликих ядерних реакторів у США. Угода має на меті додати 500 мегават ядерної енергії від малих модульних реакторів (ММР) до кінця десятиліття. Очікується, що перший з них буде введений в експлуатацію до 2030 року, а решта – до 2035 року.
Це перша в історії корпоративна угода з купівлі ядерної енергії з ММР. Малі модульні реактори менші за існуючі реактори. Їх компоненти будуються на заводі, а не на майданчику, що може допомогти знизити вартість будівництва порівняно з повномасштабними станціями.
Kairos потребуватиме дозволу Комісії з ядерного регулювання США на проектування та будівництво для реалізації своїх планів. Стартап вже отримав дозвіл на демонстраційний реактор у штаті Теннессі, запуск якого запланований на 2027 рік. Компанія вже будує тестові блоки (без ядерних паливних компонентів) на дослідницькому майданчику в Альбукерке, штат Нью-Мексико, де вона оцінює компоненти, системи та ланцюжок поставок.
Компанії не оголосили фінансові деталі угоди. Google заявляє, що структура угоди допоможе знизити витрати і швидше підключити енергію до мережі.
«Закуповуючи електроенергію з декількох реакторів – те, що експерти називають «портфелем замовлень» реакторів – ми допоможемо прискорити повторне розгортання реакторів, необхідне для зниження витрат і швидшого виведення технології Kairos Power на ринок», – написав у своєму блозі Майкл Террелл, старший директор Google з питань енергетики та клімату. «Це важлива частина нашого підходу до масштабування переваг передових технологій для більшої кількості людей і спільнот, і вона ґрунтується на наших попередніх зусиллях».
Бум штучного інтелекту – і величезні потужності центрів обробки даних, яких він потребує, – призвели до кількох угод між компаніями Big Tech і атомною промисловістю. У вересні Microsoft уклала угоду з Constellation Energy про відновлення роботи одного з блоків АЕС Три-Майл-Айленд у Пенсильванії. У березні Amazon придбала центр обробки даних, що працює на ядерній енергії, у компанії Talen Energy.