Якщо ви належите до тих людей, які оновлюють свій ПК раз на десятиліття, ви не самотні. Тож може здатися логічним витратити трохи більше грошей зараз, щоб придбати одразу топовий ПК, який прослужить довше. Однак, це не найкращий підхід до використання ПК. Дозвольте мені пояснити.
Міф про 10-річний комп’ютер
Знову і знову я отримую запитання від друзів та родичів про те, який комп’ютер їм краще купити. Одне з найпоширеніших запитань, яке я отримую, звучить так: «Чи можете ви допомогти мені зібрати комп’ютер, який прослужить 10 років? Я зараз відкладаю гроші і хочу уникнути майбутніх апгрейдів». Вони, ймовірно, думають про комп’ютери з точки зору «якості», як і про багато інших предметів у нашому повсякденному житті, таких як автомобілі, кондиціонери та холодильники.
На жаль, у комп’ютерному світі все працює зовсім не так. Якщо ви витратите вдвічі більше грошей на свій комп’ютер сьогодні, ви не отримаєте вдвічі більшої продуктивності, і він не прослужить вдвічі довше. Тут діє закон спадної віддачі: коли ви рухаєтеся вгору по ціновій шкалі, кожен додатковий долар, який ви витрачаєте, буде давати все менше і менше приросту продуктивності.
Але це лише одна половина рівняння. Інша половина полягає в тому, що технології постійно розвиваються, тому найкраще у своєму класі обладнання сьогодні буде настільки ж хорошим, як і варіанти початкового рівня, лише через кілька років. Наприклад, NVIDIA GTX 1080 Ti (MSRP $699) був топовим графічним процесором, коли вийшов у 2017 році, але він не може навіть близько стояти з NVIDIA RTX 4060 (MSRP $299) з 2023 року.
Це показує, наскільки швидко розвивається обладнання. Найкращий графічний процесор 2017 року був перевершений «найгіршим» графічним процесором 2023 року. Цей приклад дає вам гарне уявлення про те, як ваш сьогоднішній дорогий ПК буде працювати через шість років – він буде порівнянний з бюджетним ПК.
Довговічність – це не лише висока продуктивність
Коли я говорю про довговічність, я не маю на увазі, що апаратне забезпечення перестане працювати через кілька років використання. Якщо його не розігнати до екстремуму або не допустити випадкового виробничого дефекту, більшість комп’ютерних деталей можуть працювати довше, ніж потрібно.
Але довговічність – це не лише показники продуктивності. Комп’ютерне обладнання розвивається новими і несподіваними шляхами. Кілька років тому спеціалізовані ядра RT для трасування променів стали ключовою особливістю графічних процесорів, надавши таким моделям, як вищезгадана RTX 4060, ще одну перевагу над старими моделями, такими як GTX 1080 Ti. Сьогодні увага змістилася на чіпи зі штучним інтелектом.
Це помітні функції апаратного рівня, які вимагають оновлення, якщо ви хочете залишатися на передовій. Ваш дорогий комп’ютер, який повинен був прослужити десять років, раптом застарів перед обличчям нових технологій. Закон Мура не помер, він просто набув нової форми. Оскільки ми не можемо передбачити майбутнє, а технології розвиваються новими і несподіваними шляхами, краще оновлюватись частіше.
Читайте також: Чим відрізняються бізнес-ноутбуки від споживчих (і які варто купувати?)
На додаток до непередбачуваних високотехнологічних функцій, існують деякі апаратні досягнення, які ми можемо передбачити. Найбільш помітними є архітектурні зміни, які приходять з новою платформою, часто досить значні, щоб виправдати новий ПК. Деякі інші нещодавні вдосконалення, такі як HDMI 2.1b, USB 3.2 Gen 2×2, PCIe 5.0, оперативна пам’ять DDR5 і GDDR7, показують, як постійно розвиваються стандарти. Залежно від стандарту, нова ітерація зазвичай з’являється кожні п’ять-сім років, що зручно узгоджується з більш практичним і розумним графіком оновлення.
Цінність не в цьому
Комп’ютерне обладнання страждає від спадаючої віддачі, тобто приріст продуктивності зменшується відносно ціни в міру того, як ви піднімаєтеся вгору по рівнях. Візьмемо для прикладу RTX 4090. Це найпотужніший графічний процесор і найкраще, що ви можете отримати сьогодні, але зараз він коштує близько 2 000 доларів. За ці гроші можна купити вживану машину! Насправді, це настільки дорого, що RTX 4080 Super, інша карта високого класу, виглядає як розумний вибір.
Хоча немає чіткої межі для того, що все ще розглядається, і ціни мають тенденцію коливатися, зазвичай вони знаходяться десь між середнім і високим класом. Чим більше грошей ви витрачаєте, тим менше отримуєте. Для середньостатистичного геймера компоненти середнього класу пропонують розумне поєднання вартості та продуктивності. Якщо вам потрібен простий офісний ПК, ви можете зібрати його всього за 250 доларів.
Більш реалістичний підхід до збірки ПК
При створенні ПК ви хочете знайти золоту середину між вашими поточними потребами та продуктивністю за кожну витрачений долар. Замість того, щоб витрачати $2,000 на висококласну машину, яка має прослужити 10 років, ви отримаєте набагато більше користі, побудувавши комп’ютер за $1,000 зараз і ще за $1,000 через п’ять років.