Стрімкий розвиток інтернету та цифрових технологій відкрив на ринку праці нові горизонти. Сьогодні все більше фахівців прагнуть піти працювати на фриланс.
Це слово, що перекладається з англійської як «вільний», у контексті ринку праці означає форму зайнятості, яка не передбачає офіційного працевлаштування та повсякденного відвідування офісу, наявності інших атрибутів штатних співробітників. Від «вільного художника» не вимагається вирішення завдань одного роботодавця, фрілансер може виконувати роботу віддалено та співпрацювати з різними замовниками.
Незважаючи на прогресивність даного явища, самозайнятим доводиться стикатися зі складнощами, які може вирішити впровадження у фріланс блокчейн технологій, які вийшли за межі світу криптовалют і застосовуються практично повсюдно. Вони є шифрування та зберігання даних з безлічі комп’ютерів, які об’єднані в єдину мережу. Іншими словами, блокчейн – це цифрова інформаційна база даних, що відображає всі скоєні транзакції.
Завдання, що вирішуються блокчейном для фрілансу
Створювані сучасні блокчейн проекти, спрямовані на вирішення проблем у сфері фрілансу, насамперед стосуються найбільш актуального питання – досягнення максимальної прозорості у відносинах між виконавцем та замовником. Крім того, непростим завданням є і швидке переведення коштів між роботодавцями та фрілансерами. Ще одна проблема, яка потребує оперативного вирішення – можливість контролю рівня якості виконаної роботи.
Завдання, які за допомогою блокчейна вдасться вирішити сторонам, що беруть участь у процесі віддаленої роботи, цим не обмежуються. До питань, що вимагають вирішення, відноситься також можливість для новачків швидше подолати бар’єр недовіри з боку замовників і інтегруватися в систему. І, звичайно, всім фрілансерам хотілося б суттєво знизити комісійну ставку, яку сьогодні встановлюють централізовані платформи.
Крім того, децентралізація та можливості принципово нових фріланс майданчиків дозволять усунути посередників, скорочуючи час взаємного пошуку замовником та виконавцем один одного.
Перспективи використання технології при віддаленій роботі
Існуючі фріланс біржі, такі, як, наприклад, Freelancehunt, справляються із завданням об’єднання зусиль замовників та виконавців для досягнення цілей кожного з них. Проте зростаюча конкуренція у цій сфері та глобалізація всіх процесів життєдіяльності потребує впровадження проривних технологій. Зокрема, завдяки блокчейн, угоди, що укладаються між сторонами віддаленої роботи, можуть бути автоматизовані, якщо будуть використовуватися Smart Contracts. «Розумні» чи інтелектуальні контракти засновані на технології блок-ланцюжка (blockchain), що дозволяє проводити цифрову перевірку та примусове виконання договорів, не залучаючи третю сторону, наприклад, нотаріуса чи юриста.
Впровадження блокчейн технології дозволить надійно захистити авторське право у сферах, де виробляється інтелектуальний продукт, та закріпити право на інтелектуальну власність.
Переваги, які забезпечує блокчейн
У сфері фрілансу блокчейн може бути задіяний у кількох напрямках, які принесуть вигоди в рівній мірі виконавцям та замовникам, а саме:
- Виключення комісійних зборів, що становитиме за підсумком року значну суму зекономлених коштів.
- Проведення швидких криптовалютних транзакцій.
- Можливість використання смарт-контрактів та токенів з метою підвищення професійного рівня фрілансерів та створення нових стимулів.
Прискорити проходження платежів допоможе перехід на оплату в криптовалютах, що відбувається блискавично незалежно від місцезнаходження отримувача. Нові блокчейн-платформи, створені як біржі фрілансу, обіцяють зниження комісій до 0-1%, що забезпечить суттєву економію фінансів.
Криптотокени та смарт-контракти – потужна мотивація для сторін, що спонукає їх до професійної та чесної роботи, як і токенізація репутації та встановлення її реальної ринкової вартості на фріланс біржі. Погіршення репутації в цьому випадку серйозно позначиться на заробітку.
Децентралізовані платформи: сильні сторони
Багато діючих фріланс бірж і в нинішній ситуації забезпечують блокчейн-ефект, який обіцяють спеціальні майданчики. Так, наприклад сервіс Freelancehunt, гарантує моніторинг відгуків про замовників та фрілансерів, а також гарантію 100% оплати лише за повного схвалення завершеного проекту роботодавцем. Крім того, ця біржа фрілансу забезпечує неупереджений арбітраж у разі виникнення конфліктних ситуацій. Інтерфейс сервісу інтуїтивно зрозумілий, завдяки чому взаємний пошук виконавців та замовників максимально оперативний.
Проте вже функціонують і нові платформи, які створені на основі блокчейн технологій. До ТОП-3 експерти ринку включили такі сервіси, як:
- coinlancer.com – безкоштовна реєстрація, відсутність необхідності власного криптогаманця, необхідність купівлі службового токена CL, що обмінюється на фіатні або інші цифрові валюти;
- ethlance.com – безкоштовне членство, відсутність комісії за обслуговування, 0-1% – за переказ, швидкий пошук роботи та виконавця відповідно до інтересів;
- bounty0x.io – співпраця тільки з надійними та перевіреними фрілансерами, винагорода у будь-якій криптовалюті.
У фазу активного розвитку вступила і платформа DeeLance – децентралізований фріланс майданчик, що поєднує рекрутерів та виконавців з усього світу.
Можливості та обмеження використання децентралізованих платформ
Отже, децентралізація покликана забезпечити більш точні рейтинги, справедливе вирішення суперечек та відсутність авторитарного контролю. При користуванні ними до явних нових можливостей для фрілансерів належать:
- Приплив додаткових коштів замовників, які використовують цифрові валюти
- Прискорення надходження оплати за виконану роботу.
- Зниження комісії, яка збільшить заробітки, або дозволить стати більш конкурентоспроможними за рахунок зниження ціни.
- Монетизація репутації, що підвищує ступінь довіри між замовником та виконавцем.
- Підвищення безпеки коштів фрілансера, які посередник не зможе заморозити за власним бажанням.
Однак перспективи розвитку блокчейну у фрілансі слід розглядати, виходячи з того, що блокчейн технологія знаходиться в цій сфері на стадії зародження і потребує вдосконалення. Так, деякі подібні майданчики складніші у використанні і, як наслідок, у порівнянні з централізованими працюють повільніше. Крім того, дуже прогресивні та революційні за своєю суттю смарт контракти редагуванню не підлягають. Після того, як вони написані, практично неможливо внести зміни або відредагувати їх.
Висновок
Незважаючи на не до кінця врегульовані проблеми, які сьогодні існують у децентралізованих фріланс платформ, що використовують блокчейн технології, експерти прогнозують для них цілком позитивні перспективи. Так, вони гарантовано забезпечать безпеку персональних даних, низьку комісію, стабільний потік замовлень, гарантовану винагороду за виконану роботу та справедливий арбітраж суперечок. При цьому конфліктні ситуації, що виникли, будуть вирішувати власники токенів (цифрової валюти проекту). Будучи незацікавленими особами, вони зможуть винести неупереджене справедливе рішення на користь дійсно правої сторони конфлікту.
Реальна рейтингова система мотивуватиме фрілансерів виконувати завдання більш якісно, дотримуватись термінів здачі проектів, щоб отримати схвальну оцінку замовника. У свою чергу, потенційні рекрутери зможуть обирати виконавців відповідної кваліфікації.