Спроби деяких особливо просунутих користувачів лікуватися або діагностувати у себе коронавірус за допомогою додатків не тільки безглузді, але навіть небезпечні. А, між тим, зловмисники активно користуються ситуацією, і один за одним випускають додатки, які обіцяють допомогти визначити у Вас симптоми захворювання, а насправді заражають смартфон, отримують над ним повний контроль і навіть крадуть ваші гроші.

За поширенням коронавіруса можна стежити в реальному часі, але ніхто не ставить зараженим GPS-маячки?

Незважаючи на те що поширення підроблених додатків із діагностичними або близькими до цього функціями, відбувається за межами Google Play, їх небезпеку не можна недооцінювати. Практика показала, що дуже багато користувачів Android шукають в Інтернеті різні шляхи виявлення у себе ознак цього захворювання, і додатки, що пропонують таку можливість, виявляються досить затребуваними, навіть якщо завантажити їх можна тільки у вигляді APK-файлу і тільки з сайту, не захищеного згідно протоколу HTTPS.

У світі не існує додатків для діагностики коронавіруса

Один із таких додатків називається Covid-19 Tracker. Він розміщується на сайті, на якому наводиться безліч недостовірної інформацію про можливості програми – від фальшивих сертифікатів Всесвітньої організації охорони здоров’я та Центру по контролю і профілактики захворювань до згадки про шість мільйонів осіб, які завантажили додаток і середньою оцінкою в 4, 4 бали з 5. Правда, де саме була виставлена ​​така оцінка, не уточнюється.

Covid-19 Tracker стежить не за коронавірусом, а за вами

Чи варто говорити, що нічого з описаного додаток Covid-19 Tracker робити не вміє. Насправді він несе в своєму складі троян під назвою CovidLock, який отримує доступ до системних функцій, просить користувача підтвердити активацію своїх механізмів введенням пароля від смартфона, а потім просто змінює пароль і блокує апарат. В результаті на екрані з’являється повідомлення про те, що пристрій заблоковано, а розблокувати його можна тільки після перерахування зловмисникам викупу в розмірі 100 доларів на наданий біткоїн-гаманець.

Багатьом із Вас, ймовірно, складно уявити, хто ж ті люди, які наївно завантажують додатки, подібні до цього, і намагаються відстежувати хворих коронавірусом на карті. Насправді це такі ж люди, як і Ви, які напевно дізналися про те, що в Китаї є аналогічний додаток. А якщо він є у них, то чому його не може бути у нас? Ось тільки поряд з наївністю ці люди страждають ще й від неуважності, коли встановлюють додаток з невідомого джерела, а потім ще й надають йому всі системні привілеї.

Також радимо звернути увагу на поради, про які писав Cybercalm, а саме:

Нагадаємо, використовуючи реквізити платіжних карток громадян інших держав, зловмисник купував товари в Інтернет-магазинах. Далі продавав їх у соціальних мережах українцям.

Окрім цього, прогалини в безпеці знайдені в продуктах Amazon, Apple, Google, Samsung, Raspberry, Xiaomi, а також точках доступу від Asus і Huawei.

До речі, рекламні агенції, що надавали послуги з розміщення реклами, в тому числі на сайтах онлайн-кінотеатрів, своєю діяльністю забезпечували функціонування ресурсів з піратським контентом.

Також довгий час більшість користувачів вважали, що загроз для Linux значно менше, ніж для Windows чи macOS. Однак останнім часом комп’ютерні системи та додатки на базі цієї операційної системи все частіше стають об’єктами атак кіберзлочинців.