Обережно, фішинг! Рекомендації, як вберегти особисті дані

Чи отримували Ви коли-небудь електронне повідомлення нібито з банку чи іншого популярного онлайн-сервісу, який вимагав “підтвердити” дані облікового запису, номер кредитної картки чи іншу конфіденційну інформацію? Якщо так, Ви вже знаєте, як виглядає фішинг-атака.

Ціль фішингу — отримання цінних даних, які можуть бути продані або використані для зловмисних цілей, таких як вимагання, викрадення грошей або особистих даних.

Що це таке?

Фішинг існує впродовж багатьох років, за цей час кіберзлочинці розробили широкий спектр методів інфікування жертв. Найчастіше зловмисники, які займаються фішингом, видають себе за банки чи інші фінансові установи, щоб змусити жертву заповнити фальшиву форму та отримати дані облікових записів.

У минулому для виманювання даних користувачів кіберзлочинці часто використовували неправильно написані або оманливі доменні імена. Сьогодні зловмисники використовують більш складні методи, завдяки чому фальшиві сторінки дуже схожі на свої легітимні аналоги.

Викрадені дані жертв, зазвичай, використовуються для викрадення коштів з банківських рахунків або продаються в Інтернеті. Подібні атаки здійснюються також через телефонні дзвінки (vishing) та SMS-повідомлення (smishing).

 

blank

Як уникнути?

Щоб уникнути подібних атак, фахівці радять звертати увагу на описані вище ознаки, за допомогою яких можна виявити фішингові повідомлення, а також рекомендують наступні дії.

1. Дізнавайтесь про нові методи фішингу: читайте засоби масової інформації для отримання нової інформації про фішингові атаки, оскільки кіберзлочинці постійно знаходять нові методи для виманювання даних користувачів.

2. Не надсилайте облікові дані: будьте особливо уважні, коли у електронному листі начебто перевірені організації запитують Ваші облікові або інші конфіденційні дані. У разі необхідності перевірте вміст повідомлення, відправника або організацію, яку вони представляють.

3. Не натискайте на підозрілі кнопки та посилання: якщо підозріле повідомлення містить посилання або вкладення, не натискайте та не завантажуйте вміст. Це може призвести до переходу нашкідливий веб-сайт або інфікувати ваш пристрій.

4. Регулярно перевіряйте облікові записи: навіть якщо Ви не маєте підозр, що хтось намагається викрасти ваші облікові дані, перевірте банківські та інші облікові записи в Інтернеті на наявність підозрілої активності.

5. Використовуйте надійне рішення для захисту від фішингових атак. Дотримання цих рекомендацій допоможе Вам насолоджуватися безпекою.

Коли фішинг застосували вперше?

Систематичні фішинг-атаки почалися в мережі AmericaOnline (AOL) у 1995 році. Щоб викрасти легітимні облікові дані, зловмисники зв’язувалися з жертвами через AOL Instant Messenger (AIM), видаючи себе за співробітників AOL, які перевіряють паролі користувачів. Термін “фішинг” з’явився в групі новин Usenet, яка зосереджувалася на інструменті AOHell, який автоматизував цей метод, і так ім’я закріпилося. Після того, як AOL в 1997 році ввела контрзаходи, кіберзлочинці зрозуміли, що можуть використовувати таку ж техніку в інших галузях, зокрема й фінансових установах.

blankОдна з перших великих, хоча і невдалих, спроб була в 2001 році. Зловмисники, скориставшись хаосом від терористичних атак 9/11, розіслали потерпілим електронну розсилку нібито для перевірки посвідчення особи. Отримані дані використовувались для крадіжки банківських даних. Вже у 2005 році за допомогою фішингу кіберзлочинці викрали у користувачів США понад 900 мільйонів доларів США.

Відповідно до дослідження глобального фішингу APWG у 2016 році спостерігалося понад 250 тисяч унікальних фішингових атак, під час яких використовувалось рекордне число доменних імен, зареєстрованих зловмисниками, перевищуючи позначку в 95 тисяч. В останні роки кіберзлочинці намагалися зосередитися на банківських та фінансових послугах, користувачах електронного банкінгу, соціальних мереж, а також облікових даних електронної пошти.

Нагадаємо, не минуло й року з моменту запуску стандарту WPA3 (Wi-Fi Protected Access III), покликаного усунути технічні недоліки протоколу WPA2, який довгий час вважався небезпечним і уразливим до атаки реінсталляції ключів (Key Reinstallation Attack, KRACK), як дослідники виявили низку серйозних уразливостей в стандарті, які дозволяють отримати пароль Wi-Fi і проникнути в мережу.

Також, якщо Ви забули пароль від Wi-Fi-роутера, до якого вже під’єднували пристрої? Ось кілька способів дізнатися його або ж встановити новий.

Окрім цього, дослідник із безпеки Набіл Ахмед (Nabeel Ahmed) опублікував демонстраційний експлойт для уразливості (CVE-2019-0841) підвищення привілеїв в Windows, викликаної некоректною обробкою посилань сервісом AppX Deployment Service (AppXSVC), використовуваним для запуску додатків Windows Apps, а також для встановлення і деінсталяції цих додатків.