Портативна зарядна станція – це відмінний аксесуар, який може стати в нагоді у надзвичайних ситуаціях або, наприклад, для зарядки обладнання під час відпочинку на природі. А зараз, під час екстрених відключень електроенергії, вона перетворюється на життєво необхідний пристрій для українців. Ось основні функції і параметри, на які слід звернути увагу при її виборі.
Зарядна станція якої потужності підійде для ваших потреб?
Спершу кілька слів про теорію і основні параметри, за якими характеризують зарядні станції. Не хвилюйтесь, це не урок з фізики, але коротке нагадування основних понять не завадить – ми й самі не все пам’ятали добре.
Отже: потужність і ємність (місткість). Обидва параметри характеризують кількість енергії, яку здатна видавати станція, проте перший – кількість енергії за один момент (вимірюється у Ватах), другий – кількість енергії за певний час при сталому рівні енерговіддачі (вимірюється у Ват-годинах).
Пристрої-споживачі, які ви можете підключати до станції, також мають параметри потужності і енергоспоживання, і їх важливо врахувати при виборі станції.
Пояснимо на прикладі:
Скажімо, ви хочете протягом 3 годин живити ноутбук, телевізор, холодильник, а також кілька разів зарядити телефон і іноді закип’ятити воду у чайнику. Почніть з підрахунку енергії, якої потребуватиме таке хазяйство:
В інструкції до пристроїв або в інтернеті ви зможете знайти рівень їх споживання, наприклад 40Вт для середнього телевізора, отже за годину роботи телевізор витратить 40Вт-год енергії. Деякі пристрої, як то холодильник, можуть вказувати енергоспоживання на рік: скажімо, якщо це 280кВт-рік, розділіть їх на кількість годин у році і отримаєте середнє споживання на годину. В нашому випадку це приблизно 32Вт-год в середньому (втім, після кількагодинного відключення холодильник інтенсивно працюватиме щоб охолодити продукти, отже споживання буде підвищеним, візьмемо для прикладу 50Вт-год).
Але є нюанс: такі пристрої як телевізор споживають енергію рівномірно, в той час як інші пристрої, як наприклад холодильник, мікрохвильова піч чи кондиціонер, можуть потребувати дуже багато енергії при старті і потім працюватимуть споживаючи відносно небагато. Для цього нам і потрібен показник потужності станції! Він має бути вищим ніж потужність пристроя-споживача. Забігаючи наперед, скажемо що станції нерідко мають режим “турбо” який дозволяє короткочасно підвищувати потужність станції – але про це згодом.
Деякі пристрої, наприклад, ноутбуки чи телефони, можуть не мати позначок про споживання безпосередньо у Ватах, тоді спробуйте знайти інші параметри: напругу (В, вольт) і струм (А, ампер), наприклад, на блоках живлення. Тоді потужність легко обчислити за простою формулою Вт=В*А. І, знаючи потужність і приблизний час заряджання, буде легко обчислити ємність яку потребує пристрій – наприклад, якщо телефон зарядиться за годину від зарядного блоку який видає 5В при 1.5А, тоді споживана потужність буде 5*1.5=7.5Вт, а ємність одного циклу зарядки – 7.5Вт-год.
Отже, припустимо ми зібрали такі дані про наші пристрої:
- телефон: 7.5Вт-год
- ноутбук: 50Вт-год
- телевізор: 40Вт-год
- холодильник: 70Вт-год (з врахуванням “запасу” на підвищене енергоспоживання для запуску)
Про чайник розкажемо окремо: нагрів води – дуже енергоємний процес. Хоч чайник не витратить багато Ват енергії для нагріву літру води (це буде приблизно 65-70 Ват), він зробить це швидко і потребуватиме дуже (навіть не так: ДУЖЕ) високої потужності – аж до 1500-2000Ват. Тому зарядні станції економ-класу скоріш за все не впораються з чайником.
Щодо інших пристроїв – з нашого невеличкого переліку ми можемо скласти сумарну ємність потрібну їм для роботи: 7.5*2+50*3+40*3+45*3 = 495Вт-год.
Також врахуємо коефіцієнт втрати енергії 0.9 – бо зарядна станція витрачає деяку кількість енергії на забезпечення своєї ж роботи. – і матимемо 495/0.9 = 550Вт-год. Отже нам потрібна станція ємністю як мінімум 550Вт-год і потужністю 800-1000Вт. Якщо ми все ж хочемо вмикати в неї чайник – тоді варто шукати станцію здатну видати потужність хоча б 1500Вт – а це вже станції середнього і верхнього цінового діапазону з помітно більшою ємністю.
Також варто звернути увагу на тип струму, якого потребує пристрій: змінний (знайомі нам розетки з напругою 220В) або постійний (як-то порт USB з напругою 5В). Звісно, великі побутові пристрої (чайник, пральну машину, холодильник) ви зможете заживити лише від звичної 220В розетки змінного струму вбудованої в станцію, а от портативна електроніка (телефони, деякі ноутбуки чи світильники) можуть живитись від портів USB – і ми наполегливо рекомендуємо за можливості користуватись саме ними, оскільки станція всередині зберігає енергію саме при постійному струмі – і для того щоб “віддати” енергію в 220-вольтову розетку перетворює струм за допомогою вбудованого інвертора, втрачаючи при цьому ще 10-15% енергії.
На що звернути увагу при покупці зарядної станції
Зарядні станції попередніх поколінь можуть заряджатись багато годин, що в умовах відключень електроенергії є суттєвим недоліком, також їм бракує зарядних портів USB-C та розширених функцій. При покупці нової станції від відомого виробника, ми очікуємо, що вона буде удосконалена в усіх аспектах та об’єднає в собі якомога більше корисних функцій. Технології сильно змінилися, і моделей зараз більше, ніж будь-коли. Тож переконайтеся, що ви купуєте пристрій, який відповідає вашим потребам і має перспективи на майбутнє.
Великий якісний акумулятор
Перше, що вам потрібно вирішити, це яка ємність акумулятора вам потрібна для портативної зарядної станції. Якщо вам не потрібно щось ультралегке, ми радимо (з огляду на вище наведені приблизні розрахунки) брати модель потужністю щонайменше 500 Вт-год.
Звичайно, маленький павербанк на 20 000 mAh може зарядити ваш телефон кілька разів, але портативна зарядна станція на 500 Вт-год набагато краща – від неї ви можете заряджати телефон десятки разів, а також підключити вже “серйозніші” пристрої.
Також порахуйте максимальну потужність необхідних вам пристроїв, і шукайте станцію яка може видавати таку або трохи вищу потужність. Нерідко сучасні станції вказують два параметри потужності: “звичайний” і “максимальний” (surge power). Максимальна потужність значить що станція може короткочасно видавати підвищену (пікову) потужність – цей режим створено для пристроїв, які на запуску споживають значно більше енергії ніж при подальшій роботі (холодильники, мікрохвильовки, кондиціонери тощо), тоже звертайте увагу на цей показник.
Наприклад, щось на кшталт Bluetti AC200max чи Anker 767 потужністю 2 000 Вт. Ці станції можуть короткочасно видавати потужність майже 4000 Вт, чого достатньо для живлення більшості електроприладів – чайника, котла, фена, обігрівача, холодильника тощо, а це дуже зручно.
Читайте також: Наскільки шкідливі перебої в електропостачанні для моїх гаджетів?
Крім потужності, вам також варто звернути увагу на тип акумулятора. Наприклад, деякі старі моделі (або дешеві невідомі бренди) використовують літій-іонні акумулятори, які не будуть добре тримати заряд після декількох років роботи і 600-800 циклів перезарядки. Шукайте зарядну станцію з новішою батареєю LiFePO4 (або LFP). Вона буде трохи важчою і дорожчою, але її вистачить на понад 3 000 циклів перезарядки (майже в 4 рази більше), що забезпечить роботу вашого обладнання на довгі роки.
Кілька варіантів заряджання та USB-C
З поступом технологій, все більше компаній пропонують потужні електростанції, оснащені LFP акумуляторами. І хоча це вражаюче, важливо переконатися, що така потужність використовується максимально ефективно.
Ідеально, коли зарядна станція оснащена хоча б 2-3 стандартними розетками 220В змінного струму для підключення побутової техніки чи подовжувачів. Наявність автомобільної розетки також буде корисною, тому що дозволяє використовувати одні й ті самі пристрої як у будинку, так і в машині, без придбання додаткових адаптерів або зарядних пристроїв. Але найважливішим є наявність декількох високопотужних портів USB-C.
Наприклад, зарядна станція UGREEN PowerRoam має чотири порти USB-C з різними вихідними потужностями. Ви можете підключити ноутбук до портів USB-C з потужністю 140 або 100 Вт, або швидко заряджати телефони, планшети, акумулятори дронів та інше обладнання за допомогою двох інших портів USB-C з потужністю 45 Вт.
Вам не потрібна портативна електростанція з кількома слабкими портами USB-A і USB-C; вам потрібна така, що має майбутнє. Враховуючи, що сьогодні майже все працює на USB-C, чим більше, тим краще. Anker навіть має новий пристрій, який може заряджати будинки на колесах та електромобілі.
Вбудований ліхтар або світлодіодна лампа
Однією з улюблених багатьма функцій є вбудована світлодіодна панель або ліхтар.
Невеликий вбудований ліхтарик – це ідеальне м’яке освітлення всередині намету, не кажучи вже про те, що він буде надзвичайно корисним під час відключення електроенергії вдома. З портативною зарядною станцією можна підтримувати роботу необхідних електроприладів і мати світло, не шукаючи ліхтарика. Наприклад, зарядна станція C800 від Anker має як світлодіодну панель, так і телескопічний світловий стовп, що зберігається у верхній частині пристрою. Це дуже корисно.
Хоча деякі бренди не пропонують освітлення, інші (наприклад, Jackery, EcoFlow, Bluetti) часто мають невеликі вбудовані світлодіодні лампочки, щоб забезпечити вас світлом тоді, коли ви цього найбільше потребуєте.
Швидка зарядка акумулятора станції
Мати купу портів для зарядки або вбудовану підсвітку – це чудово, але все це не має значення, якщо ваша портативна зарядна станція не заряджена повністю або заряджається надто довго.
Багато старих або бюджетних пристроїв заряджаються від п’яти до семи годин, використовуючи великий зарядний блок у коробці. Якщо ви отримаєте попередження про відключення електрики і поспішите перевірити, чи достатньо заряду в вашій електростанції, можливо, не встигнете її зарядити.
Тому, якщо ви шукаєте нову портативну зарядну станцію, знайдіть ту, що має швидку зарядку, а це, як правило, новіша модель з акумулятором LFP. Багато варіантів від EcoFlow, VTOMAN і Anker можуть заряджатися від 0 до 100 приблизно за годину. Навіть якщо світло зникне до того, як вона досягне 100%, мати пристрій потужністю 1500 Вт з 80% – це краще, ніж нічого, і може суттєво змінити ситуацію у випадку екстрених відключень.
Втім, ми радимо використовувати режим швидкої зарядки скоріше як тимчасовий захід в умовах частих і тривалих відключень, а за можливості заряджати станцію у звичайному режимі.
Дистанційне керування через додаток та інші переваги
Високоякісні моделі оснащені передовими технологіями, які виділяють їх серед інших. Варто звернути увагу на додаткові функції. Обирайте модель із Bluetooth та Wi-Fi, що надає можливість дистанційного керування та оновлення програмного забезпечення для покращення користувацького досвіду з часом.
Додаток для керування станцією – не забаганка чи дань моді: він може додавати нові функції, оновлювати програмне забезпечення самої станції, покращуючи алгоритми її роботи чи виправляючи можливі помилки. Також додаток може показувати додаткову інформацію, адже вбудований в станцію екран не завжди може похизуватись повнотою відображення інформації: наприклад, екран однієї з цікавих нам моделей відображає рівень заряду з кроком 20%, на фоні чого інші станції з точністю відображення заряду у 1% мають перевагу. Якби та станція підтримувала додаток, недолік був би нівельований.
Корисною є також можливість дистанційного увімкнення, переключення світлодіодних індикаторів та контролю за кожною зарядною секцією.
Ще одна перевага електростанцій – це можливість підживити пристрій за допомогою зарядних пристроїв на сонячних панелях. Не поспішайте недооцінювати їх: для заряджання станції вам зовсім не потрібна сонячна панель розміром з міні-футбольне поле. Сучасні панелі при розмірі порядка 2м² можуть зарядити станцію навіть за кілька годин (звісно, залежить від панелі, станції і погоди).
Крім того, шукайте модель з можливістю встановлення додаткових акумуляторів на випадок, якщо ви переростете свої початкові потреби в енергії. Великі електростанції також оснащені колесами або ручками у вигляді валізи для зручності транспортування.
Вам необхідна портативна зарядна станція, яка задовольнить ваші потреби та впишеться у бюджет. Акумулятор з вищою потужністю, ніж необхідно, з вбудованим освітленням, додатком для дистанційного керування та швидкою зарядкою – це функції, на які варто звернути увагу при виборі зарядної станції для дому.