Нова унікальна технологія вже не за горами, і вона може змінити спосіб підключення до інтернету. Вона пропонує інші переваги, ніж традиційний Wi-Fi, хоча ще занадто рано говорити про те, що це означає для широкосмугового інтернету в наших домівках. Що ж це за нова технологія і як вона працює?
Що таке Li-Fi?
Light Fidelity, також відома як Li-Fi, використовує силу світла для передачі даних. На відміну від Wi-Fi, який використовує радіохвилі для створення бездротового з’єднання, Li-Fi покладається на світло для передачі даних. Завдяки цьому Li-Fi обіцяє швидкість, яка в 100 разів перевищує швидкість Wi-Fi.
Дослідження в галузі Li-Fi ведуться з початку 2000-х років. Німецький фізик Гаральд Хаас разом зі своєю командою винайшов цю технологію, відкривши, що світло можна використовувати для двосторонньої передачі даних. Невдовзі французька компанія Oldecomm, один зі світових лідерів у цій технології, почала проводити свої експерименти з Li-Fi у 2008 році. Минулого місяця Європа запустила в космос ракету-носій Ariane 6, яка провела чотири експерименти, один з яких був спрямований на тестування технології Li-Fi.
Як працює Li-Fi?
Li-Fi функціонує як система зв’язку видимого світла; в її основі лежить передача даних за допомогою світлодіодних лампочок. Ці лампочки випромінюють імпульси світла, які створюють інформацію, схожу на азбуку Морзе. Звичайно, цей процес не можна побачити неозброєним оком. Однак, в цьому сценарії все змінюють сумісні пристрої, які можуть швидко синтезувати цю інформацію.
Що це означає для інтернету?
Wi-Fi, також відомий як бездротовий зв’язок, вперше з’явився у 1996 році. За останні кілька років розвиток таких технологій, як Wi-Fi 6 і 6E, а також поява Wi-Fi 7 на початку цього року змінили те, як ми залишаємося на зв’язку.
За допомогою Li-Fi дані передаються з прискореною швидкістю порівняно з Wi-Fi. Однак швидкість – не єдиний важливий фактор бездротового з’єднання.
Компанія LiFi Group, піонер у комерціалізації технології Li-Fi та її продуктів у цифровому просторі, підкреслила інші помітні переваги, такі як підвищена безпека.
«Безпека є ще однією ключовою перевагою Li-Fi, оскільки сигнали обмежуються зоною, освітленою джерелом світла, і не можуть проникати крізь стіни. Ризик несанкціонованого доступу значно знижується», – розповідає CNET представник The LiFi Group.
Повертаючись до теми швидкості, швидкість Li-Fi може досягати 224 000 мегабіт на секунду (теоретично) і може бути особливо вигідною для розумних міст, віртуальної реальності, потокового мовлення у форматі 4K і навіть онлайн-ігор, де низька затримка має вирішальне значення. Крім того, оскільки Li-Fi не покладається на радіочастоти, як Wi-Fi, ваше з’єднання буде вільним від електромагнітних перешкод. Li-Fi також може бути більш безпечним варіантом для вашого будинку, оскільки він виробляє менше випромінювання.
Варто зазначити, що ця технологія все ще перебуває в зародковому стані, тому ми не побачимо її справжнього впливу, поки вона не буде повністю впроваджена в цифровий світ.
Але я відволікаюся, хоча ця технологія ще не досконала, є кілька ключових речей, які ви повинні знати:
Плюси
- Швидкість: більше даних передається швидше через джерела світла, ніж через радіохвилі, які використовує Wi-Fi.
- Ефективність: Li-Fi є більш енергоефективним, оскільки використовує потужність світлодіодних лампочок.
- Безпека: Технологія Li-Fi знижує ризик перехоплення ваших даних зовнішніми загрозами.
- Доступність: Джерела світла є скрізь, що збільшує ваші шанси на підключення до інтернету.
Мінуси
- Обмежений радіус дії: Ваше з’єднання буде обмежене закритими приміщеннями, оскільки ця технологія покладається на джерела світла. Великим установам і підприємствам може бути складніше використовувати цю технологію.
- Обмежена сумісність: Це новіша технологія, що означає, що менше пристроїв здатні декодувати її дані.
- Не вирішує проблеми низької швидкості інтернету від провайдерів: якщо ви користуєтеся найповільнішим тарифним планом вашого провайдера або маєте проблеми зі швидкістю, Li-Fi не вирішить ці проблеми.
Отже, де я можу знайти Li-Fi?
Наразі Li-Fi все ще перебуває на стадії дослідження в США та інших частинах світу. Це може зайняти деякий час, перш ніж ми побачимо, як Li-Fi вплине на інтернет. Прогнозується, що Li-Fi буде розгорнутий на основному ринку протягом наступних кількох років. Oldecomm прогнозує, що Li-Fi стане доступним у будь-який час між 2024 і 2029 роками. Однак впровадження цієї технології буде залежати виключно від інвестицій компаній.
З іншого боку, можливо, ми не так вже й далеко від цього, оскільки вже бачимо цю технологію в різних галузях. LiFi Group описує цю технологію як вирішальну для таких секторів, як оборона та уряд, що є оптимальним для безпечної передачі даних. Інші галузі, такі як авіація, також використовують цю технологію, як на прикладі компанії Spectrum Networks LLC, що базується у Файфі, штат Вашингтон.
Більше того, спостерігається підвищений інтерес серед американських компаній, які фінансують дослідження для розвиток цієї технології. Компанія VLNComm, що базується в Шарлотсвіллі, штат Вірджинія, є лідером у технології VLC і відіграє ключову роль у розвитку Li-Fi. Крім того, компанія Signify, відома своїми енергоефективними освітлювальними приладами, також є ключовим гравцем у технології VLC. Хоча штаб-квартира цієї компанії знаходиться в Нідерландах, її північноамериканська корпорація розташована в Бріджуотер, штат Нью-Джерсі. Обидві компанії працюють над тим, щоб закласти фундамент технології Li-Fi.
Що чекає на Li-Fi далі?
«Ми ведемо переговори з низкою провідних компаній не тільки в секторах Li-Fi і бездротового зв’язку, а й у таких галузях, як побутова електроніка, автомобільна промисловість, телекомунікації, логістика тощо», – говорить представник LiFi Group.
«Зростаючий попит на інноваційні рішення для підключення, особливо в середовищах, де традиційні бездротові технології стикаються з обмеженнями, ймовірно, спонукатиме все більше компаній досліджувати та інвестувати в Li-Fi в найближчому майбутньому».
Що ж можна сказати про Li-Fi?
Технологія Li-Fi здається чудовою альтернативою Wi-Fi і, теоретично, може принести користь багатьом галузям. Однак, поки що занадто рано говорити про те, що ця технологія замінить Wi-Fi в цілому. Може пройти деякий час, перш ніж ми побачимо реальні докази її впливу на бездротовий зв’язок. Однак Li-Fi є багатообіцяючим, оскільки ми бачимо підвищений інтерес серед компаній, які фінансують дослідження для розробки цього стандарту. До того часу ми будемо тримати вас в курсі нових розробок цієї технології.