Штучний інтелект обіцяє революцію, але чи не перетвориться він на нового ворога продуктивності наших гаджетів – bloatware, яке було великою проблемою смартфонів ще 15 років тому? Розбираємося, чому ШІ може стати причиною уповільнення смартфонів і комп’ютерів.
Що таке bloatware?
Близько 2010 року виробники мобільних телефонів та оператори мобільного зв’язку почали включати додаткові застосунки в систему Android. Майже всі ці програми були надлишковими, а добра половина з них були погано розроблені (в кращому випадку). Ці програми, відомі як bloatware або «роздуте ПЗ», залишалися на пристроях, ніколи не використовувалися і не могли бути видалені.
Bloatware – це програмне забезпечення, яке «роздуває» операційну систему і займає дорогоцінний простір. Це була серйозна проблема 15 років тому, оскільки багато телефонів мали дуже мало внутрішньої пам’яті. Через програми-«роздувачі» вам доводилося регулярно видаляти дані з телефону, щоб запобігти переповненню локальної пам’яті і виведенню пристрою з ладу. Я пам’ятаю, що робив це майже щомісяця.
Зараз, коли наші телефони, як правило, мають великий обсяг локальної пам’яті, програми, що роздувають пам’ять, вже не є такою проблемою, як колись. Але це не означає, що компаніям можна завантажувати телефони програмами, які ніколи не будуть використовуватися.
Хоча штучний інтелект не підпадає під цю категорію, імовірно, він змусить виробників збільшувати обсяг внутрішньої пам’яті, використовувати все більш швидкі процесори і додавати більше оперативної пам’яті, ніж потрібно для телефону.
Іншими словами, ШІ є однією з головних рушійних сил, що стоять за зростаючою потребою в «більшому». Супутньою шкодою цього буде те, що споживачі будуть змушені платити вищу ціну за пристрої – і все це за те, чим більшість із нас, ймовірно, не користуватиметься.
Так, це не зовсім справедливо. Споживачі користуватимуться ШІ, принаймні доти, доки новинка не втратить популярність. Як тільки це станеться, ШІ-компоненти операційної системи телефону просто стоятимуть і займатимуть місце. Звісно, якщо Google доб’ється свого, ШІ буде настільки глибоко вбудований в операційну систему, що жоден додаток не залишиться без нього. При цьому телефони Pixel мають бути ще потужнішими і дорожчими.
Apple не надто відстає. Так само, як і Samsung, або Nothing – список можна продовжувати і продовжувати.
Знову ж таки, я не кажу, що ШІ не має свого місця. Але чи дійсно користувачам потрібна потужність штучного інтелекту в їхніх мобільних пристроях?
Коли Android був заснований на Google Assistant, не було жодного занепокоєння, що цей додаток стане занадто вбудованим у наші пристрої або вимагатиме більш потужного апаратного забезпечення. І вгадайте, що сталося? Ми чудово обходилися без штучного інтелекту – він не був потрібен нам для того, щоб робити те, що ми робили самі роками.
Ці дні минули. Зараз ми спостерігаємо за штучним інтелектом наших телефонів і планшетів, і ми мало що можемо з цим вдіяти. ШІ буде споживати місце на накопичувачі та процесорні цикли, навчатися на наших творіннях, а також розробляти профілі про нас, щоб краще «служити» нам (або корпораціям, які його створюють).
Я не проти штучного інтелекту, якщо він використовується на благо і з поважних причин. Займаючи тонни місця і процесорних циклів на наших пристроях без нашої згоди, ШІ не може вважатися добрим. Оскільки ШІ вимагає все більше і більше програмного та апаратного забезпечення, цілком логічним є висновок, що він продовжуватиме роздувати наші телефони так, ніби на дворі знову 2010 рік, і ми відчуватимемо, що платимо значно більше за необхідні нам пристрої.
Що ви можете з цим зробити?
Небагато. Але якщо ви дійсно хочете уникнути ШІ, ви можете звернути увагу на пристрої низького та середнього цінового діапазону або встановити спеціальну пам’ять тільки для читання (ROM) на свій Android-пристрій. Однак ROM досить складно встановити, і ви будете самостійно займатися підтримкою та оновленнями.
Інший варіант – залишити телефон, який у вас є. Так, дехто з нас відчуває потребу в оновленні смартфону кожні рік-два, але якщо ви зможете боротися з цим бажанням, ви залишитеся вільними від ШІ на деякий час (особливо якщо ваш телефон не підтримує Android 15).
Вирішенням цієї проблеми могло б стати надання розробниками можливості користувачам відключати функцію ШІ на мобільних пристроях. Якщо вам не потрібен ШІ, ви повинні мати можливість перемикати налаштування інтеграції ШІ на своєму телефоні і натискати перемикач увімкнення/вимкнення, щоб вимкнути його. Тоді вам не доведеться турбуватися про те, що ваш процесор працюватиме понаднормово, створюючи погано написані електронні листи.
Звичайно, цього, швидше за все, не станеться. Штучний інтелект – найпопулярніший тренд, і технологічні компанії продовжуватимуть доїти його з усіх сил. Тим часом споживачам доводиться мати справу з програмним забезпеченням, яке займає місце на диску та процесорні цикли.