Чотирнадцять штатів щойно подали позови проти TikTok, в яких стверджується, що соціальна мережа завдає шкоди психічному здоров’ю юних користувачів і збирає їхні дані без їхньої згоди. Кожен позов був поданий окремо. У позовах, які очолюють генеральні прокурори Нью-Йорка і Каліфорнії, йдеться про те, що платформа порушила закон, «неправдиво стверджуючи, що вона є безпечною для молодих людей».
У позовах йдеться про те, що позивачі називають «залежними» функціями. До них відносяться функції, притаманні багатьом сучасним соціальним мережам, як-от цілодобові сповіщення та автоматичне відтворення відеороликів. Однак позов також зосереджується на «небезпечних челенджах TikTok». Таких челенджів було чимало – від завдань, які змушують людей прийняти надмірну кількість бенадрилу, до втручання в електричну розетку.
«Молоді люди борються за своє психічне здоров’я через соціальні медіа-платформи, що викликають залежність, такі як TikTok. TikTok стверджує, що їхня платформа безпечна для молоді, але це далеко не так».
Генеральний прокурор Нью-Йорка Летиція Джеймс
Варто зазначити, що вищезгадані челенджі були подані іншими користувачами TikTok, а не самою платформою. Однак позови намагаються проілюструвати «основну бізнес-модель» TikTok, яку звинувачують у «максимізації часу перебування молодих користувачів на платформі, щоб компанія могла збільшити дохід від продажу таргетованої реклами».
У різних судових позовах навіть припускають, що TikTok допускає сексуальну експлуатацію своїх молодих користувачів за допомогою власної валюти та компоненту прямої трансляції. Платформа TikTok Live технічно призначена лише для повнолітніх, але в одному з позовів стверджується, що «слабкі заходи перевірки віку спонукають неповнолітніх у США брехати про свій вік, щоб отримати доступ».
Після прямого ефіру користувачі можуть отримувати валюту від глядачів. У позові стверджується, що така практика «уможливлює іншу серйозну шкоду неповнолітнім, включаючи сексуальну експлуатацію», і що «TikTok повністю усвідомлює, що ці функції в поєднанні створюють середовище, де діти часто піддаються сексуальній експлуатації з боку користувачів, але вирішив заплющити очі на це заради збільшення своєї прибутковості».
Позови також звинувачують TikTok і материнську компанію ByteDance у зборі даних юних користувачів без їхньої згоди. Це не нова скарга, адже ще в серпні Міністерство юстиції США подало позов, в якому звинуватило TikTok у зборі особистої інформації дітей на платформі та невиконанні вимог про видалення цих даних. Нещодавно штат Техас також подав до суду на платформу за порушення законів про конфіденційність дітей.
Сьогоднішні позови спрямовані на накладення фінансових санкцій на платформу, включаючи «вилучення всього прибутку, отриманого в результаті шахрайських і незаконних дій, а також стягнення збитків з користувачів, яким було завдано шкоди».
TikTok відреагував на позови, заявивши, що «ми категорично не згодні з цими претензіями». Платформа також назвала претензії «неточними і такими, що вводять в оману». Вона перерахувала всі різні «надійні гарантії», які вона запровадила для захисту дітей, включаючи «обмеження екранного часу за замовчуванням, сімейний доступ і конфіденційність за замовчуванням для неповнолітніх до 16 років».
Все це відбувається в той час, коли материнська компанія ByteDance стоїть перед вибором: або продати TikTok некитайському покупцеві, або зазнати загальнонаціональної заборони. Поточний дедлайн для прийняття цього рішення – 17 січня, але юристи компанії нещодавно заявили, що умови цього закону є неконституційними.