Споживачі мають викинути свої китайські смартфони і не купувати нових, попередили у міністерстві оборони Литви.

Центр із кібербезпеки міністерства оборони протестував смартфони китайських виробників, які мають працювати на 5G, і помітив низку ризиків.

Зокрема, дослідники помітили, що одна із моделей Xiaomi має вбудовані інструменти для цензури, а інша модель Huawei є дуже чутливою до кібератак, хоча у Huawei заперечували, що до даних користувачів можна отримати доступ.

“Ми рекомендуємо не купувати нові смартфони китайського виробництва і позбутися тих, що ви вже купили якнайшвидше”, – заявив заступник міністра оборони Литви Маргіріс Абукевичус.

Цензура у смартфоні

Автори звіту твердять, що у флагманській моделі Xiaomi Mi 10T 5G виявили програмне забезпечення, яке дозволяє цензурувати зміст текстів у смартфоні, зокрема, коли користувач вживає слова “Вільний Тибет”, “Хай живе незалежність Тайваню” або навіть “демократичний рух”.

Загалом дослідники виявили близько 450 слів, які може цензурувати Xiaomi через додатки або навіть вбудований інтернет-браузер.

У моделях, що продаються в Європі, ця опція вимкнена, але, як запевняють експерти литовського Центру кібербезпеки, її можна повернути у віддаленому режимі у будь-який момент.

Звіт литовських фахівців також вказує на те, що смартфони Xiaomi надсилають зашифровані дані на сервер у Сингапурі.

Смартфони цього виробника здобули широку популярність через доступні ціни, а прибутки компанії цього року вже зросли на 64% проти минулого року.

У звіті також наголошується і на безпекових вадах смартфону Huawei P40 5G, який, як твердять литовські експерти, є особливо вразливим до кібератак.

“Офіційний магазин додатків Huawei, AppGallery, скеровує користувачів на електронні магазини третіх компаній, а антивірусні програми сприймають ці додатки як шкідливі програмні “вкиди”, – йдеться у спільному звіті міністерства оборони та Центру кібербезпеки Литви.

Чи безпечні телефони Huawei?

США з союзниками почали боротьбу проти Huawei: до чого тут шпіонаж і 5G
Водночас речник Huawei повідомив ВВС, що дотримується законів та регуляцій країн, у яких працює і продає продукцію, а кібербезпека та збереження особистих даних є пріоритетом компанії.

“Ці дані ніколи не обробляються поза обладнанням Huawei”, – заявив речник компанії.

“AppGallery збирає та обробляє лише дані, необхідні для пошуку та завантаження додатків третіх сторін. Так само, як і будь-які інші магазини додатків”, – кажуть у Huawei.

Там також запевняють, що проводять свої перевірки безпеки додатків, аби користувачі отримували лише безпечні.

Зокрема, перевірили моделі, що підтримують 5G, проте вад із безпекою там не виявили.

Звіт про кібербезпеку та смартфони з’явився на тлі загострення суперечки між Литвою та Китаєм.

Минулого місяця Китай вимагав від Литви відкликати свого посла у Пекіні, і так само заявляв про плани відкликати свого посла із Вільнюса.

Загострення почалося з того, що Тайвань оголосив, що відкриває у Литві свою місію з назвою представництво Тайваню.

Інші представництва у Європі та США використовують для означення місії назву столиці – Тайбей, аби уникнути асоціацій із самим островом, який Китай називає своєю територією.

Джерело: BBC

Радимо звернути увагу на поради, про які писав Cybercalm, а саме:

Як стерти свій пристрій Android і скинути його до заводських налаштувань. ІНСТРУКЦІЯ

Як встановити Windows 10 з USB-накопичувача? ІНСТРУКЦІЯ

Топ найкращих хаків реєстру для Windows 10. ПОРАДИ

Як подбати про безпеку смартфона Вашої дитини? ІНСТРУКЦІЯ

Як підготувати комп’ютер, планшет або телефон перед його продажем? ПОРАДИ

Небезпечний WhatsApp: шахрайства, загрози і ризики безпеки в месенджері

PDF-файли зручні для розповсюдження документів, тому що вони однаково виглядають у всіх операційних системах та текстових редакторах, а також – коли документ треба роздрукувати. Як правило, Ви створюєте документи за допомогою іншого додатка, а потім конвертуєте їх у PDF.  Як конвертувати документ Microsoft Word у формат PDF? Про це читайте у статті.

До речі, ви вже можете дізнатись, як заархівувати та розпакувати файли у Windows 11. У новій ОС формат ZIP-файлу стискає дані та зменшує їх кількість, що прискорює передачу файлів та економить місце на диску. Ви також можете використовувати стиснення ZIP для об’єднання декількох файлів в один компактний пакет. Ось як заархівувати та розпакувати файли у Windows 11.

Зверніть увагу, під час пандемії більшість заходів була скасована або перенесена на онлайн-платформи. Через це досить популярними стали трансляції в Інтернеті, а разом з ними з’явились й нові ризики для безпеки особистих даних. У зв’язку з цим спеціалісти підготували поради, які допоможуть захистити Вас та Ваші пристрої під час відвідування стрімінгових сервісів.

Деякі смартфони відходять від відбитків пальців і використовують розпізнавання обличчя як  більш надійний засіб забезпечення біометричної безпеки. Якщо у Вас є телефон Samsung Galaxy, Ви, ймовірно, можете використовувати як відбитки пальців, так і розпізнавання обличчя, щоб увійти у телефон.