Проект для виявлення та блокування підозрілих профілів, які масово поширюють фейки в українському сегменті Facebook, запускає громадська організація “Інтерньюз-Україна”. Для боротьби з Facebook-тролями працюватиме платформа TrollessUA, де кожен зможе повідомити про екаунти, які активно коментують, використовуючи мову ненависті та образ, маніпулюють категорією “патріот” та поширюють дезінформацію.

За допомогою таких волонтерів буде сформована база даних екаунтів, які характеризуються описаною вище поведінкою. Після цього “Інтерньюз-Україна” звернеться зі скаргою до Facebook з наполегливим проханням додатково перевірити та заблокувати такі профілі.

З метою зменшення кількості жертв маніпуляцій у мережі, “Інтерньюз-Україна” розробить спеціальне розширення для Google Chrome, яке після запуску маркуватиме екаунти “тролів”, що внесені до бази даних. Таким чином, користувачів попередять про небезпеку інформаційних маніпуляцій.

“У зв’язку з передвиборчою кампанією тролі активізувалися, стали більш агресивними і, відповідно, небезпечними. Відомо, що різні політичні сили використовують тролів для просування певних ідей, протидії аргументам опонентів, створення ілюзії великої кількості прихильників. Тому, чим більше тролів та ботів ми виявимо та знищимо за допомогою TrollessUA, тим менше українських користувачів стануть жертвами їхніх маніпуляцій”, – зазначає Павло Бєлоусов, експерт з питань інформаційної безпеки ГО “Інтерньюз-Україна”, консультант Digital Security School 380.

Ініціатива організована на основі молдовського проекту Trolless. В Україні ініціатива реалізується ГО “Інтерньюз-Україна” за підтримки “Медійної програми в Україні”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Нагадаємо, помилка в дизайні додатку Facebook Messenger Kids дозволила користувачам обійти захист через систему групового чату, надаючи дітям можливість спілкуватися з незнайомцями, які не схваленими батьками.

Окрім цього, фальшиву шкідливу програму маскують під FaceApp та розповсюджують через інфіковані веб-сайти та YouTube. Зокрема, зловмисники розміщують на YouTube відео, в якому розповідають про преміум-версію відомого додатку і прикріплюють до нього посилання для завантаження фальшивої версії програми.

Також викрадені хакерами бази даних користувачів відомих світових онлайн-ресурсів зловмисник з Черкас використовував для онлайн-купівлі дорогої техніки за кордоном та продажу її на території України. Отримані кошти використовував на власний розсуд.