Нові дослідження, проведені OpenAI та MIT Media Lab, показали, що чим більше часу користувачі проводять у ChatGPT, тим самотнішими вони себе почувають. Цей зв’язок був встановлений в рамках двох досліджень, які ще не пройшли експертну оцінку, одне з яких було проведене в OpenAI з аналізом «понад 40 мільйонів взаємодій у ChatGPT» та цільових опитувань користувачів, а інше – в MIT Media Lab, де учасники використовували ChatGPT протягом чотирьох тижнів.
Дослідження Массачусетського технологічного інституту виявило кілька способів, як спілкування в ChatGPT – через текст або голос – може вплинути на емоційний досвід людини, окрім загального висновку про те, що більш активне використання призводить до «посилення самотності та зниження рівня соціалізації».
Наприклад, учасники, які вже довіряли чат-боту і були схильні до емоційної прив’язаності в людських стосунках, під час дослідження відчували себе самотнішими і більш емоційно залежними від ChatGPT. Однак ці ефекти були менш вираженими у голосовому режимі ChatGPT, особливо якщо чат-бот говорив у нейтральному тоні. Обговорення особистих тем також, як правило, призводило до самотності в короткостроковій перспективі, і що цікаво, розмови з ChatGPT на більш загальні теми з більшою ймовірністю збільшували емоційну залежність.
Важливим висновком дослідження OpenAI стало те, що емоційні розмови з ChatGPT все ще не є поширеним явищем.
«Емоційно виразні взаємодії були присутні у великому відсотку використання лише для невеликої групи користувачів розширеного голосового режиму, яких ми досліджували», – пише OpenAI.
Це свідчить про те, що навіть якщо висновки Массачусетського технологічного інституту настільки ж тривожні, наскільки і несподівані, вони не дуже поширені за межами невеликої групи досвідчених користувачів.
Дослідження MIT Media Lab та OpenAI мають суттєві обмеження, наприклад, обидва дослідження охоплюють короткий проміжок часу (один місяць для MIT, 28 днів для OpenAI), і MIT не має контрольної групи для порівняння. Ці дослідження підтверджують те, що вже давно здавалося інтуїтивно зрозумілим: спілкування зі штучним інтелектом має психологічний вплив на людей, які з ним розмовляють. Враховуючи великий інтерес до того, щоб зробити ШІ привабливим співрозмовником, чи то у відеоіграх, чи то як спосіб спростити роботу творців YouTube, зрозуміло, що MIT Media Lab та OpenAI мають рацію, коли хочуть зрозуміти, що станеться, коли спілкування зі штучним інтелектом стане нормою.