Шахрайську схему з онлайн-продажу сільськогосподарської техніки викрила Кіберполіція України.Зловмисники на інтернет-ресурсах поширювали інформацію про продаж дороговартісної сільськогосподарської техніки, ціни на яку значно занижували. Зазвичай їх клієнтами ставали приватні підприємці, які намагалися таким чином зекономити на купівлі техніки, натомість втрачали свої кошти

Про це повідомляє Департамент кіберполіції України Національної поліції України.

Злочинна група діяла протягом останніх кількох років, до складу входило семеро осіб віком від 28 до 44 років. Зловмисники для своєї злочинної діяльності створили близько десяти фіктивних фірм. Під виглядом надання послуг із онлайн-продажу сільськогосподарської техніки вони отримували близько мільйона гривень щомісячно.

Для анонімізації своїх дій зловмисники реєстрували фіктивні підприємства на підставних осіб. З метою приховування слідів злочинної діяльності, під час адміністрування розрахункових рахунків фіктивних підприємств, використовувалися різні анонімайзери та проксі сервери, розташовані у різних країнах світу.

Також члени злочинного угрупування використовували різноманітні онлайн-сервіси для обліку отриманих коштів, розподілу отриманого прибутку, а також фіксування інформації про майбутніх “клієнтів”. Це надавало їм можливість віддалено та швидко коригувати свої дії та у разі виникнення надзвичайних ситуацій, швидко знищити всю доказову базу.

Правоохоронці провели санкціоновані обшуки. За їх результатами вилучено комп’ютерну техніку, велику кількість додаткових носіїв інформації та чорнові записи учасників злочинної групи. Вилучену техніку направлено на експертизу.

Триває досудове розслідування у кримінальному провадженні розпочатому за ч. 3 ст. 190 (шахрайство) КК України. Вирішується питання щодо оголошення підозри кожному з учасників злочинної групи. Поліція встановлює осіб, які також могли стати жертвами злочинних дій шахраїв.

Кіберполіція вкотре наголошує на необхідності дотримання правил особистої безпеки під час онлайн-шопінгу, навіть якщо Ви купуєте сільськогосподарську техніку:

  • для здійснення дороговартісних покупок радимо використовувати сайти офіційних представництв торгової марки;
  • уважно перевіряйте назву необхідного сайту. Відмінність у назві може означати, що Ви потрапили не на оригінальний ресурс, а на фішинговий сайт;
  • перевірте невідомий номер, банківську картку чи посилання на сумнівний сайт на сайті Кіберпліції у розділі “Стоп фрауд”. Можливо шахраї вже є у базі Кіберполіції;
  • перед укладанням договору ретельно ознайомлюватися з текстом договору купівлі-продажу, а також читайте на різних ресурсах відгуки та коментарі щодо обраної компанії;
  • використовуйте післяплату. Це унеможливить шанси шахраїв заволодіти Вашими коштами.

Нагадаємо, діяльність піратських онлайн-ресурсів, які діяли протягом останніх кількох років та завдали збитків правовласникам майже на 10 мільйонів гривень, зупинила Кіберполіція України.

Також чотирьох хакерів віком від 26 до 30 років викрила Кіберполіція України у створенні вірусів та використанні їх для незаконного збагачення. Завдяки бот-мережі та отриманні доступу інфікованих вірусами комп’ютерів зловмисники ошукали українців більше, ніж на п’ять мільйонів гривень.

Купувати в Iнтернеті зручно та за часом економно. Однак здійснюючи покупки онлайн, завжди потрібно дбати про безпеку особистих даних. Для збереження своїх особистих даних та коштів під час розрахунків в Інтернеті є кілька порад.

Автор: Олена Кожухар