Хоча пристрої під управлінням Windows статистично більш схильні до впливу шкідливих програм, це не означає, що вона гірша за Mac або Linux, але є кілька основних причин, чому на Windows більше вірусів, ніж в інших операційних системах.
Наявність вірусу на вашому ноутбуці або ПК – це завжди головний біль, і хоча деякі віруси легко знайти та видалити, інші можуть бути смертельно небезпечними і можуть призвести до виходу з ладу вашого комп’ютера. Вжиття додаткових заходів для забезпечення безпеки вашого комп’ютера має бути першочерговим пріоритетом для будь-якого користувача ПК, незалежно від того, яку операційну систему ви використовуєте.
Знання та поведінка користувачів
Технічно підковані користувачі більш захищені
Більшість шкідливих програм сьогодні поширюються за допомогою соціальної інженерії. Це означає, що хакери шукають користувачів, які не знають, як працюють комп’ютери. І, на жаль, це стосується переважної більшості користувачів Windows. Це не означає, що користувачі Windows не настільки технічно підковані, як користувачі Mac чи Linux; просто користувачів Windows набагато більше.
Зрештою, якщо вашій дитині чи дідусеві чи бабусі потрібен новий ноутбук, ви, швидше за все, не купите їм машину на Linux, і якщо вони вже не користуються Apple, ви, швидше за все, не купите їм і Mac. Більшість людей, які купують продукцію Apple, по суті, платять за привілей не мати справу з технічними проблемами на своїх пристроях. Це тому, що Apple дуже серйозно ставиться до безпеки своїх пристроїв і має більш закриту екосистему.
Користувачі Linux використовують Linux не просто так. Вони, як правило, досить технічно підковані і не потрапляють у легко помітні пастки шкідливого програмного забезпечення, на які можуть потрапити інші, менш обізнані користувачі. Використання Linux не означає, що ви не можете заразитися вірусами, це просто означає, що ви, ймовірно, знаєте достатньо про технології, щоб не попастися на найпростіші шахрайські схеми, які заражають ваш комп’ютер.
Читайте також: Чи потрібен антивірус у Linux?
Більшість людей на планеті використовують Windows, а це означає, що, незалежно від віку чи технічного досвіду, користувачі стикаються зі значно більшою кількістю шкідливих програм, але лише певний відсоток знає, як захистити свої пристрої.
Архітектура програмного забезпечення
Доступ адміністратора важливий
Windows працює з правами адміністратора інакше, ніж Mac і Linux, і не в кращий бік. Хоча Windows вимагає прав адміністратора для виконання певних завдань і запитує у вас дозвіл на запуск невідомих програм, багато програм працюють з доступом адміністратора «з коробки». Це відрізняється від операційних систем на базі Unix, таких як Mac або Linux, які часто вимагають дозволу на вхід до облікового запису щоразу, мають перевірки або програми, які працюють у пісочниці.
Apple має дві основні функції, які допомагають захиститися від шкідливого програмного забезпечення на вашому комп’ютері. Перша – це цифрові підписи на всіх програмах. Коли ви запускаєте програму, вона перевіряє, чи містить вона тільки той тип даних, за який розписався розробник програмного забезпечення. Це не дозволяє хакерам впроваджувати віруси в програми без вашого відома.
Інша функція присутня як в Mac, так і в Linux – це режим пісочниці. Коли ви використовуєте програму в Windows, до якої ви надали доступ адміністратора, ця програма може взаємодіяти з іншими програмами та вносити зміни в інші програми або налаштування за межами програми. Це не так у Linux або macOS, оскільки ці операційні системи використовують режим пісочниці для своїх додатків, що означає, що вони не можуть отримати доступ або змінити щось за межами пісочниці. У цьому випадку, якщо шкідливе програмне забезпечення ховається в програмі, воно не може отримати доступ до решти вашої системи.
Microsoft намагалася боротися з цим, додавши елементи керування користувачами UAC і режим зовнішньої пісочниці, в якому ви можете запускати програми, якщо захочете. На жаль, ці рішення все ще не є досконалими, і багато вірусів все ще можуть прослизнути крізь щілини. Крім того, багато функцій безпеки Windows 11, таких як пісочниця для додатків, BitLocker та захист додатків, доступні лише у версіях Pro та Enterprise, а не у версії Home, яку попередньо інстальовано на більшості комп’ютерів.
Частка ринку
Це гра в цифри
Windows – найпопулярніша операційна система на планеті з понад мільярдом користувачів (приблизно 1,6 мільярда пристроїв у 2024 році). Це робить її більш прибутковою платформою для людей, які створюють шкідливе програмне забезпечення для зараження пристроїв. Оскільки Windows наразі домінує на ринку операційних систем, контролюючи понад 70% всього ринку, людям як ніколи легко створювати шкідливе програмне забезпечення і відносно просто встановлювати його на мільйони комп’ютерів.
Комп’ютери Mac складають лише близько 15% всіх пристроїв, що все ще є досить великою кількістю пристроїв для потенційних хакерів. Проте Apple має кращі протоколи безпеки, більш регулярні оновлення та менше сторонніх або застарілих додатків, якими можуть скористатися хакери.
Linux займає лише близько 5% ринку з точки зору пристроїв, але користувачі, які використовують Linux, зазвичай більш технічно підковані, ніж традиційні користувачі ПК. Крім того, ті 5% користувачів, які використовують Linux на своїх ПК, можуть використовувати один з 1000 різних дистрибутивів, що робить майже неможливим для хакерів створити шкідливе програмне забезпечення, яке буде працювати на всіх них.
Читайте також: Думаєте про перехід на Linux? 9 речей, які вам потрібно знати
Ніщо не буває по-справжньому безпечним
Хоча комп’ютери на базі Windows здатні приваблювати набагато більше вірусів, ніж Mac або Linux, це не означає, що ви особисто отримаєте більше вірусів на своєму пристрої з Windows. Потрапляння шкідливого програмного забезпечення на ваш пристрій більше пов’язане з тим, як ви ним користуєтеся і наскільки ви обізнані в комп’ютерах загалом.
Жодна операційна система, доступна сьогодні, не може пообіцяти вам середовище, вільне від шкідливих програм. Але є способи підвищити рівень безпеки на вашому комп’ютері, просто дізнавшись трохи про комп’ютерну безпеку, щоб не стати жертвою хакерів.