Революція в URL-адресах – ми їх можемо більше не побачити

13 Переглядів 3 хв. читання

Браузер Chrome від Google відзначає десять років роботи.  За цей час користувачам він запам’ятався у першу чергу агресивним просуванням веб-шифрування https. Та на цьому компанія Google не збирається зупинятися та готує і чергову революцію, пише KFundMedia з посиланням на Wired.

На цей раз радикальні зміни очікують URL-адреси. Вони направляють браузер за списком унікальних DNS, щоб користувач не переймався складними протоколами маршрутизації і рядками чисел. Проте інтернет-маркетологи хочуть точно знати, звідки прийшов до них користувач – з поштової розсилки або партнерського сайту. Тому до зрозумілого слова-двох в URL-адресі тепер додається ще рядок-інший “беззмістовних” значень. А у мобільному браузері повні посилання і зовсім не вміщуються.

Скорочувач посилань Google URL Shortener з одного боку полегшив життя мільярдам чесних користувачів, а з іншого, зіграв на руку десяткам мільйонів шахраїв. Тепер можна не міняти “a” латинки на “а” кирилиці, щоб відвести читача на шкідливий сайт – досить короткого посилання. Зловмисники імітують чесні сайти, роблять фішингові схеми, маскують завантаження шкідливого програмного забезпечення. Саме тому у Chrome впевнені, що час змінювати ситуацію.

«Людям складно зрозуміти URL-адреси, як їх читати, яким можна довіряти», – говорить керівник групи розробників Chrome Адрієнн Портер Фелт. – Я не думаю, що URL-адреси – це хороший спосіб ідентифікації сайту. Час створити ідентифікатор, зрозумілий всім. Щоб кожен розумів, що представляє конкретний сайт і чи можна йому довіряти. Але це означає кардинальні зміни в способі відображення URL і процесі ідентифікації».

Дискусії про альтернативу нинішнім URL йдуть роками, і оптимальний варіант все ще не знайдено.

У 2014 році Chrome тестував функцію форматування origin chip: показувався тільки основний домен, інша частина URL була прихована в рядку браузера. Експеримент похвалили за спрощення ідентифікації, проте критика переважила, і Google відкотив глобальний запуск функції.

«Origin chip став нашим пробним виходом «у відкритий космос». Відгуки стали у нагоді в наступних розробках», – говорить Портер Фелт.

Технічний директор Chrome Паріса Тебріз визнає, що ще більше критики викликало впровадження протоколу https і виділення незашифрованих сайтів як «ненадійних». Розробники активно працювали з командами інших браузерів, і в підсумку ідея базової безпеки Мережі перемогла.

У Chrome очікують, що фінальне рішення URL з’явиться восени-навесні.

Поділитися