Сара Вінн-Вільямс приєдналася до Facebook у 2011 році, коли компанія переживала епоху «рухатися швидко і руйнувати». Колишній дипломат Організації Об’єднаних Націй, вона прагнула допомогти Facebook зміцнити його позиції на світовій арені. Нещодавня публікація її мемуарів про Facebook викликала неабиякий резонанс та палкий спротив компанії Meta.
За майже сім років роботи в компанії вона була свідком деяких з найбільш значущих (і суперечливих) моментів у житті Facebook. Минулого тижня вона опублікувала книгу «Байдужі люди: Повчальна історія про владу, жадібність і втрачений ідеалізм» – мемуари про її роботу в компанії і про те, як вона поступово розчаровувалася в ролі Facebook у світі.
Відтоді, як було оголошено про вихід книги, Meta кинула проти неї всю вагу своєї піар-машини. Компанія ініціювала арбітражний розгляд, в результаті якого було винесено рішення, яке тепер забороняє Вінн-Вільямс просувати її власну книгу. Речник Meta Енді Стоун заявив, що рішення арбітра «підтверджує, що неправдива і наклепницька книга Сари Вінн-Вільямс ніколи не повинна була бути опублікована». Він сказав, що «терміновий судовий позов був необхідний Вільямс, яка більше восьми років після звільнення з компанії навмисно приховувала існування свого книжкового проекту і уникала стандартного процесу перевірки фактів, щоб поспішно випустити книгу на полиці після восьмирічного очікування».
Її видавець, Flatiron Books, заявив у своїй заяві, що «шокований» діями Meta, зазначивши, що «в рішенні арбітра немає жодного посилання на претензії» в книзі, яка «пройшла ретельне редагування та перевірку».
Прочитавши книгу, легко зрозуміти, чому Meta PR здійняла такий галас. Вінн-Вільямс тісно співпрацювала з топ-менеджерами компанії, подорожуючи по всьому світу разом з Марком Цукербергом та колишнім операційним директором Шеріл Сендберг, коли вони зустрічалися з іноземними лідерами та формували політику, яка визначатиме Facebook. Вона також розповідає про те, що Цукерберг, Сендберг і нинішній керівник відділу глобальних зв’язків Джоел Каплан робили і говорили за зачиненими дверима, з перших вуст. Багато з цього не є приємним.
Ось деякі з її найбільш шокуючих тверджень:
Цукерберг попросив, щоб його «м’яко атакували» під час візиту до Азії
Вінн-Вільямс часто доручали організовувати зустрічі різних керівників Facebook із главами держав та іншими урядовцями. Однією з найдивніших деталей була прохання Цукерберга перед його тритижневою поїздкою до Азії. За словами Вінн-Вільямс, Цукерберг попросив її влаштувати або «мирний мітинг», або «заворушення» під час його візиту. Генеральний директор Facebook так і не пояснив свою вимогу, але Вінн-Вільямс припускає, що він хотів «перевірити, наскільки ефективним є його продукт у перетворенні онлайн-інструментів Facebook на реальну силу».
Спочатку я подумала, що він жартує. Мирні мітинги — не моя спеціальність, та й, відверто кажучи, мене ще ніколи не просили організувати заворушення. Тим більше для технічного директора. Я припускаю, що сталося якесь непорозуміння — що це просто якась плутанина у формулюваннях. «Заворушення» і «мирний мітинг» — настільки різні речі. Але потім Деббі надсилає листа, в якому пише, що випадково зустріла Марка, і він сказав їй, що хоче або мирний мітинг, або заворушення, а нам потрібно придумати якісь ідеї, які дозволять йому опинитися в центрі натовпу або бути «м’яко атакованим».
Цукерберг відмовлявся від зустрічей до опівдня, навіть з главами держав
Цукерберг, очевидно, мав «сувору» політику щодо відмови від будь-яких зустрічей до опівдня. Ця політика стосувалася не лише внутрішніх зустрічей з іншими співробітниками Facebook, але й з главами держав. Вінн-Вільямс розповідає, як «відмова» Цукерберга від ранкових зустрічей ледь не зірвала заплановану зустріч з президентом Колумбії. Того ж року вона сказала, що була змушена перенести виступ Цукерберга в ООН на більш пізній час, оскільки, за словами Вінн-Вільямс, «Організація Об’єднаних Націй не настільки важлива для Марка, щоб проводити заходи до опівдня».
Meta побудувала Цукербергу спеціальну кімнату, щоб захистити його від вірусу Зіка
Facebook вжив «крайніх заходів», щоб захистити Цукерберга від вірусу Зіка під час візиту до Перу на конференцію АТЕС. Щоб захистити генерального директора, який, очевидно, сподівався незабаром зачати свою другу дитину, компанія вирішила «побудувати “контрольовану структуру” на місці конференц-центру АТЕС, де вентиляція, контакт з іншими людьми і боротьба з вірусом можуть бути під наглядом Facebook». Вінн-Вільямс назвав це «операцією “Ідеальний сперматозоїд”.
«Відчайдушні» спроби Цукерберга поговорити з Сі Цзіньпіном
Сара Вінн-Вільямс приділяє багато часу аналізу планів Facebook щодо виходу на китайський ринок. Вона детально описує спроби Марка Цукерберга організувати особисту зустріч із президентом Китаю Сі Цзіньпіном.
У 2015 році Цукерберг прилетів до Сіетла, щоб потиснути руку Сі, який перебував у місті на технологічному саміті, на який Цукерберга не запросили. Пізніше він спричинив “дипломатичну кризу”, коли опублікував фотографію цього рукостискання, на якому видно лише потилицю Сі.
Наступного року команда Цукерберга планувала таємно організувати зустріч на саміті АТЕС у Перу. Facebook організував виступ Цукерберга перед виступом Сі, щоб вони опинилися в сусідніх гримерках. Метою було організувати «спонтанну зустріч», під час якої Цукерберг міг би зробити свою пропозицію щодо залучення Facebook до Китаю.
Однак, коли Сі прибув, його оточення з військових створило такий бар’єр, що він, за словами Вінн-Вільямс, навіть не подивився в бік Марка. Ця демонстрація, за її словами, «зачепила» Цукерберга.
Шеріл Сендберг хотіла, щоб Facebook пропагував донорство органів
Вінн-Вільямс стверджує, що на початку її роботи у Facebook їй повідомили, що першим кроком компанії у побудові відносин з урядами стане програма донорства органів. Ідея, очевидно, виникла у Сендберг, яка, зустрівшись зі своїм давнім другом з Гарварду, хірургом-трансплантологом, запропонувала йому допомогу у пошуку донорів.
Але коли Вінн-Вільямс підняла логістичні та юридичні питання, які зазвичай ускладнюють транспортування органів між країнами, Сендберг, за її словами, «обурилась».
«Ви хочете сказати, що якби моя чотирирічна дитина помирала і єдине, що могло б її врятувати – це нова нирка, я не змогла б полетіти в Мексику, взяти її і покласти в сумочку?»
Пізніше Facebook додав донорство органів до «життєвих подій», які користувачі могли додавати до своїх профілів.
Шеріл Сендберг і авіакатастрофа, якої не було
У 2013 році літак авіакомпанії Asiana, що летів з Сеула до Сан-Франциско, здійснив аварійну посадку на злітно-посадковій смузі, в результаті чого двоє людей загинули і понад 100 пасажирів отримали поранення. Сандберг, яка в той час просувала свою книгу Lean In, також подорожувала з Сеула до Сан-Франциско в той день. Після катастрофи вона написала у Facebook, що вона і кілька її колег по Facebook спочатку мали летіти цим рейсом, але «змінили на United, щоб використати милі на квитки для моєї сім’ї».
Повідомлення про те, що Сендберг ледь не попала в той в літак, з’явилося в численних заголовках, що не дивно, оскільки Вінн-Вільямс стверджує, що Сендберг особисто інформувала журналістів про цей інцидент. Вінн-Вільямс була спантеличена цими повідомленнями. Вона пише, що операційний директор Facebook «завжди літає авіакомпанією United» і «ніколи не обирала Asiana». За її спогадами, вона і ще один колега зауважили один одному, наскільки «дивним» був вчинок Сендберг.
Чому пости Цукерберга і Сендберг у Facebook викликають стільки реакції
Вінн-Вільямс натякає на те, що, можливо, існують певні закулісні маніпуляції з дописами Цукерберга і Сендберг у Facebook. Вона не наводить жодних доказів того, що це відбувається, але каже, що зустріч, на якій був присутній «хтось із особистої команди Марка з комунікацій», підвищує таку ймовірність.
За словами Вінн-Вільямс, «асистент Шеріл описує свою роботу як управління “взаємодією в соціальних мережах Марка і Шеріл з використанням всіх інструментів Facebook”. Коли Вінн-Вільямс прямо запитує, чи «грають» вони з алгоритмом сайту, асистент відповідає, що «вам краще не знати».
Джоелу Каплану потрібен був урок географії
Деякі з найбільш промовистих анекдотів у «Байдужих людях» пов’язані з Капланом, який приєднався до політичної команди Facebook у 2011 році, а на початку цього року був підвищений до посади директора з глобальних зв’язків. Вона пише, що Каплан, який був заступником керівника апарату в Білому домі Джорджа Буша-молодшого, був «здивований, коли дізнався, що Тайвань – це острів», і що «часто, коли ми починаємо говорити про нагальні проблеми в якійсь країні Латинської Америки або Азії, він зупиняється і просить мене пояснити, де знаходиться ця країна».
Каплан повільно прокрутив реакцію Facebook на проблеми в М’янмі
На сьогоднішній день невдачі Meta в М’янмі, де мова ненависті та дезінформація у Facebook сприяли розпалюванню геноциду, добре задокументовані. Вінн-Вільямс, яка на початку своєї каденції літала до М’янми, щоб переконати тамтешніх чиновників у необхідності проектів компанії з розвитку зв’язку, описує свої марні спроби отримати більше ресурсів для модерації контенту в країні.
Вона звинувачує, зокрема, Каплана. Вона каже, що «почала цей довгий процес, намагаючись найняти когось для М’янми в 2015 році», і знайшла експерта з прав людини, який підходив для цієї роботи, в травні 2016 року, але Каплан заблокував її найм у лютому 2017 року. Він нібито сказав їй «рухатися далі і змиритися з цим». Пізніше вона дійшла висновку, що «коли мова йшла про М’янму, ці люди просто не мали для нього значення».
(Meta назвала заяви Вінн-Вільямс про дії Facebook у М’янмі «старими новинами», зазначивши в заяві, що «факти тут є загальнодоступними з 2018 року, і ми публічно заявили, що знаємо, що ми занадто повільно реагували на зловживання на наших сервісах у М’янмі»).
Звинувачення у домаганнях Каплана
Вінн-Вільямс також звинувачує Каплана в домаганнях та іншій неналежній поведінці. Після того, як ускладнення під час пологів залишили її в буквальному сенсі в комі, вона пише, що Каплан запитав її під час одного з «регулярних» дзвінків під час її декретної відпустки, «звідки у вас кровотеча», і розлютився, коли вона не відповіла. Пізніше, коли вона повернулася на роботу, він дав їй неофіційну оцінку її роботи в перший же день, сказавши, що вона була «недостатньо чуйною».
Врешті-решт Вінн-Вільямс повідомляє про поведінку Каплана, і починається розслідування, але «дуже швидко воно, здається, переключилося з розслідування щодо Джоела на розслідування щодо мене». Її звільняють під час наступної атестації.
Meta заперечує звинувачення Вінн-Вільямс. «Ця книга є сумішшю застарілих і раніше опублікованих тверджень про компанію та неправдивих звинувачень на адресу наших керівників», – йдеться в заяві прес-секретаря компанії. «Вісім років тому Сара Вінн-Вільямс була звільнена за погану роботу і токсичну поведінку, і тодішнє розслідування встановило, що вона зробила оманливі і необґрунтовані звинувачення в домаганнях».