14 березня 2025 року закінчився термін дії кореневого сертифікату, який використовується для перевірки підписаного контенту і доповнень для Firefox та інших проектів Mozilla (зверніть увагу, що Thunderbird не виконує перевірку контенту, тому на цей додаток це не вплине). Закінчення терміну дії цього сертифікату спричинить проблеми для користувачів Firefox, якщо вони не оновлять його до версії 128 (або ESR 115.13+). Це стосується версій для Linux, MacOS, Windows, Android та iOS – іншими словами, всіх платформ.
Без оновлення всі функції, які залежать від віддалених оновлень, перестануть працювати, всі доповнення будуть автоматично вимкнені, а вміст, захищений DRM, перестане відтворюватися. Крім того, всі системи, що залежать від перевірки вмісту, можуть перестати працювати належним чином.
Веб-браузер продовжить працювати, але багато з того, що ви робите в ньому, буде порушено.
Це означає, що кожен користувач Firefox у всьому світі повинен оновитися до останньої версії, інакше він дізнається на власному досвіді, що це оновлення не є необов’язковим.
Що таке кореневий сертифікат?
Кореневий сертифікат використовується для перевірки автентичності веб-сайтів, доповнень та оновлень програмного забезпечення. Без кореневого сертифіката ваш браузер не зможе перевірити ці об’єкти, і ви можете отримати шкідливе програмне забезпечення.
Кореневі сертифікати мають вирішальне значення з наступних причин:
- Перевірка на найвищому рівні: Коли веб-сайт або програма запитує цифровий сертифікат у проміжного центру сертифікації, його можна перевірити, звіривши підпис із кореневим сертифікатом.
- Довірені сертифікати: Коли ви відвідуєте веб-сайт, ваш браузер перевіряє, чи кожен сертифікат у ланцюжку підписаний довіреним кореневим сертифікатом.
- Ланцюжок безпеки: Кожен сертифікат має емітента, який вказує на сертифікат вищого рівня в ієрархії, що формує ланцюжок довіри від веб-сайту до кореневого сертифіката.
Як оновити Firefox
Перш за все, вам потрібно зробити це якомога швидше. Спосіб оновлення залежить від операційної системи. Спочатку перевірте, яку версію ви використовуєте, натиснувши кнопку меню у верхньому правому куті і вибравши Довідка > Про Firefox. У спливаючому вікні ви побачите номер версії. Якщо він менше 128, вам потрібно оновити версію.
Щоб оновитися, відвідайте сторінку завантаження Firefox і завантажте інсталятор для вашої ОС. У більшості випадків вам достатньо двічі клацнути файл інсталятора і пройти через майстер встановлення. Для Linux використовуйте стандартний менеджер пакунків. Для Android та iOS оновлюйте через відповідні магазини додатків.
Не сприймайте це як попередження, а радше як імператив. Якщо ви використовуєте Firefox, зробіть це зараз, інакше ви виявите, що ваш браузер більше не працює.
Детальніше про це можна прочитати в офіційному повідомленні Mozilla.