Цей рік породив масу технологічних термінів та абревіатур, які нібито голосно звучать, але фактично мало значать. Ми почали втомлюватися від них. І тому ми вирішили зробити свій прогноз — про що з сьогоднішніх трендів будуть говорити і через десять років. Що матиме значення і у 2028 р?
Хмарні обчислення
У 2018 році хмарні обчислення остаточно визріли як технологія та до 2028 року стануть такими же звичайними, як Інтернет чи електромережі. Великі корпорації активно займаються їх впровадженням. Так, VMWare об’єднала зусилля з AWS на reinvent, Google найняла Томаса Куріана, головного спеціаліста з хмарних обчисленнь з Oracle, а IBM придбала Red Hat, яка не тільки випускає популярний дистрибутив Linux, але і досягла успіхів у хмарних обчисленнях. Всі ці купівлі та інші прояви інтересу з боку великих корпорацій стали ознакою того, що хмарні обчислення — це не чергова “мильна бульбашка”, а технологія, за якою є надійне майбутнє.
Штучний інтелект
Комп’ютерне навчання потроху виходить на новий рівень, постійно знаходячи свій шлях крізь кутки та закутки всіх алгоритмів та дисциплін. І ми знаходимося на початку шляху. У нас буде багато роботи — наприклад, систему розпізнавання зображень Google легко обдурити, даючи їй фото, обернені на 90 градусів. Але ми досягнемо того, що машину можна буде сплутати з людиною не лише ззовні, але й під час спілкуванні з нею (проходження тесту Т’юринга). І ми маємо відповісти на ряд етичних та юридичних питань, які неодмінно виникнуть при розвитку штучного інтелекту та поширенні його практичного застосування. Наприклад, чи можна звинуватити комп’ютер у вбивстві людини, якщо керований ним автомобіль зіб’є пішохода? Або наскільки вільним буде ринок цінних паперів, якщо вже зараз комп’ютер можна навчити торгувати на біржі? Вже зараз застосування комп’ютерів перейшло межу їхньої базової спеціалізації і стає тотальним. Штучний інтелект також так само буде розвиватися. Але до якого результату прийдемо, ми ще точно не знаємо.
Інтернет речей
Інтернет речей (або ж “розумна” побутова техніка) буде у 2028 році “всюди і ніде” одночасно — іншої побутової техніки в розвинених країнах не буде (та й багато чого буде непомітним для пересічного спостерігача). Від зупинок транспорту і до деталей одягу — всюди буде Інтернет речей. 5G-зв’язок та розвиток технічного процесу виробництва мікросхем дадуть можливість для того, щоб вбудовувати майже непомітні чіпи та сенсори будь-де та керувати ними. Все це збільшить ефективність наших фабрик та офісів, але водночас і хвилюватиме нас самих — стеження за нами та монетизація нашої поведінки будуть великими проблемами. Багато чого залежить від того, якими будуть правила ть данзахисту приватної інформації від стеження з боку “розумної” техніки, яка вже намагається зібрати якомога більше даних про нас.
Квантові комп’ютери
Квантові обчислення та реально діючі мікросхеми зараз перебувають на ранній стадії розвитку. І у 2028 році ми тільки дійдемо до “квантової революції”. Якщо вдасться досягти певних успіхів в інженерії, то квантові обчислення стануть поширеними — принаймні, там, де обробляються великі дані. Це буде якщо не стандартом, то принаймні доповненням до існуючих моделей обчислення. Це не замінить існуючі технології та моделі, тому що для повсякденних задач вистачає звичайних комп’ютерів, але деякі з деякими задачами квантові комп’ютери впораються краще. Як приклад, можна вказати те, що відеокарти з деякими складними розрахунками справляються краще, ніж центральні процесори, тому їх там і застосовують. Так буде і з квантовими комп’ютерами.
Цифрова трансформація
Цей термін пояснює процес тотального переходу з аналогових даних на цифрові у будь-якій сфері. Великі корпорації таким чином покращують свою роботу, впорядковують дані тощо. Вона ніколи не закінчується, але через десять років може змінитися та буде називатися по-іншому.
Інтернет-гіганти
Ми не знаємо, чи збережуться у сьогоднішньому вигляді Microsoft, Google, Apple та Amazon, але скажемо одну річ. Ці чотири компанії на сьогоднішній день — головні бенефіціари індустрії хмарних обчислень. Зокрема, Apple вже зараз пропонує комерційні застосування цих технологій у вигляді iCloud. Та й інші три компанії теж можуть запропонувати цікаві рішення. І вони настільки багаті, що можуть повністю переорієнтуватися на інші сфери — стати венчурними фондами, якщо буде потрібно.
Facebook: від всенародної любові до “зупиніть це негайно”
Соціальна мережа перетворилася на щось більше — з охопленням, більшим, ніж у будь-якого медіа та з проникненням, більшим, ніж було у AOL. Вона аддиктивна. Там багато ігор. Там немає 100%-вої правди. І вона могла би бути кращою. Але ми не впевнені, що у 2028 році ми будемо говорити про Facebook — він може перетворитися на черговий Instagram, а може і зникнути. Адже ті сотні тисяч людей, які покинули соціальну мережу цього року через численні скандали з персональними даними та зміни алгоритмів показу постів — це може бути лише початком кінця.
Криптовалюта
Біткойн зараз відомий, як ніколи, але його курс стрімко падає. У порівнянні з груднем 2017 року біткойн знецінився на 75%. І за ним падають інші криптовалюти — ефіріум, ріппл та інші. На жаль, біткойн не виправдав наших сподівань і спричинив тільки додаткові витрати — такі як гроші, обладнання, електроенергія. Незважаючи на це, дехто таки щось отримав з цієї “мильної бульбашки” — біржові брокери отримали прибутки (як і ті, хто встиг продати основну масу біткойна на його “піку” вартості), а держави та бізнес загалом — технології блокчейна і смарт-контрактів. Однак цифрова валюта, можливо, ще матиме майбутнє.
Джерело: ZDNet