Вже не викликає сумнівів, що Bluesky та Threads створили найбільш життєздатні альтернативи платформі, колись відомій як Twitter. Але хоча ці два сервіси можуть мати деякі спільні цілі, вони продемонстрували дуже різне бачення того, як повинні працювати текстові соціальні мережі.
Як щодо модерації контенту в Bluesky і Threads?
Threads, звісно, контролюється компанією Meta Марка Цукерберга. І хоча компанія стверджує, що підтримує «публічну розмову», вона також постійно тримає руку на пульсі, віддаючі перевагу певним типам контенту над іншими. У рік виборів компанія обмежила доступ до «політичного» контенту, змусивши користувачів змінювати свої налаштування, щоб пости про вибори або «соціальні теми» з’являлися в їхній стрічці «для вас».
Це прагнення обмежити будь-який контент, який Meta назвала «потенційно чутливим», також призвело до деяких сумнівних рішень модераторів. Протягом декількох місяців додаток не дозволяв користувачам шукати деякі теми, зокрема пов’язані з COVID-19 і вакцинами. Згодом ці обмеження були зняті, але були численні і незрозумілі випадки інших збоїв модерації в Threads.
У жовтні керівник Instagram Адам Моссері визнав, що компанія «знайшла помилки і внесла зміни» після того, як користувачі повідомили, що їхні акаунти були покарані за використання прозаїчних слів на кшталт «saltines» і «cracker». Раніше цього місяця директор з комунікацій Meta Енді Стоун вибачився після того, як користувачі помітили, що пошук постів про Остіна Тіса, американського журналіста, який зник у Сирії в 2012 році, був заблокований в додатку, оскільки контент «може бути пов’язаний з продажем наркотиків». Стоун не надав пояснень, але сказав, що це питання було вирішено.
Bluesky, з іншого боку, використовує менш суворий підхід до модерації. Хоча компанія наймає власних модераторів для забезпечення «базової модерації», користувачі мають великий контроль над тим, скільки сумнівного або шкідливого контенту вони хочуть бачити. Blueksy також дозволяє користувачам створювати власні служби модерації для ще більш індивідуального підходу.
«Модерація багато в чому схожа на управління, – сказав генеральний директор Bluesky Джей Грабер на початку 2024 року. «І встановлюючи норми соціального простору, ми не вважаємо, що одна людина або одна компанія повинна в односторонньому порядку вирішувати це для всієї екосистеми, де люди ведуть публічні розмови, важливі для стану світу».
Ця філософія проявляється і в інших важливих аспектах. Twitter ніколи не був основним джерелом трафіку для більшості видавців, навіть до поглинання Ілоном Маском. Але колись ця платформа відігравала життєво важливу роль в екосистемі новин. У той час, коли Ілон Маск визнав, що X карає пости з посиланнями, а топ-менеджер Threads заявив, що Meta не хоче «заохочувати» важкі новини, лідери Bluesky насправді намагалися сприяти обміну посиланнями, і кілька видавців повідомили, що отримують значно більше трафіку від Bluesky порівняно з Threads і X.
Читайте також: Як помер Twitter у 2023 році і чому смерть X може бути не за горами
Вся справа в алгоритмах
Мабуть, найочевидніша різниця між підходами Meta і Bluesky полягає в тому, в якому порядку з’являються публікації. За замовчуванням Bluesky використовує стрічку у зворотному хронологічному порядку, яка показує пости від акаунтів, на які ви підписані. Користувачі також можуть додавати власні стрічки, засновані на сотнях різних тем. Наприклад, ви можете стежити за стрічкою «котячі фото», яка показує пости з фотографіями котів, або за стрічкою «трендові новини», яка показує посилання на новини, які широко поширюються на платформі.
І хоча Meta нещодавно випустила власну версію користувацьких стрічок, за замовчуванням додаток все ще використовує алгоритмічну стрічку «для вас», яка показує суміш контенту, що дійсно потрібен користувачам, і непрошеної нісенітниці, настільки випадкової і химерної, що її порівнюють з витоком газу. (Компанія Meta заявила, що протестує можливість для користувачів зробити цю стрічку за замовчуванням, але не надала жодних оновлень). Також показово, що навіть творці контенту, які отримують сотні і тисячі доларів за публікацію в Threads, насправді не розуміють платформу.
Підхід до монетизації також різний
У 2025 році очікуються ще більш значні зміни. Хоча і Threads, і Bluesky досі були щасливо вільні від реклами, обидва сервіси з часом повинні будуть заробляти гроші.
Bluesky поки що експериментує з іншими способами заробітку, включаючи продаж власних доменів і майбутній сервіс підписки, який пропонуватиме додаткові функції користувачам, що платять. Хоча Грабер не виключає реклами, вона також чітко дала зрозуміти, що не хоче «зациклюватися» на сервісі заради реклами.
Threads, з іншого боку, вже підключений до багатомільярдної рекламної машини Meta, яка є настільки нав’язливою, що багато людей вважають, ніби додатки компанії буквально прослуховують їхні розмови (ця теорія була неодноразово спростована). Хоча Цукерберг зазначив, що компанія не поспішає перетворювати Threads на «дуже великий бізнес», згідно з повідомленнями, перші рекламні оголошення можуть з’явитися вже в січні, і немає жодних підстав вважати, що Meta зрештою не застосує ту саму стратегію, що й з усіма іншими своїми сервісами.
Все це робить Bluesky ще більшим андердогом. Threads вже більш ніж в 10 разів більший за нього, і Meta чітко дала зрозуміти, що не має жодних проблем з використанням своєї тактики «копіюй або вбивай» проти вискочки.
Але саме тому так багато користувачів Bluesky палко вірять, що саме ця платформа є «найсильнішою». У той час як Threads і X віддали публічні дискусії в руки автократичних мільярдерів, Bluesky є незалежною організацією і структурувала свою платформу набагато демократичніше. Платформа має свою частку суперечок щодо модерації, але вона надає набагато більше контролю в руки своїх користувачів. Вона вітає розробників, які створили десятки сторонніх додатків для сервісу.
Усе це може виявитися недостатнім для того, щоб відбитися від Meta, яка може дозволити собі викинути мільярди доларів на Threads. Але бачення Bluesky щодо децентралізованої платформи з відкритим вихідним кодом – це набагато більше, ніж просто стати наступною великою соціальною мережею.
«Ми поставили собі за мету змінити спосіб роботи соціальних мереж знизу догори, – сказав Грабер під час нещодавнього прес-заходу. «Я хочу, щоб у нас був вибір того, що ми бачимо».