Сектор Гази, одне з найгустонаселеніших місць у світі, видно на супутникових фотографіях у дуже низькій якості.

На це звернули увагу дослідники, які використовуються відкриті джерела для визначення місць ударів та документування руйнувань.

“Те, що ми не отримуємо супутникових знімків з високою чіткістю з Ізраїлю та Палестинських територій, гальмує нашу роботу”, – каже Самір, один із таких дослідників.

Справді, більша частина Ізраїлю та палестинських територій виглядає на Google Earth нерозбірливо, хоча якісніші знімки можна отримати в супутникових компаній.

На вулицях Гази на знімках Google Earth майже неможливо розгледіти автомобілі.

Для порівняння, на супутникових фото Києва видно різницю.

Чому Google Maps роками робить Сектор Гази розмитим?

Навіть якщо порівняти із Пхеньяном, столицею однієї з найзакритіших країн світу, чітко видно не лише машини, але й фігури людей.

Чому Google Maps роками робить Сектор Гази розмитим?

Чим важливі супутникові фото?

Ці знімки – життєво важливе джерело інформації про близькосхідний конфлікт. Вони допомагають дослідниками визначати точки, з яких завдаються ракетні удари, а також вражені цілі.

Проте на Google Earth, найпопулярнішій платформі супутникових знімків, зображення Гази розмиті.

Google заявляє, що його політика передбачає регулярне оновлення даних про густонаселені місця, але з Газою цього не відбувається.

Хто робить фото жахливими?

До середини минулого року уряд США обмежував якість фотографій Ізраїлю та палестинських територій, які надаються американськими супутниковими компаніями для комерційного використання.

Це робилося відповідно до законодавчого акту, відомого як поправка Кіла-Бінгамана, ухваленим у 1997 році в інтересах безпеки Ізраїлю.

Роздільна здатність зображення не повинна була перевищувати двох метрів на піксель, що робило об’єкти розміром з автомобіль ледь видимими.

Штучне розмивання зображень окремих місць, наприклад, військових баз – звичайна практика, але поправка Кіла-Бінгамана – єдиний випадок, коли це зачепило не тільки регіон, а й цілу країну.

У документі згадувався лише Ізраїль, але фактично обмеження застосовувалося й щодо палестинських територій.

На владу США чинився дедалі більший тиск із вимогою скасування поправки.

У липні 2020 року так і сталося, і тепер американські компанії можуть продавати знімки зі значною вищою роздільною здатністю (40 сантиметрів на піксель, що дозволяє відрізнити фігури людей). Але якість залишилася жахливою, лише з’явилася можливість купити якісні фото у приватних компаній.

“Ми керувалися інтересами науки, – каже Майкл Фредлі, археолог з Оксфордського університету і один із вчених, які відстоювали скасування поправки. – Для нашого проєкту потрібна вичерпна база даних”.

То чому знімки Гази лишаються розмитими?

BBC звернулася до компаній Google та Apple (вона також надає користувачам супутникові фото Землі).

Apple заявила, що працює над тим, аби покращити якість зображень і довести їх до показника 40 см на піксель.

У Google відповіли, що отримують знімки від багатьох провайдерів і розглядають можливість оновлення карт, коли якісніші зображення стануть доступними.

В компанії додали, що робити це найближчим часом не планують.

“Враховуючи важливість подій, що відбувається, я не бачу причини, чому якість знімків регіону в комерційному доступі має й надалі штучно занижатися”, – написав у твіттері Нік Вотерс з Bellingcat.

Хто робить знімки?

Картографічні платформи, такі як Google Earth та Apple Maps, користуються даними компаній, які володіють комерційними супутниками.

Найбільші з них, Maxar і Planet Labs, зараз роблять якісні знімки Ізраїлю та Гази загальнодоступними. Але вони не безкоштовні.

Чому Google Maps роками робить Сектор Гази розмитим?

Знімки Google Earth: ліворуч – знімок будівлі “Ханаді” в секторі Гази (2016), праворуч – знімок Maxar її уламків (2021)

“Завдяки останнім змінам у законодавстві США фото Ізраїлю та Гази надаються в роздільній здатності 0,4 метра (40 см)”, – йдеться в заяві Maxar.

У Planet Labs кажуть, що продають знімки в роздільній здатності 50 см на піксель.

Проте дослідники, що працюють з відкритими джерелами, користуються в основному безкоштовними програмним забезпеченням і не завжди мають доступ до платних фото.

Що можна побачити на якісних фото?

Організація Human Rights Watch у 2017 році співпрацювала з Planet Labs, щоб задокументувати руйнування військовими М’янми селищ народності рохінджа.

Порівнявши знімки з роздільною здатністю 40 см, зроблені до та після рейдів, правозахисники змогли оцінити збитки, завдані більш як 200 поселенням.

Дані підтверджували скарги біженців рохінджа на умисне знищення армією їхніх домівок.

Фотографії з супутників також виявилися незамінними для відстеження ситуації в китайській провінції Сіньцзян і дозволили встановити місцеперебування, розмір та конкретні особливості створених там “центрів перевиховання” для уйгурів.

Радимо звернути увагу на поради, про які писав Cybercalm, а саме:

Як завантажити дані Google Maps? ІНСТРУКЦІЯ

Психічне здоров’я у дітей від соцмереж і смартфонів не страждає – ДОСЛІДЖЕННЯ

Як створити надійний пароль? ПОРАДИ

Як вберегти свої банківські рахунки від кіберзлочинців? ПОРАДИ

Що таке FLoC Google і як він буде відстежувати Вас в Інтернеті?

До речі, пандемія спричинила нову хвилю цифрової трансформації у всьому світі. І державні установи не залишилися осторонь цього процесу. Завдяки розширенню цифрової інфраструктури, зокрема створенню нових додатків та сервісів, віддалених робочих місць та переходу в хмарне середовище, кількість потенційних векторів атак збільшилася.

Також повністю модульний ноутбук з ОС Windows від Framework тепер готовий до попереднього замовлення за базовою ціною у $999. Клієнти можуть розміщувати замовлення на веб-сайті Framework. 13,5-дюймовий ноутбук складається повністю з модульних деталей, включаючи материнську плату, яку ви можете легко поміняти та замінити.

Кілька редакцій Windows 10 версій 1803, 1809 та 1909 досягли кінця обслуговування (EOS), починаючи з травня , про що Microsoft нагадала нещодавно. Пристрої з випусками Windows 10, які досягли EoS, більше не отримуватимуть технічну підтримку, а також щомісячні виправлення помилок та безпеки, щоб захистити їх від останніх виявлених загроз безпеки.

Окрім цього, після вступу в силу нової політики Google в описі додатків з’явиться додатковий розділ з інформацією про те, до яких даними має доступ продукт. У розробників буде можливість розповісти користувачам про те, для чого додаткам потрібен доступ до тих або інших даних і як їх обробка впливає на загальну функціональність.