Для чого нам ID-картки?

9 Переглядів 4 хв. читання

Що дає українцям біометричний паспорт? Яким чином ми стаємо ближчими до Євросоюзу? Які вигоди завдяки ID-картці отримаємо всередині нашої країни? Та чи зміниться завдяки цьому світогляд більшості населення України, ментально неповороткого до нововведень?

Найперше, український громадянин у сучасних реаліях вже усвідомив, що патерналістські часи Радянського Союзу відійшли у минуле і побудова власного життя залежить лише від нього самого. Для когось такий висновок став гірким розчаруванням, адже лише з два десятиліття тому держава вирішувала за нього, яку професію обрати, яким чином забезпечити роботою та житлом, як соціально захистити життя на пенсії. Сьогодні, пройшовши через випробування побудови нової незалежної держави із численними економічними спадами, ми навчилися самостійно будувати своє життя та відповідати за обраний шлях. Індивідуалізм, закладений у генах українців ще з діда-прадіда, поламаний м’ясорубкою імперіалізму, колективізації та Голодомору, почав відроджуватись та проявлятися в успішних українських бізнес-проектах, відновленні промислового потенціалу, виході на перші позиції з експорту агропродукції, розвиткові ІТ-індустрії. Ми навчилися бути господарями на своїй землі. Ми продовжуємо змінюватись всередині та перетворювати наше суспільство у демократичне, з розвинутими громадянськими правами й свободам.

Історичним етапом на цьому шляху стало приєднання України до європейської системи цінностей. Після підписання Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом ми почали інсталяцію у нашу колективну суспільну свідомість програми нових правил життя – без хабарів, без корупції, без «свій – до свого». Ми знаємо свої права. Ми також знаємо обов’язки держави та людей, які виконують її функції. Ми знаємо, який рівень послуг вимагати від чиновника, медика, митника, податківця, комунальника, поліціянта. У нас є для цього інструменти – Конституція та закони України. І зараз ми починаємо користуватися засобами реалізації прав громадянина. Один з таких засобів – біометричний паспорт, який не є просто новомодним шматком пластику, а дає безліч можливостей, у тому числі швидко та доступно отримувати послуг від держави, не застосовуючи при цьому додаткових фінансових стимулів.

Наприклад, ви займаєтесь вирощуванням овець у віддаленому гірському селі, вам потрібно щомісяця сплачувати податки. За наявності інтернет-зв’язку сплата податків за допомогою ID-картки у вас займе стільки ж часу, як у мешканця столиці, тобто лічені хвилини. У ID-картки українського зразка передбачено три функції: 1) посвідчення особистості із максимальною захищеністю даних; 2) використання у якості ключа до електронних державних послуг; 3) і як носій електронного цифрового підпису підпису власника. Тобто картка слугуватиме для Вашої ідентифікації, за її допомогою можна буде авторизуватися в інтернет-банкінгу, купувати електронні квитки на громадський транспорт, авторизуватися під час сплати за страхування, рахунків за телефонні розмови, Інтернет, телебачення, комунальні послуги тощо.

В Естонії, яка займає 15 місце у світі за рівнем розвитку електронного урядування, така картка замінює і паспорт, і водійські права, з нею можна вільно подорожувати країнами ЄС, її використовують для електронного підпису. Там навіть є інтернет-магазини електроніки, де для входу в особистий кабінет використовують ID-картку. Та що вже казати – в Естонії успішно проводять інтернет-вибори за допомогою ID-карток.

Україна лише стала на цей шлях. Ми переймаємо досвід країн, де вже працює система електронного урядування, яка дозволяє боротися із проблемою корупції. Електронне урядування змінить життя та спосіб мислення усього суспільства – тоді більше не потрібно буде стояти у чергах у різних інстанціях, контактувати з чиновником, який вимагає хабара. ID-картки – це крок до України без корупції, до розвитку демократії та громадянського суспільства. Знаємо, що пройдемо цей шлях, змінимо свою країну, зможемо обирати парламент одним кліком та без віз пересуватися Європою.

Поділитися