Ви, напевно, зустрічали використання терміну “API”. Оновлення операційної системи, веб-браузера та додатків часто супроводжуються повідомленням про нові API для розробників. Отже, що таке API і як розробники його використовують?
У світі програмного забезпечення API (абревіатура, яка розшифровується як Application Programming Interface) є одним із найважливіших інструментів для забезпечення взаємодії між різними системами. Це свого роду місток, що дозволяє одній програмі “спілкуватися” з іншою за допомогою заздалегідь визначених правил.
Що таке API?
API (інтерфейс прикладного програмування) — це набір інструкцій, протоколів і засобів, які дозволяють програмам обмінюватися даними або виконувати певні функції. Уявіть це як меню в ресторані: ви бачите перелік доступних страв (функцій) і опис того, як їх можна замовити, але не маєте доступу до деталей приготування (внутрішнього коду програми).
API працює як посередник між запитами користувача та відповідями системи, забезпечуючи стандартизацію процесу обміну даними.
Ви можете провести аналогію з меню в ресторані. У меню представлений список страв, які ви можете замовити, а також опис кожної страви. Коли ви вказуєте, які пункти меню ви хочете замовити, кухня ресторану виконує роботу і надає вам готові страви. Ви точно не знаєте, як ресторан готує цю їжу, але вам це не потрібно – ви просто насолоджуєтеся її смаком.
Аналогічно, API перераховує купу операцій, які розробники можуть використовувати, разом з описом того, що вони роблять. Розробнику не обов’язково потрібно знати, як, наприклад, операційна система будує та представляє діалогове вікно “Зберегти як”. Вони просто повинні знати, що цей елемент доступний для використання у їхньому додатку. Це не ідеальна аналогія, оскільки розробникам, можливо, доведеться надати власні дані API, щоб отримати результати, тому, можливо, це більше схоже на ресторан, де ви можете надати деякі власні інгредієнти, з якими працюватиме кухня.
Читайте також: Що таке суперкукі та як захистити вашу конфіденційність в мережі
Для чого потрібні API?
Якщо казати про загальну ситуацію, то інструменти API дозволяють розробникам економити час, скориставшись реалізацією платформи для виконання якихось другорядних дій. Це допомагає зменшити кількість коду, який потрібно створити розробникам, а також допомагає створити більшу узгодженість всіх додатків для однієї платформи. API можуть контролювати доступ до апаратних та програмних ресурсів.
Припустимо, ви хочете розробити додаток для iPhone. Операційна система iOS від Apple надає велику кількість API, як і будь-яка інша операційна система, щоб полегшити вам цю роботу. Наприклад, якщо ви хочете вбудувати веб-браузер для показу однієї чи кількох веб-сторінок, вам не потрібно писати власний веб-браузер з нуля лише для своєї програми. Ви використовуєте WKWebView API для вбудовування у свій додаток веб-браузера (Safari).
Якщо ви хочете знімати фото або відео з камери iPhone, вам не потрібно писати власний інтерфейс камери. Ви використовуєте API камери, щоб вставити вбудовану камеру iPhone у свій додаток. Якби API не існувало, щоб полегшити роботу, розробникам додатків довелося б створити власне програмне забезпечення для камери та інтерпретувати вхідні дані апаратного забезпечення камери. Але розробники операційної системи Apple проробили всю цю важку роботу, тому інші розробники можуть просто використовувати API камери для вбудовування камери, а потім приступати до створення свого додатка. І коли Apple покращить API камери, усі додатки, які його використовують, автоматично скористаються цим покращенням.
Це стосується кожної платформи. Наприклад, вам потрібно створити діалогове вікно у Windows? Для цього є API. Хочете підтримувати автентифікацію за відбитками пальців на Android? Для цього також є API, тому вам не доведеться тестувати датчик відбитків пальців кожного виробника під Android. Розробникам не потрібно знову і знову винаходити колесо.
Отже, якщо підсумувати, ось для чого потрібні API:
- Інтеграція сервісів:
API дозволяє об’єднувати різні додатки або сервіси. Наприклад, платіжні системи (PayPal, Stripe) надають API для інтеграції з інтернет-магазинами. - Автоматизація:
API використовується для автоматизації процесів, наприклад, обробки даних між CRM-системою та бухгалтерським софтом. - Доступ до функціоналу:
API дозволяє програмістам використовувати функції іншої програми, не розробляючи їх самостійно. Наприклад, Google Maps API дає змогу додавати карти на вебсайти. - Розширення можливостей продукту:
API дозволяє розробникам створювати додаткові функції для існуючого програмного забезпечення. - Економія часу і ресурсів:
Замість розробки нових функцій з нуля, можна використовувати готові API, прискорюючи процес створення продукту.
Інструменти для роботи з API
Для ефективного використання API розробники застосовують спеціальні інструменти:
- Postman:
Один із найпопулярніших інструментів для тестування та роботи з API. Дозволяє створювати та відправляти запити, перевіряти відповіді та аналізувати дані. - Swagger:
Інструмент для створення документації до API. Завдяки Swagger можна тестувати API та генерувати специфікації. - cURL:
Командний рядок для передачі даних через різні протоколи, використовується для тестування API-запитів. - Insomnia:
Простий у використанні інструмент для створення HTTP-запитів та тестування API. - API Gateway:
Це спеціалізовані інструменти, які використовуються для управління API (наприклад, AWS API Gateway). Вони забезпечують безпеку, масштабованість і моніторинг API.
API використовуються для контролю доступу до апаратних пристроїв та функцій програмного забезпечення, для використання яких програма може не обов’язково мати дозвіл. Ось чому інструменти API часто відіграють велику роль у безпеці.
Наприклад, якщо ви коли-небудь відвідували веб-сайт і бачили у своєму веб-переглядачі повідомлення про те, що веб-сайт просить дозволу знайти ваше точне місцезнаходження, цей веб-сайт намагається використовувати API геолокації у вашому веб-переглядачі. Веб-браузери відкривають такі API, щоб спростити веб-розробникам доступ до вашого місцезнаходження – вони можуть просто запитати “де ти?” а браузер виконує важку роботу з доступом до GPS або найближчих мереж Wi-Fi, щоб знайти ваше фізичне місцезнаходження.
Однак браузери також відкривають цю інформацію через API, оскільки можна контролювати доступ до неї. Якщо веб-сайт хоче отримати доступ до вашого точного фізичного місцезнаходження, єдиний спосіб отримати його – через API місцезнаходження. І коли веб-сайт намагається ним скористатися, ви – користувач – можете дозволити або відхилити цей запит. Єдиний спосіб отримати доступ до апаратних ресурсів, таких як датчик GPS, – це через API, тому браузер може контролювати доступ до обладнання та обмежувати можливості додатків.
Цей же принцип використовується в сучасних мобільних операційних системах, таких як iOS та Android, де мобільні додатки мають дозволи, які можна застосувати, контролюючи доступ до API. Наприклад, якщо розробник намагається отримати доступ до камери через API камери, ви можете відхилити запит на дозвіл, а додаток не має доступу до камери вашого пристрою. Файлові системи, які використовують дозволи, як це роблять у Windows, Mac і Linux – мають ці дозволи застосовувати API файлової системи. Типова програма не має прямого доступу до фізичного жорсткого диска. Натомість додаток повинен отримувати доступ до файлів через API.
Інструменти API також використовуються у багатьох інших випадках. Наприклад, якщо ви коли-небудь бачили об’єкт Карт Google, вбудований на веб-сайт, цей веб-сайт використовує API Карт Google для вбудовування цієї карти. Google надає подібні API веб-розробникам, які потім можуть використовувати API для розміщення складних об’єктів прямо на своєму веб-сайті. Якби таких API не існувало, розробникам, можливо, довелося б створити власні карти та надати власні картографічні дані, щоб просто розмістити невелику інтерактивну карту на веб-сайті. Оскільки це API, Google може контролювати доступ до Карт Google на сторонніх веб-сайтах, забезпечуючи, щоб вони використовували його послідовно, а не намагалися безладно вставити фрейм, який показує, наприклад, веб-сайт Карт Google.
Читайте також: Топ-10 найцікавіших комп’ютерних вірусів в історії
Приклади використання API
Ми можемо бачити використання API у багатьох різних онлайн-сервісах. Існують API для подання запиту на переклад тексту з Перекладача Google або вбудовування коментарів або твітів Facebook з Twitter на веб-сайт.
Стандарт OAuth також визначає ряд API, які дозволяють входити на веб-сайт за допомогою іншої служби – наприклад, використовувати свої облікові записи Facebook, Google або Twitter для входу на новий веб-сайт без створення нового облікового запису користувача лише для цього сайту. API – це стандартні контракти, які визначають, як розробники спілкуються зі службою, і тип результатів, які розробники повинні очікувати на повернення.
Найпростіші приклади використання API:
- Соціальні мережі:
Facebook, Twitter та Instagram використовують API для інтеграції зі сторонніми сервісами, такими як аналітика чи автоматичні публікації. - Електронна комерція:
Платформи, як-от Shopify або Amazon, використовують API для інтеграції з логістичними компаніями, платіжними шлюзами та рекламними мережами. - Мобільні додатки:
Додатки для прогнозу погоди, карт або доставки їжі отримують інформацію через API сервісів, як-от OpenWeatherMap або Google Maps.
Переваги використання API
- Простота інтеграції: API спрощує обмін даними між різними системами.
- Масштабованість: Легке розширення функціональності продукту.
- Ефективність: Швидке впровадження готових рішень.
- Універсальність: Використання API можливе для будь-яких типів програм і платформ.
API — це ключ до взаємодії сучасного програмного забезпечення. Вони роблять цифровий світ більш інтегрованим і зручним, дозволяючи розробникам створювати потужні, масштабовані та функціональні продукти, економлячи час і ресурси. Інструменти для роботи з API допомагають тестувати, документувати та підтримувати цей процес, забезпечуючи якість і стабільність інтеграції.
Якщо ви це прочитали, ви матимете краще уявлення про те, що таке API. Зрештою, вам не потрібно знати, що таке API, якщо ви не розробник. Але, якщо ви бачите, що програмна платформа або служба додали якісь нові API для різних апаратних засобів або послуг, розробникам має бути простіше скористатися такими можливостями.