Дублюючи SIM-картки, шахраї привласнювали кошти через онлайн-банкінг

4 хв. читання
phone speak2

Зловмисники здійснювали перевипуск SIM-карток у мобільного оператора. Після отримання доступу до фінансового номера потерпілого змінювали пароль до інтернет-банкінгу та привласнювали гроші.

Про це йдеться у повідомленні Департаменту кіберполіції Національної поліції України.

Правоохоронці встановили, що злочинна група діяла з серпня 2018 року, до складу якої входило троє осіб на чолі з 41-річною організаторкою. Усі учасники – мешканці Кривого Рогу.

Встановлено, що фігуранти під час підготовки до злочину чітко розробляли план та схему, а також роль кожного учасника. Викрадення коштів громадян відбувалось завдяки деактивації SIM-карток мобільного зв’язку, номери яких виступали фінансовими номерами потерпілих.

Отримавши дублікат SIM-карти, зловмисники отримували доступу до SMS-повідомлень, сторінок соціальних мереж і месенджерів, тобто до сервісів де використовується номер телефону.

У подальшому вони змінювали пароль інтернет-банкінгу та розпоряджалися коштами потерпілих. Крім цього, фігуранти оформлювали онлайн-кредити. За попередніми даними таким чином їм вдалося заробити майже 1,5 мільйони гривень.

У кіберполіції заначають, що відомості про персональні дані клієнтів, а також про осіб, які постійно тримали на рахунках значну суму коштів, зловмисники отримували через корупційні зв’язки у банківських установах.

Правоохоронці провели обшуки за місцем мешкання фігурантів. За результатами вилучено комп’ютерну техніку, мобільні телефони, більше тисячі SIM-карт, кард-холдери, флеш-накопичувачі, жорсткий диск, банківські картки, чорнові записи та паспорти громадянина України, видані на ім’я інших осіб з ознаками підробки.

Наразі вже забезпечено відшкодування частини заподіяної шкоди шляхом накладення арешту на квартиру та автомобіль зловмисників.

За даним фактом відкрито кримінальне провадження за ч.3 ст.28 (вчинення злочину організованою групою), ст.185 (Крадіжка), ст.361 (Несанкціоноване втручання в роботу комп’ютерів, автоматизованих систем, комп’ютерних мереж чи мереж електрозв’язку), ст.209 (Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом) Кримінального кодексу України. Всім учасниками групи повідомлено про підозру. Організатору та співучаснику обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Наразі матеріали справи скеровано до суду.

Кіберполіція радить громадянам: відключайте послугу віддаленої заміни SIM-карти у свого мобільного оператора. У такому разі її заміну можливо зробити лише особисто, маючи при собі необхідні документи. Варто відмітити, що власники контрактних номерів мають іншу процедуру перевипуску карти, яка унеможливлює її віддалену заміну.

Також радимо звернути увагу на поради, про які писав Cybercalm, а саме:

Зверніть увагу, що розробники ПЗ для конференц-зв’язку Zoom випустили оновлення для iOS-версії свого додатка після того, як стало відомо, що він передає деякі дані користувачів у Facebook.

Нагадаємо, невідомі зловмисники зламали кілька десятків YouTube-каналів, перейменували їх з використанням різних брендів Microsoft і “запустили живу” трансляцію нібито від імені Білла Гейтса.

Також внаслідок перевантаження інформацією та ізоляцію через Covid-19, користування програмами обміну повідомленнями значно зросло. Жодна платформа не відчула це на собі так, як WhatsApp – використання збільшилось понад 40% у всьому світі.

Окрім цього, двох хакерів – 26-ти та 20-ти років – викрили у розповсюдженні шкідливого програмного забезпечення. За допомогою вірусу вони отримували логіни та паролі до різних систем інтернет-банкінгу, екаунтів соціальних мереж, електронних скриньок своїх жертв.

До речі, фахівці великих компаній повідомляють, що гостра респіраторна хвороба COVID-19 значно вплинула на кожну технологічну галузь.. На щастя, у світі є організації свідомих людей, які об’єдналися разом, щоб допомогти людству у боротьбі з епідемією.

Поділитися
Exit mobile version