З’являється все більше стартапів, які хочуть зробити доступними інтерфейси мозок-комп’ютер, але без необхідності операцій.
Коли Sid Kouider з’явився в Slush, щорічна стартап-конференція в Гельсінкі, одягнений в шапку Ascot та пристрій, який він стверджує, що приведе в нову еру технологічного контролю розуму, ніхто не думав, що він збожеволів. Ні, він просто приєднався до довгої лінії підприємців (Ілон Маск, Марк Цукерберг), які вірять, що ми одного разу будемо керувати нашими машинами за допомогою думки. Про це пише Wired.
Прагнення впоратися за допомогою розуму з машиною починається щонайменше з 1970-х років, коли вчені почали серйозно занурюватися в мізки людей і імплантувати перші інтерфейси мозок-комп’ютер – електроди, що переводять активність клітин мозку в дані. Сьогодні такі пристрої можуть регулювати тремтіння від хвороби Паркінсона та відновити деякий основний рух у людей з паралічем. Але вони все ще хірургічно імплантовані, та ще досить експериментальні. Тим не менш, вже передбачають майбутнє, де всі ми будемо мати чипи в своєму мозку, і вони замінять нашу потребу в клавіатурах, мишах, сенсорних екранах, джойстиках, кермі тощо.
Звичайно, це не станеться незабаром. Загадки розуму залишаються величезними, і імплантація обладнання в здоровий мозок – поки залишається небезпечною. Тим часом низка компаній робить ставку на те, щоб наблизити Mind Control Lite, який зовсім не вимагає операції.
Тут з’являється психолінгвіст Kouider. Його запуск NextMind створює неінвазивний нейронний інтерфейс, який сидить на задній частині голови і перетворює мозкові хвилі в дані, які можна використовувати для управління сумісним програмним забезпеченням. Бачення Kouider починається з простих завдань (надсилання текстових повідомлень думкою; виклик певної фотографії у вашій камері) і закінчується десь близько до наукової фантастики (керування кожним пристроєм у нашому світі, як чаклун у Фантазії). “Це реально, – сказав він на сцені в Slush, – і можливості нескінченні”.
Через кілька тижнів після того, як Kouider виголосив свою промову на Slush. Він здійснив рейс із Парижа до Сан-Франциско і невимушено переніс пристрій у сумці. Він важить 60 грамів, приблизно стільки ж, скільки ківі.
Пристрій NextMind – це в основному електроенцефалограма, або ЕЕГ, яка використовується для запису електричної активності в мозку. Він не так відрізняється від інструментів, які вчений використовував як професор нейронауки до того, як керував NextMind. Його лабораторія в Парижі спеціалізувалася на дослідженнях свідомості. У лікарняних ЕЕГ часто вимагають використання гелю та деяких шкірних препаратів, але останнім часом дослідники розробили функціональні сухі електроди, які потребують лише контакту з черепом. Пристрій NextMind використовує їх разом із патентованим матеріалом, який, як каже Kouider, “дуже чутливий до електричних сигналів”.
Прилад кладуть на голову, він має невеликі зубчики, схожі на гребінці, щоб утримувати пристрій на місці, прямо на задній частині черепа. (Kouider, який лисий, носить його прикріпленим до задньої частини капелюха.) Там електроди пристрою добре розташовані для запису активності з зорової кори, невеликої ділянки в задній частині мозку. Потім він переводить сигнали в цифрові дані, обробляє їх на комп’ютері, використовує алгоритм машинного навчання для їх розшифровки та переводить ці сигнали в команди.
На ноутбуці Kouider проводить Вас шляхом калібрування, щоб створити Ваш “нейронний профіль” – відслідковуєте очима серію миготливих трикутників на екрані; робити це потрібно лише один раз, і лише пару хвилин. Пристрій NextMind призначений для роботи на для будь-кого, але він працює швидше, коли хтось пройшов практику. Kouider каже, що йдеться про нейронний цикл зворотного зв’язку.
Коли згенерований нейронний профіль, Ви можете пограти в ігри, але самі прості, ті які Ви грали в дитинстві, наприклад постріляти качок на Nintendo, або перемикати канали на телевізорі.
NextMind – не єдина компанія, яка намагається розробити для широкого кола неінвазивні пристрої. Ще один стартап, CTRL-Labs, випустив минулого року розробку для подібного неінвазивного нейронного інтерфейсу. Вона також використовує сухі електроди, але цей пристрій є пов’язкою і захоплює сигнали від нервів. Facebook придбав компанію за майже 1 мільярд доларів у вересні минулого року.
Але головна проблема усіх цих пристроїв у тому, що вони не швидкі, наприклад, для того, щоб покращити геймплей чи керувати пристроями розумного дому. Головна проблема усіх подібних пристроїв, що з ними робити прості речі важче, а не простіше. Адже Ви могли просто повернути річ рукою або натиснути кнопку.
Тобто технологія потребує явної модернізації і удосконалення, щоб стати повноцінним пристроєм для керування, чи допомоги людству.
Стаття незакінчена, як і сама технологія, але вона створена для того, щоб проінформувати про те, що вчені все ще прагнуть до вдосконалення фантастичних ідей і до нового прориву в галузі інформатизації суспільства.
До речі, для багатьох Різдво є найчарівнішою порою року – часом дарувати подарунки та отримувати приємні вітання, робити добрі справи та радувати близьких. Але скористатися передсвятковою заклопотаністю також прагнуть кіберзлочинці, схеми шахрайства в Інтернеті яких націлені на викрадення грошей та даних користувачів.
Якщо Ви щойно придбали Apple Watch 5, то треба пам’ятати про захист девайсу від тих, хто використовував би його для розблокування інших пристроїв, здійснення транзакцій Apple Pay або отримання доступу до даних.
Нагадаємо, компанія-розробник програмного забезпечення Greenspector провела безліч тестів, включаючи тестування споживання мобільних даних, ресурсів смартфона і виявили переможця. Дивно, але перше місце дісталося не Google Chrome.
Окрім цього, злочинну групу, яка скуповувала клієнтські бази даних та у подальшому використовувала їх для виманювання коштів громадян методами психологіного впливу, викрила кіберполіція України.
Також базу даних митниці збував зловмисник на тематичних хакерських форумах. Ціна однієї бази становила три тисячі доларів США. Розрахунки відбувались у криптовалюті.