Якщо вам подобається гнучкість Linux та інтерфейс macOS, ви можете налаштувати будь-який дистрибутив Linux за допомогою відповідного середовища робочого столу (DE), щоб він виглядав і працював як macOS. Однак це потребує певного часу та досвіду. Отже, якщо ви хочете отримати досвід роботи в Linux, схожий на macOS, прямо з коробки, цей список для вас.
PearOS
PearOS – це точне відтворення досвіду роботи з macOS. Вона побудована на Arch Linux і використовує KDE Plasma як середовище робочого столу. За винятком пропрієтарних програм Apple, все у PearOS майже повністю копіює macOS, піксель за пікселем.
Зверніть увагу на піктограму груші у верхньому лівому кутку. Якщо ви не звернули увагу, то можете легко сплутати PearOS з macOS. Windows має знайомий дизайн з трьома кнопками, матове скло та анімацію.
Док-станція копіює іконки та анімацію прямо з macOS. Провідник файлів також називається Finder. Крім того, він клонує рядок меню Mac, який функціонує так само, як і в macOS. Ви можете встановити світлий або темний режим візуалізації. Однак у ньому немає еквівалента пошуку Spotlight (для цього вам доведеться встановити сторонній додаток).
PearOS розробляється слідом за випусками macOS. Існують клони PearOS для Catalina, Monterey, Mojave та Big Sur. Однак з останнім релізом розробник зламав тенденцію копіювання релізів macOS піксель за пікселем. Останній реліз, який отримав назву «Nicec0re», має власний невеликий поворот у формулі macOS. Він зберігає зовнішній вигляд macOS, але відчувається трохи свіжішим завдяки новим іконкам та програмам.
Оскільки PearOS розробляється і підтримується одним розробником, ви можете зіткнутися з помилками (під час встановлення або використання). Тому я рекомендую протестувати її, перш ніж ви вирішите замінити свою поточну ОС. Тим не менш, PearOS – це найближча до «автентичного» вигляду macOS прямо з коробки система, яку ви можете отримати.
Elementary OS
Далі йде Elementary OS з її спеціальним середовищем робочого столу Pantheon. Згідно з офіційною документацією, вона має стати «продуманою, функціональною та етичною заміною macOS». Вона починалася як майже клон macOS, але за останнє десятиліття Elementary перетворилася на самостійну повноцінну операційну систему.
За замовчуванням макет має акуратну панель запуску (яка дублює панель завдань), а також меню «Пуск» і центр дій, які знаходяться зверху. Інтерфейс чистий і простий. Є централізований додаток для налаштувань. І ви отримуєте купу відшліфованих попередньо встановлених додатків. Браузер Epiphany за замовчуванням виглядає і відчувається дуже схожим на Safari.
Мені особливо подобається підтримка жестів у цій ОС. Elementary OS чудово працює з жестами трекпаду з коробки. Якщо ви переходите з Macbook, то з жестами Elementary OS почуватиметеся як вдома.
Я щодня використовую цю ОС і ніколи не стикався з жодними проблемами. Вона швидка, відшліфована і не вимагає багато ресурсів (лише близько гігабайта оперативної пам’яті в режимі очікування).
Порівняно з іншими стільничними середовищами, Pantheon в Elementary OS пропонує досить обмежені можливості налаштування. Ви можете змінити деякі візуальні ефекти у програмі налаштувань, але вона не призначена для майстрів. Проте Elementary OS не є повною заміною macOS. У ній немає пошуку Spotlight або багатьох функцій, доступних у Finder. Тим не менш, варто спробувати цей дистрибутив, тому що він зручний для початківців і успішно повторює візуальні ефекти (навіть деякі функціональні можливості) macOS.
Deepin
Жоден дистрибутив Linux не виглядає так гарно з коробки, як Deepin (а я спробував чимало дистрибутивів за ці роки). Він заснований на Debian з відполірованим, сучасним робочим середовищем. Deepin має вигляд матового скла macOS (як у світлому, так і у темному режимах). Іконки, теми і вигадливі анімації також нагадують macOS. Ви отримуєте знайому панель запуску, центр керування та центр сповіщень. Загальна мова дизайну чітко нагадує macOS.
Існує навіть клон Spotlight під назвою Grand Search, де ви можете швидко шукати файли. Провідник файлів за замовчуванням виглядає майже ідентично Finder. Deepin постачається з набором кастомних додатків, включаючи браузер, текстовий редактор, центр додатків та багато інших. Компанія, що створила Deepin, приділила особливу увагу деталям, щоб створити цілісний візуальний дизайн.
Якщо ви не хочете переходити з одного дистрибутива на інший, ви також можете встановити Deepin Desktop Environment (DDE) на Debian або Ubuntu. Існує ще один дистрибутив Linux під назвою ExTiX, який використовує DDE за замовчуванням.
Deepin пропонує дуже мало можливостей для налаштування. Є декілька тем та можливість зміни кольорів, але це все. У кожного користувача інсталяція Deepin виглядатиме майже однаково. Крім того, це не дуже легкий дистрибутив, тому я б не рекомендував встановлювати його на старому комп’ютері.
Cutefish OS
Cutefish OS – це ще один двійник macOS. Вона не клонує весь дизайн і користувацький досвід Apple, але сильно натхненна macOS. Від вигляду іконок до відчуття анімації, вона має виразний аромат Apple. Розробники намагалися втілити цей аромат у кожному попередньо завантаженому додатку.
Мені особливо подобається глобальна панель меню у верхній частині, яка функціонує так само, як панель меню в macOS. Там зібрані пункти меню для будь-якої програми, яка у вас у фокусі. Потім у вас з’являється акуратна док-станція, схожа на macOS. Ви також можете відкривати програми з панелі запуску. Нарешті, у верхньому правому куті є зручний центр дій та сповіщень.
Cutefish OS базується на Debian, але також доступні варіанти Ubuntu і Manjaro. Ви також можете просто замінити ваш стандартний DE на Cutefish DE. На момент написання статті Cutefish все ще перебував у стадії бета-версії. Дистрибутив просто чудовий, але це лише для того, щоб потішити око. Ви можете зіткнутися з апаратними та програмними проблемами під час запуску CutefishOS. Він все ще знаходиться в активній розробці, тому пройде деякий час, перш ніж він буде готовий для щоденного використання.
Ubuntu Budgie
Ubuntu Budgie замінює стандартне середовище робочого столу GNOME на Budgie. Робочий стіл Budgie має на меті бути простішим і зручнішим для людей, які переходять з macOS. Вона має вбудовану тему Купертіно, яка надає їй вигляду, натхненного macOS. Ви отримаєте знайомий док, глобальне меню та кнопки вікон. Навіть за замовчуванням Ubuntu Budgie має частину ДНК macOS.
Ви також можете використовувати настроювані гарячі куточки для виконання швидких дій. Ubuntu Budgie стабільна і добре підтримується, оскільки базується на Ubuntu – вона просто працює. Вона також досить легка і не жертвує функціоналом.
Будь-який з цих дистрибутивів може полегшити новачкам перехід з macOS на Linux. Однак, можливо, вам доведеться налаштувати деякі ярлики та панелі, щоб зробити все правильно. Якщо ви готові спробувати, ознайомтеся з нашим посібником зі встановлення Linux.