Футурологи вже давно обговорюють прихід сингулярності, коли людський і штучний інтелект зіллються – концепцію, запозичену зі світу квантової фізики.
- Американський комп’ютерний вчений і футуролог Рей Курцвейл давно стверджує, що сингулярність, швидше за все, настане приблизно в середині 21 століття, і з розвитком штучного інтелекту його прогнози набувають все більшої довіри.
- У своїй новій книзі “Сингулярність наближається” Курцвейл подвоює ці прогнози і детально описує, як інтелект людства збільшиться в мільйон разів завдяки нанороботам (серед іншого).
- Роблячи безпечні прогнози, ви не станете всесвітньо відомим футурологом. І хоча деякі з цих прогнозів не справдилися (зокрема, “Назад у майбутнє, частина II”), ці ідеї допомагають розширити наші уявлення про те, як саме може виглядати майбутнє.
І ніхто не робить футуристичні прогнози так, як Рей Курцвейл.
Американський комп’ютерний науковець, який став футурологом, Курцвейл вже давно вірить, що людство рухається до так званої “сингулярності”, коли людина і машина зливаються воєдино. У 1999 році Курцвейл теоретично припустив, що штучний загальний інтелект буде досягнутий, коли людство зможе створити технологію, здатну виконувати трильйон обчислень за секунду, що, за його припущенням, станеться у 2029 році. Експерти тоді насміхалися з цієї ідеї, вважаючи, що на це піде щонайменше століття чи більше, але зараз, коли до передбаченого Курцвейлом терміну залишилося лише кілька років – і коли говорять про поширення ШІ – це пророцтво десятирічної давнини починає набувати реальних обрисів.
Тепер у своїй новій книзі, опублікованій минулого місяця, “Сингулярність все ближче” (що є відсилкою до його книги 2005 року), Курцвейл подвоює ці ідеї в сучасну епоху штучного інтелекту. Мало того, що він “дотримується свого п’ятирічного прогнозу”, як він нещодавно сказав на TED Talk, Курцвейл також вважає, що люди досягнуть мільйонного інтелекту до 2045 року, завдяки мозковим інтерфейсам, сформованим за допомогою наноботів, неінвазивним чином введених у наші капіляри.
“Ми будемо поєднанням нашого природного інтелекту і нашого кібернетичного інтелекту, – сказав Курцвейл в інтерв’ю The Guardian, – і все це буде об’єднано в одне ціле. До 2045 року ми збираємося розширити інтелект в мільйон разів, і це поглибить нашу обізнаність і свідомість”.
Хоча ця ідея більше схожа на фізичне втручання для подолання розриву між людиною і машиною, інші філософи та експерти зі штучного інтелекту погоджуються з тим, що певна форма злиття, ймовірно, неминуча, і в деякому сенсі вона вже починається. У липні Маркус дю Сотой і Нік Бостром з Оксфорда розповіли про обнадійливі і тривожні можливості нашого майбутнього зі штучним інтелектом, і для них обох певний синтез виявився неминучим.
“Я думаю, що ми прямуємо до гібридного майбутнього, – сказав Сотой в інтерв’ю журналу Popular Mechanics. “Ми все ще віримо, що ми єдині істоти з високим рівнем свідомості. Це частина всього коперніканського шляху, що ми не унікальні. Ми не в центрі”.
Звичайно, цей “Дивовижний новий світ” гібридного існування ШІ-людини несе з собою безліч питань, як політичних, так і особистих. Що люди робитимуть для отримання роботи? Чи зможемо ми жити вічно? Чи змінить це саму ідею того, що означає бути людиною?
Курцвейл, як і багато інших футурологів, відносно оптимістично дивиться на це питання. У тому ж інтерв’ю The Guardian Курцвейл підкреслює, що ідея універсального базового доходу є необхідністю, а не маргінальною ідеєю, яка зараз підтримується в більш прогресивних колах, а штучний інтелект принесе безпрецедентний прогрес у медицині, а це означає, що сама ідея безсмертя не вийшла з області можливостей.
“На початку 2030-х років ми можемо очікувати, що досягнемо своєрідного довголіття, коли кожен рік життя, який ми втрачаємо через старіння, ми отримаємо назад завдяки науковому прогресу, – сказав Курцвейл в інтерв’ю The Guardian. “І коли ми пройдемо через це, ми фактично повернемо більше років. Це не є надійною гарантією того, що ми будемо жити вічно – нещасні випадки все ще трапляються – але ймовірність смерті не буде зростати з кожним роком”.
Подібно до того, як у фільмі “Назад у майбутнє, частина ІІ” було передбачено появу літаючих автомобілів, так само ці технологічні утопії можуть розсипатися на порох, коли ці дати стануть все ближчими і ближчими. Але 25 років тому Курцвейл передбачив, що наприкінці цього десятиліття ми стрімко наближаємося до важливого моменту в технологічній історії людства.
Наразі немає жодних доказів, які б свідчили про протилежне.