Обережно, вірус! Інфіковано комп’ютери у понад 50 країнах світу

Майже дві тисячі пристроїв з більш як півсотні країн світу інфікував мешканець Львівщини модифікованим шкідливим програмним забезпеченням. Про це повідомляє прес-служба Департаменту кіберполіції Національної поліції України.

За інформацією правоохоронців, 42-річний мешканець Львівщини на власному комп’ютері встановив програмний центр управління троянської програми та модифікував його. У подальшому зловмисник розповсюджував клієнтські версії вірусу.

blank

Фото прес-служби Кіберполіції України

За даним фактом слідчі поліції Львівщини розпочали кримінальне провадження за ч. 2 ст. 361 – Несанкціоноване втручання в роботу комп’ютерів, автоматизованих систем, комп’ютерних мереж чи мереж електрозв’язку – та ч. 1 ст. 361-1 – Створення з метою використання, розповсюдження або збуту шкідливих програмних чи технічних засобів, а також їх розповсюдження або збут – КК України.

Як працює вірус?

Спеціалісти з кіберполіції встановили, що вірус надає повний віддалений доступ до підконтрольних комп’ютерів. Зокрема – можливість завантажувати та відвантажувати файли, керувати автозавантаженням і службами, віддалено управляти реєстром, встановлювати і видаляти програми, робити скріншоти з віддаленого екрану, перехоплювати звук з мікрофона і відео з вбудованих або зовнішніх камер.

Крім того, вірус DarkComet має кейлогер (моніторинг натиснутих клавіш), монітор буфера обміну, цілий набір утиліт для роботи з мережею, а також надавав можливість зловмиснику віддалено вимикати і перезавантажувати уражений комп’ютер. Програма використовує бек-конект, тобто сама ініціює з’єднання з керуючою машиною.

blank

Фото прес-служби Кіберполіції України

За місцем проживання зловмисника поліцейські провели обшук. Під час обшуку було вилучено ноутбук, заражений шкідливим програмним забезпеченням, та стаціонарний комп’ютер. Під час попереднього огляду техніки, на комп’ютері хакера спеціалісти з кіберполіції виявиили адмінпанель доступу до заражених комп’ютерів шкідливим програмним забезпеченням, його інсталяційні файли, знімки екрану з підконтрольних комп’ютерів. Вилучену техніку направлено на проведення комп’ютерно-технічної експертизи.

Як перевірити свій комп’ютер на наявність вірусу?

Фахівці з кіберполіції рекомендують перевірити Вашу операційну систему на наявність вказаного вірусу.

Для цього необхідно:

1. Відкрити командний рядок: затиснути клавішу “Windows” на клавіатурі, потім клавішу “R“. Запуститься вікно “виконати“, в якому наберіть “cmd” і натисніть ENTER або кнопку OK.

blank

2. Далі у відкритому командному рядку введіть команду “netstat -nao” і натисніть ENTER. Ви побачите список з’єднань, серед яких вам потрібно знайти з’єднання з хостом 193.53.83.233 та портом 1604 або 81.

blank

3. Якщо Ви знайдете з’єднання із зазначеною ІР-адресою — рекомендуємо зв’язатись із Кіберполіцією через форму зворотного зв’язку.

Як убезпечитись від інфікування?

Під час використання комп’ютерів будьте обачливими та виконуйте найпростіші правила кібербезпеки:

  1. Не працюйте та не запускайте програми під обліковим записом адміністратора системи;
  2. Відмовтеся від програмного забезпечення або його оновлення, що потребує додавання у «список виключення» систем захисту комп’ютера;
  3. Оновіть антивірусне програмне забезпечення та запустіть повне сканування системи та зовнішніх носіїв інформації, уважно ставтесь до попереджень антивірусного програмного забезпечення та систематично його оновлюйте;
  4. У разі отримання тривоги від системи захисту комп’ютера (антивіруса, фаєрволу тощо) не перешкоджайте діям за замовчуванням антивірусу (блокування, видалення, карантин, тощо). Пам’ятайте: спростувати небезпеку, про яку повідомив антивірус, може лише кваліфікований спеціаліст з кібербезпеки;
  5. Відключіть автоматичні оновлення та в ручному режимі оновлюйте програмне забезпечення та додатково перевіряйте його на авторитетних ресурсах, призначених для аналізу підозрілих файлів, наприклад: https://www.virustotal.com/, https://malwr.com/, https://www.reverse.it/.