Відколи існує сама ідея робота, ми мріяли про день, коли можна буде жити, як у мультфільмі “Джетсони”, і доручити домашні справи роботу, поки самі відпочиваємо. За винятком роботів-пилососів та, мабуть, посудомийних машин, ми все ще далекі від цієї мрії. Проте декілька компаній вже розробили людиноподібних роботів, орієнтованих на побутове використання, і схоже, саме вони найближчим часом можуть з’явитися у вільному продажу.
Tesla Optimus

Коли Ілон Маск вперше демонстрував запланованого робота Tesla, виявилося, що це людина в костюмі!
Це класичний приклад “vaporware” (продукту, що існує лише в обіцянках), але незабаром людям стало не до сміху, а радше трохи моторошно. Всього за кілька років ми пройшли шлях від відсутності робота до робота Tesla другого покоління, який впевнено крокує фабрикою Tesla.
Оснащений тими ж системами штучного інтелекту та обчислювальним обладнанням, що розроблені для функції автопілота автомобілів Tesla, цей продукт є більш логічним для автовиробника, ніж здається на перший погляд. До того ж, автомобільні компанії на кшталт Honda та Toyota займаються робототехнікою вже дуже давно.
Tesla планує пропонувати цих роботів як для промислового, так і для домашнього використання. Маск натякав, що вони коштуватимуть близько $30 000 за одиницю. Однак, якщо згадати обіцяні ціни на автомобілі Tesla, я б поставився до цієї цифри з великою недовірою. Також невідомо, як останні фінансові труднощі Tesla вплинуть на майбутнє проєкту, не кажучи вже про людей, які багато років тому внесли завдаток за Roadster другого покоління.
1X NEO Gamma

Остання версія “наступного покоління” робота NEO від 1X Technologies, Gamma, безперечно, виглядає як домашній робот прямісінько з утопічного науково-фантастичного фільму.
Цей робот був ретельно розроблений для домашнього використання, на відміну від Optimus, який також призначений для промисловості. Він має світлові “кільця” на голові, які по-різному світяться, інформуючи людей навколо, та м’яке тканинне покриття тіла для більшої безпеки в побуті.
Він може піднімати та маніпулювати великою різноманітністю предметів, включно з тими, які ніколи раніше не бачив і які не були частиною його навчання. Він має здібності до обробки природної мови та навіть невербальної комунікації у вигляді мови тіла. Також він значно тихіший за попередні моделі.
Хоча Gamma не надійде у продаж найближчим часом, це значний крок у цьому напрямку, оскільки 1X Technologies вважає цього робота готовим до тестування в домашніх умовах. Тож, можливо, саме наступного NEO ви зможете попросити у Санти.
Unitree G1

Unitree G1 – це, ймовірно, робот, якого ви часто бачили в Інтернеті, особливо завдяки його всесвітньо відомому сальто вбік з місця.
G1 не розроблявся спеціально як робот для хатніх справ, а скоріше як платформа для демонстрації спритності. Проте Unitree має багато відео, де G1 виконує різні дії за допомогою своїх простих трипалих захватів.
G1, мабуть, найбільш відомий своєю ціною. Зі стартовою ціною $16 000 це один із найдешевших людиноподібних роботів, яких можна купити — і його справді можна купити. Однак це трохи вводить в оману, оскільки базова модель не є автономною, і нею потрібно дистанційно керувати та програмувати. Це чудово для дослідників робототехніки, яким потрібна лише платформа для їхнього програмного забезпечення, але не дуже цікаво, якщо ви просто хочете, щоб хтось стриг ваш газон.
Сам G1, ймовірно, не буде саме тим роботом, якого Китай доставить до вашого дому, але один з його нащадків може почати прати вашу білизну раніше, ніж ви думаєте.
Neura Robotics 4NE-1

NEURA Robotics – ще одна компанія, яка позиціонує свого людиноподібного робота 4NE-1 як пристрій, призначений для допомоги по дому. За словами компанії, побутові роботи з’являться в наших домівках “скоро”, а їхнє промо-відео справді вражає.
Прання білизни, її прасування, а потім приготування вам напою наприкінці довгого дня, вільного від домашніх справ, – все це звучить чудово, але насправді ми мало знаємо про технічні деталі цього робота. Проте NEURA вихваляється своєю когнітивною програмною платформою, а робот оснащений датчиками, які, як обіцяють, запобігатимуть будь-якому травмуванню людини. Хоча немає жодного слова про те, чи дозволить він заподіяти шкоду людині через бездіяльність.
Він досить високий – 180 см і важить близько 80 кг, але його вантажопідйомність на 25% нижча, ніж у Tesla Bot. Однак мені подобається ідея змінних передпліч – це може полегшити роботу, якщо можна буде встановлювати руки, пристосовані для конкретних завдань.
Pudu D9

D9 є вершиною розвитку попередніх моделей PUDU, таких як напівгуманоїд D7 та спритна рука DH11. У своєму повністю чорному варіанті він також має найбільш “тактичний” вигляд серед представлених роботів, але це не боєць, а працівник! Це те, що PUDU називає “комерційно життєздатним втіленим інтелектом”.
З базовими характеристиками, досить схожими на Optimus, D9 вже доступний для передзамовлення, і PUDU приймає дзвінки від потенційних клієнтів, що свідчить про те, що цей робот майже готовий розпочати роботу в реальному світі.
PUDU не приховує своєї впевненості в D9. Наприклад, вони стверджують, що він має “мультимодальну природну взаємодію на рівні людини” завдяки своїй обчислювальній платформі, датчикам, навчанню з підкріпленням та всім іншим технологіям, які очікуєш побачити при створенні сучасного робота.
Що, мабуть, найцікавіше, так це те, що PUDU має цілу лінійку роботів. D9 є особливим у тому сенсі, що він двоногий, але D7 здебільшого відрізняється лише наявністю коліс замість ніг. Компанія також має багато інших не людиноподібних роботів, які можуть бути не менш корисними у вашому домі та навколо нього.

Верхівка робо-айсберга
Схоже, людиноподібні роботи продовжують з’являтися, і я навіть не згадав про роботів Agibot A2 або Figure, останній з яких справді наробив галасу завдяки своєму просунутому інтелекту. Просто я не думаю, що хтось, окрім мультимільйонерів, найближчим часом матиме робота Figure, який виконуватиме справи в їхніх домівках.
Якщо універсальні людиноподібні (або сумісні з людським простором) роботи, здатні піклуватися про нас та наші домівки, зрівняються за ціною з базовим автомобілем, то для сімей середнього класу, принаймні, стане реалістичним придбати такого помічника. Я не думаю, що це станеться завтра, але вважаю, що заможніші покупці матимуть домашніх роботів вже протягом п’яти років, а домогосподарства з доходом вище середнього – протягом десяти. Щодо мене, то я, ймовірно, придбаю собі робота-еквівалент корейського бюджетного авто, коли вийду на пенсію і потребуватиму доглядача, – якщо, звісно, не виграю в лотерею.