Одним з найвідоміших та простих методів запобігання втрати важливих даних є резервне копіювання файлів або бекап. Даний процес забезпечує зберігання будь-якого важливого документа або інформації в окремому місці від оригіналу для уникнення втрати інформації. Якщо вихідний документ пошкоджений, можна відновити інформацію завдяки наявності копії, яка зберігалася в іншому безпечному місці.
Типи резервного копіювання
Повний бекап здійснює копіювання всіх важливих та необхідних даних, які не повинні бути втрачені. Така резервна копія є першою і, як правило, найнадійнішою, оскільки, вона може бути зроблена без використання додаткових інструментів.
Інкрементний бекап вимагає набагато більшого контролю за різними етапами резервного копіювання, оскільки передбачає створення копій файлів, з огляду на зміни, внесені в них після попереднього резервного копіювання. Цей процес найбільш швидкий, оскільки він копіює менше файлів, ніж у випадку створення повного бекапа.
Диференціальний бекап має таку ж базову структуру, як і попередній тип. Тобто створення копій тільки нових документів або файлів, в які були внесені певні зміни. Однак з цією моделлю всі документи, створені після початкового повного бекапа, будуть завжди копіюватися знову.
Де зберігати резервну копію документів?
Після вибору типу бекапа, який найкраще підходить для Ваших потреб, важливо вирішити, де її слід зберігати. Протягом останніх 20 років типи носіїв, які найчастіше використовуються для зберігання даних, змінювалися та вдосконалювалися. Найвідомішими серед них є перфокарти, дискети, оптичні носії, такі як CD, DVD та Blu-Ray, стрічки, зовнішні жорсткі диски, зберігання даних в хмарі. Під час вибору носія для зберігання власних резервних копій варто в першу чергу врахувати тривалість її зберігання відповідно до Ваших потреб. Наприклад, CD/CD-ROM, MD (Mini Disc) та DVD служать довше – 25-50 років. Після них йдуть SSD, USB флеш-накопичувачі та карти пам’яті з тривалістю зберігання 10 років. І найменший життєвий цикл до 10 років мають дискети та Blu-ray Disc.
Поширені помилки при резервному копіюванні файлів
- Невиконання процесу резервного копіювання важливих файлів.
Такі дії — найпоширеніша помилка. Дуже часто резервне копіювання не було виконано через те, що інформація здавалася не важливою до моменту, поки вона не була втрачена. - Збереження резервних копій на тому ж пристрої, що й оригінальні файли.
Копія повинна зберігатися окремо від оригінальних документів. Якщо вони зберігаються на одному пристрої та обладнання пошкоджено, тоді резервні копії можуть бути втрачені разом з оригіналами. - Відсутність тестування.
Створення резервної копії включає ряд процесів. Недостатньо просто створити копію — потрібно перевірити файли, щоб переконатися, що збережені дані фактично доступні в разі потреби. Тестування резервних копій так само важливо, як і сам процес. Оскільки під час зберігання вони можуть бути пошкоджені, і в цьому випадку потрібно зробити нове резервне копіювання. - Здійснення бекапа недостатньо часто.
Важливо регулярно створювати резервні копії, особливо якщо інформація часто оновлюється. Уявіть, наприклад, що Ви пишете книгу в текстовому документі та створюєте резервну копію тільки першого числа кожного місяця. Якщо файл буде втрачено 15-го числа, тоді Ви отримаєте копію, що датується двома тижнями тому, а вся зроблена робота буде втрачена. - Відсутність маркування файлів резервного копіювання.
Під час бекапа важливо фіксувати, на якому обладнанні зберігаються певні дані. У разі необхідності відновлення даних записи допоможуть прискорити цей процес.
Оскільки основою діяльності сучасних компаній будь-якого розміру є конфіденційні дані, їх втрата може завдати шкоди репутації та певні фінансові збитки підприємствам. Тому важливо забезпечити безпеку інформації за допомогою рішення для резервного копіювання, що дозволяє захистити необмежену кількість комп’ютерів, мобільних пристроїв, баз даних, а також фізичних та віртуальних середовищ.
Нагадаємо, додаток WhatsApp дозволяв хакерам встановлювати на телефони шкідливу програму для стеження за користувачами, визнав власник одного з найпопулярніших месенджерів Facebook.
Також, найбільш поширеними серед шкідливих програм у квітні 2019 року в Україні були загрози, які показують рекламу.
Окрім цього, пристрої на iOS позбавлені можливості впливати на зовнішній вигляд інтерфейсу системи, тому замінити іконки додатків неможливо. Однак існує спосіб вирішити цю проблему.