З кожним роком особистих даних користувачів в Інтернеті стає все більше. Інформація у соціальних мережах, онлайн-платежі, історія місцезнаходжень, електронні листи, а також повідомлення, надіслані через платформи обміну миттєвими повідомленнями — це лише частина даних, які складають Ваш цифровий слід. При цьому повнота цього цифрового портрету залежить від Ваших звичок поширення інформації та ставлення до конфіденційності в мережі Інтернет.
Значна частина Ваших даних може бути використана кіберзлочинцями у зловмисних цілях або продана на чорних ринках. Навіть якщо Ви вважаєте, що Ваші дані нікого не цікавлять, в Інтернеті жертвою кіберзлочинців може стати кожен. Однак, хороша новина полягає в тому, що існує досить багато способів зменшення свого цифрового сліду. Наявність ризиків зовсім не означає, що варто перестати використовувати Інтернет-сервіси, але необхідно дотримуватись балансу між приватністю та зручністю, пише ESET.
Конфіденційність в соціальних мережах
Перший крок — це перевірка основних налаштувань конфіденційності: хто саме може переглядати Ваші публікації та особисті дані та скільки інформації вони можуть бачити. Далі необхідно очистити список друзів: почніть із видалення з друзів усіх незнайомців, яких ви навіть не пам’ятаєте, а потім переходьте до знайомих, яких ви не дуже добре знаєте, а також до людей, з якими перестали спілкуватися.
Якщо Ви думаєте “яка різниця, хто бачить мої публікації?”, насправді це має велике значення. З ваших соціальних мереж можна отримати багато інформації, яку потім можна використати у зловмисних цілях. Наприклад, відомо багато випадків, коли шахраї збирали інформацію про звички знаменитостей, відстежуючи їхні акаунти в Instagram, щоб пограбувати їх будинки.
Перевірка списку сайтів, де Ви зареєстровані
Більшість людей мають десятки, а може і сотні різноманітних акаунтів в Інтернеті — різні веб-сайти для покупок, якими, можливо, користувались один-два рази, фітнес-додатки, кулінарні сайти, ігри, додатки та багато інших варіантів. І кожен з цих сайтів та додатків зберігає різні типи конфіденційної інформації, яка може зацікавити зловмисників, зокрема ім’я, дату народження та номер телефону.
Щоб полегшити процес реєстрації, сьогодні доступна технологія єдиного входу через облікові записи Google, Facebook чи Apple. І оскільки майже ніхто не має повного списку всіх сайтів, магазинів та додатків, у яких реєструвався протягом багатьох років, опція єдиного входу може стати в нагоді. Незалежно від того, який саме обліковий запис Ви використовували, всі вони дають можливість переглянути, які сторонні програми мають до нього доступ.
Цей список можна використовувати для видалення тих облікових записів, якими ви вже не користуєтесь. Однак, якщо під час реєстрації ви використовували адресу електронної пошти, а не технологію єдиного входу, то можете знаходити служби, в яких реєструвались, вводячи у пошуку в пошті такі фрази, як “скасувати підписку” або “ласкаво просимо”.
Скасування підписок на розсилки електронною поштою
Ще один спосіб зменшити свій цифровий слід — це скасування підписок на електронні розсилки новин, які Ви отримуєте. Багато підписок підключаються автоматично при створенні облікових записів у різних сервісах та Інтернет-магазинах, які потім надсилають вам електронні листи з новинами та різними пропозиціями знижок на товари та послуги.
Більшість людей не читають дрібний шрифт під час реєстрації, а просто автоматично усе підтверджують, аби якнайшвидше її закінчити. Тому в кінцевому підсумку такі користувачі мають сотні непрочитаних рекламних листів. Після очищення пошти від непотрібних підписок, розумним кроком буде створення окремої адреси електронної пошти, яка буде використовуватися для покупок.
Додаткові поради
Процес мінімізації цифрового сліду не обмежується лише згаданими вище кроками. Ще одним важливим інструментом для зменшення цифрового сліду є віртуальна приватна мережа (VPN), яка працює як зашифрований тунель для вашого Інтернет-трафіку та захищає Вас від відстеження.
Ви також можете використовувати перевірку конфіденційності Google та інші інструменти, щоб побачити, які дані сервіс зберігає та припинити це за необхідності. Крім цього, якщо вам цікаво дізнатись, яку інформацію про вас має Twitter або Facebook, ви можете завантажити копію всіх даних, яку вони зберігають.
Хоча на перший погляд може здатися, що заходи для зведення до мінімуму цифрового сліду є занадто складними та займають багато часу, цих зусиль варто докласти для збереження власної конфіденційності.
Радимо звернути увагу на поради, про які писав Cybercalm, а саме:
FaceTime для Windows: як користуватися – ІНСТРУКЦІЯ
Чому перевірка готовності Вашого ПК до Windows 11 видає неможливість встановлення?
Як безпечно користування соціальними мережами? ПОРАДИ
В Україні поширюється онлайн-грумінг: як захистити Ваших дітей? ПОРАДИ
Що можуть Google та Apple віддалено зробити з Вашим смартфоном?
До речі, Google видалила з Play Store дев’ять Android-додатків, в цілому завантажених 5,8 млн разів, що, як виявилося, викрадали облікові дані користувачів для авторизації в Facebook.
Щоб виявити, які пристрої “розумного” будинку атакують найбільше, експерти налаштували і підключили до Інтернету уявний “розумний” будинок, що містив різні пристрої – від смарт-телевізорів і термостатів до камер відеоспостереження, принтерів і “розумних” чайників.
Винахідник інтернету сер Тім Бернерс-Лі продав на аукціоні Sotheby’s оригінальний код, за допомогою якого він колись створив Інтернет.
Окрім цього, компанія Apple 30 червня відкрила офіційний офіс в Україні – компанія планує самостійно ввозити техніку в Україну та контролювати магазини офіційних дилерів, які надають послуги компанії в Україні.