Домашні пристрої шпигують за вами: Як їх виявити та захистити свою приватність?

10 хв. читання
Домашні пристрої шпигують за вами: Як їх виявити та захистити свою приватність

Новітні гаджети можуть стати вашими щоденними супутниками і полегшити виконання домашніх справ, відстеження фітнес-цілей чи навіть нагляд за дітьми. Але як переконатися, що ви не приносите в дім щось, що буде за вами шпигувати?

Які пристрої шпигують за вами?

Кіберзлочинці можуть зламати майже всі пристрої, які мають камеру, мікрофон або підключення до інтернету, і відчинити двері у ваше приватне життя. Експерти з кібербезпеки стверджують, що наші повсякденні побутові прилади фіксують деталі діяльності людей і передають їх таким гігантам, як Google, Amazon, Facebook і TikTok. Ці онлайн-сервіси згодом створюють профіль і таргетують вас за допомогою реклами на смартфонах, комп’ютерах і планшетах.

Голосові домашні помічники

Siri, Alexa, Google Assistant та інші колонки домашніх помічників, які використовують програмне забезпечення для розпізнавання голосу, можуть повідомити вам погоду або програти пісню, навіть не ворухнувши пальцем. Проте вони також можуть таємно прослуховувати ваші розмови.

Іноді користувачі випадково запускають віртуальних помічників, і пристрої записують те, що не повинні були. Потім ці розмови потрапляють до рук сторонніх підрядників, які працюють над підвищенням точності розпізнавання голосу. Але ці записи часто містять достатньо даних для ідентифікації користувачів.

Читайте також: Як видалити все, що Ви будь-коли говорили голосовим помічникам?

Веб-камери

Кіберзлочинці можуть зламувати незахищені комп’ютери і знімати користувачів без їхньої згоди. Вони використовують фішинг, грубу силу та атаки типу “людина посередині“, щоб зламати веб-камери та викрити людей через них. Ми знаємо, що комп’ютери несуть певні ризики і що ми повинні прикривати наші камери, навіть якщо це лише шматок скотчу. Однак ми забуваємо, що менш просунуті пристрої також мають веб-камери, які ще легше зламати.

Радіоняні та трекери для домашніх тварин також мають вбудовані камери, і ними можна керувати зі смартфона. На жаль, більшість з них постачаються з паролями безпеки за замовчуванням, і їх можна зламати за лічені хвилини.

Читайте також: 7 ознак того, що вашу веб-камеру зламали, та як убезпечити себе

Розумні телевізори

Наче відстежувати ваші звички перегляду та надсилати їх виробникам телевізорів і рекламодавцям було недостатньо, хакери тепер можуть зламати ваш телевізор і раптово перемикати канали або збільшувати гучність. Це не повинно дивувати, враховуючи, що смарт-телевізори працюють на базових процесорах і мають дуже мало місця для функцій кібербезпеки.

Хакери розробляють різні шкідливі програми для зараження смарт-телевізорів, запису ваших розмов і використання вбудованої камери для шпигунства за вами. Деякі шкідливі програми дозволяють зловмисникам зробити так, щоб ваш телевізор здавався вимкненим, поки вони це роблять.

Читайте також: Смарт-телевізор як засіб стеження: 10 порад для захисту від кіберзлочинців

Смартфони

Смартфони можуть прослуховувати ваші розмови та відстежувати ваше місцезнаходження. Численні користувачі помітили, що обговорення нової сукні або нового місця відпочинку призводило до появи таргетованої реклами на кількох каналах соціальних мереж. Facebook та Instagram не підтвердили використання таких технологій і кажуть, що це може бути чистим збігом. Однак це не перший випадок, коли гіганти соціальних мереж таємно збирають ваші дані за вашою спиною.

Читайте також: Технологічні гіганти зловживають вашими особистими даними. Правда чи ні?

Розумні годинники

Лічильники кроків, фітнес-трекери та смарт-годинники теж шпигують за вами. Може здатися, що вони збирають не так багато даних або що ці дані не є важливими – “Кого хвилює, скільки кроків я роблю в день?”.

Правда в тому, що ці пристрої відстежують більше, ніж просто ваші кроки. Вони можуть реєструвати частоту та види вашої активності, ваше місцезнаходження та ваші звички щодо сну. У поганих руках така інформація може призвести до пограбування або нападу.

Бездротові навушники

Бездротові навушники зручні для прослуховування подкастів та музики, але вони також можуть стати точкою входу для третіх осіб, які можуть шпигувати за вами. Зловмисники можуть використовувати вбудований мікрофон для гучного зв’язку, щоб перехоплювати розмови без вашого відома. Функція Bluetooth також може бути вразливою. Окрім вразливостей Bluetooth, зловмисники можуть перехоплювати передачу даних через вразливості у прошивці, несанкціоновані пристрої, підключені до навушників, та скомпрометовані програми-компаньйони на смартфоні.

Пристрої розумного дому та IoT

IoT складається з пристроїв, які можуть підключатися до інтернету. До них відносяться кавоварки, які готують чашку кави до того, як ви встанете з ліжка, або термостати, які обігрівають будинок до того, як ви повернетесь додому. Всіма цими пристроями можна керувати дистанційно зі смартфона.

Хоча вони покликані полегшити ваше життя, вони також несуть багато ризиків. Пристрої Інтернету речей не розроблялися з думкою про безпеку, а це означає, що вони є чудовими хостами для шкідливого програмного забезпечення і можуть бути легко зламані.

Можливо, вони не можуть шпигувати за вами так само, як смарт-телевізор або колонка з голосовим управлінням, але вони можуть допомогти хакерам погратися з вашою побутовою технікою (іноді з дорогими або смертельними наслідками):

  • Духовки можна вмикати в будь-який час.
  • Терморегулятори можна підвищувати або знижувати, заморожуючи труби взимку або нагріваючи будинок влітку.
  • Холодильники також можна вимкнути, поки вас немає вдома, залишивши вам калюжу талого льоду та купу зіпсованих продуктів.

Пристрої Інтернету речей зберігають багато даних про ваше життя і ваші звички. Ця інформація може допомогти місцевим хакерам визначити, вдома ви чи ні, щоб знати, коли вломитися до вас.

Читайте також: Чим небезпечні розумні пристрої для дому та як вберегтися від загроз?

Як визначити, чи шпигують за вами ваші пристрої

Пристрої Інтернету речей – це наші розумні супутники, які спрощують щоденні завдання. Холодильник синхронізується з вашим телефоном, годинник відстежує ваш пульс, а термостат ідеально підтримує температуру в приміщенні. Але вони можуть шпигувати за деталями вашого життя. Ознаки того, що ваші пристрої шпигують за вами:

  • Незвичайне використання даних. Отримали великий рахунок за мобільний зв’язок або помітили раптовий сплеск використання даних? Це може свідчити про зловмисне вторгнення.
  • Дивна поведінка пристрою. Якщо ваш пристрій перезавантажується, сповільнює роботу або починає видавати дивні звуки, перевірте, чи немає порушення безпеки.
  • Незнайомі програми або налаштування. Випадкові програми та зміни налаштувань пристрою без вашого відома також можуть сигналізувати про порушення безпеки.
  • Розряджання акумулятора. Чим старіший смартфон, тим менший час його роботи від акумулятора. Але якщо ваш телефон досить новий і ви раптом почали помічати, що батарея швидко розряджається, це може бути ознакою шкідливого програмного забезпечення, яке працює у фоновому режимі.
  • Дивна мережева активність. Ви повинні вжити заходів, якщо помітили випадкові пристрої, підключені до вашої мережі.
  • Спливаючі вікна та реклама. Одне спливаюче вікно тут, інша реклама там – здається, що це звичайний день в Інтернеті. Але будьте обережні, вони можуть вказувати на шкідливе програмне забезпечення.

Реальні випадки шпигунства

Хакери можуть обернути ваші щоденні гаджети-компаньйони проти вас, щоб зафіксувати ваші найінтимніші моменти, а ви цього навіть не помітите.

Amazon Alexa стала сумнозвісною після того, як записала приватну розмову, а потім випадково надіслала її випадковій людині. Amazon стверджує, що Alexa слухає вас лише тоді, коли її активують голосовою командою, але якщо це правда, то чому незнайомець став свідком приватної розмови про домашній ремонт?

У 2016 році дослідники виявили, що термостат Nest Thermostat можна зламати, щоб дізнатися, коли власники будинку були відсутні. Не зовсім той термостат, на який ви підписувалися, чи не так? Кілька років по тому те саме сталося з розумними системами освітлення. Зловмисник у США відстежував схему освітлення в будинку однієї сім’ї, щоб дізнатися, чи є мешканці вдома.

Якщо це вас не переконало, давайте подивимося, як радіоняня налякала одну сім’ю до смерті. Хакер з Техасу взяв під контроль радіоняню і погрожував викрасти їхню дитину. Нервує і тривожить, коли щось, що повинно допомагати вам почуватися комфортно, змушує вас відчувати себе наляканими і наляканими.

Як запобігти шпигунству пристроїв за вами

Хоча ви не можете перешкодити хакерам створювати шкідливі програми для шпигунства за вами, ви можете захистити свої пристрої від зараження. Ось як це зробити:

  • Оновлюйте своє програмне забезпечення. Зупиніть стороннє шпигунство, оновивши своє програмне забезпечення. Це простий крок, який виправляє відомі вразливості.
  • Використовуйте надійні паролі. Можливо, це звучить як заїжджена платівка, але встановлення унікальних і складних паролів для ваших пристроїв та облікових записів може допомогти вам уберегтися від зловмисників.
  • Використовуйте VPN. Інвестуйте в надійну VPN-мережу, щоб захистити свій онлайн-трафік і ускладнити хакерам доступ до вашої інтернет-активності. Просунуті сервіси пропонують VPN для декількох пристроїв, щоб захистити всю вашу родину.
  • Увімкніть двофакторну автентифікацію. Це додатковий рівень безпеки для ваших акаунтів.
  • Використовуйте інструменти кібербезпеки. Надійна антивірусна програма допоможе вам виявити та видалити настирливі віруси з вашого пристрою. Не забувайте також про брандмауер і блокувальник шкідливого програмного забезпечення.
  • Вимкніть невикористовувані функції. Вимикайте мікрофони та камери, коли не користуєтесь ними.
Поділитися
Exit mobile version