Якщо ви намагаєтеся зберегти конфіденційність даних, які ви переглядаєте в Інтернеті, найкращі сучасні VPN є невід’ємною частиною вашого інструментарію. Вони приховують ваші дані від провайдера, шифрують їх під час передачі та маскують вашу IP-адресу.
Однак не всім VPN-сервісам можна довіряти свої особисті дані. Хоча більшість VPN стверджують, що дотримуються політики відсутності логів, потрібно лише кілька хвилин, щоб прочитати їхню політику конфіденційності та перевірити, чи говорять вони правду.
Вам не потрібно бути експертом з кібербезпеки, щоб оцінити ці політики конфіденційності. Ось посібник з найбільшими червоними прапорцями, з якими ви можете зіткнутися, щоб ви знали, на що звертати увагу при перевірці того, як VPN обробляє ваші дані.
Червоний прапорець 1: політика конфіденційності коротка, неповна або відсутня
Політика конфіденційності VPN – це ваш путівник по тому, що провайдер робить з вашими даними. Чим більше деталей може запропонувати провайдер, тим краще ви будете поінформовані про те, які дані ви передаєте, коли користуєтеся послугою.
Тому надійна політика конфіденційності повинна бути ретельно прописаною. Прочитавши її, ви повинні знати, які дані збираються, як вони використовуються і чому VPN збирає їх в першу чергу.
Хоча політика конфіденційності повинна бути стислою, VPN-провайдери з поганою політикою збору даних часто намагаються завуалювати свою антиконфіденційні дії, викреслюючи важливу інформацію з політики. І, звісно, якщо у відповідної VPN взагалі немає політики конфіденційності – тримайтеся подалі від неї.
Це само собою зрозуміло, але якщо VPN, про яку йде мова, взагалі не має політики конфіденційності – тримайтеся подалі
Те ж саме стосується і випадків, коли відсутня важлива інформація. Як мінімум, ви повинні очікувати, що провайдер VPN точно вкаже, які саме дані він збирає від вас під час користування послугою.
Він також повинен пояснити свої процеси обміну даними, якщо і коли до нього звертається третя сторона – особливо, якщо це відбувається у формі запиту правоохоронних органів. Якщо VPN-провайдер замовчує ці деталі або взагалі не відповідає на них, це може означати, що ваші дані передаються без жодних гарантій.
Постачальник послуг VPN також повинен бути точним у викладенні цієї інформації. Якщо ви бачите двозначні формулювання, цілком можливо, що провайдер намагається виконати свої юридичні зобов’язання, не повідомляючи вам, які саме дані збираються.
Немає жодної вагомої причини для того, щоб VPN не був повністю прозорим, тому уникайте цього сервісу, якщо бачите розпливчасті обіцянки в цій сфері.
Червоний прапорець 2: VPN вимагає багато даних
Щоб нормально функціонувати, VPN має реєструвати певні дані. Наприклад, щоб відстежувати кількість одночасних з’єднань, провайдер може використовувати таку метрику, як час з’єднання, щоб забезпечити дотримання лімітів підписки на пристрої. Однак зібрані дані завжди повинні бути мінімальними та релевантними.
Краще уникати VPN, які збирають конфіденційні дані, такі як ваша IP-адреса, історія переглядів або DNS-запити.
Для роботи VPN ця інформація не потрібна, а її збір безпосередньо порушує вашу конфіденційність, створюючи запис про вашу діяльність в Інтернеті.
Навіть якщо припустити, що VPN не реєструє ваш трафік для підбору паролів або інших зловмисних дій, хакер все одно може вкрасти ваші дані для себе. Навіть гірше, правоохоронні органи можуть просто пред’явити ордер на обшук і піти з вашими даними.
Читайте також: Чи можуть мене знайти по IP?
Зазвичай це трапляється з безкоштовними VPN. Вони монетизують свої безкоштовні плани, збираючи ваші дані, упаковуючи їх і надаючи стороннім рекламним партнерам.
Якщо VPN збирає і зберігає більше даних, ніж це необхідно, краще пошукати альтернативу, яка більше дбає про конфіденційність – незалежно від того, наскільки вигідною є пропозиція.
Червоний прапорець 3: VPN стверджує, що нічого не збирає
Неможливо створити VPN без журналів на 100% за замовчуванням. Не існує способу побудувати VPN-протокол, який би не збирав, принаймні, мінімальну інформацію від користувача.
Найнадійніші сучасні VPN намагаються звести цю реєстрацію даних до абсолютного мінімуму, але вони не будуть стверджувати, що не збирають абсолютно нічого. VPN має реєструвати деталі з’єднань, щоб гарантувати безперебійну роботу своїх серверів і те, що користувачі не зловживають послугами, зрештою.
Щоб було зрозуміло, журнали з’єднань не містять інформації про вміст вашої веб-активності. Ми говоримо про такі дані, як використання пропускної здатності та часові мітки, а не про веб-сайти, які ви відвідали, або про те, що ви на них відправили. Подібні журнали використання є серйозною ознакою порушення конфіденційності, і жодна VPN не повинна їх зберігати.
Тому, якщо провайдер стверджує, що він не збирає абсолютно ніяких даних про вас, включаючи журнали з’єднань, вам слід ставитися до нього з підозрою.
Це відверта брехня – якщо провайдер готовий брехати про дані, які він збирає, то хто сказав, що він не буде брехати і про те, що продає їх третім особам?
Червоний прапорець 4: VPN базується в юрисдикції, несприятливій для конфіденційності
У різних юрисдикціях VPN діють різні закони про захист даних. Це залежить від того, де знаходиться штаб-квартира VPN-провайдера, а це означає, що на нього можуть поширюватися найрізноманітніші правила, коли йдеться про обробку даних і конфіденційність.
Крім того, існують операційні реалії ведення бізнесу в певних країнах.
Ефективна політика конфіденційності є настільки ж ефективною, наскільки ефективною є правова база, яка її підтримує
Наприклад, більшість країн Європи підпадають під дію директиви ЄС GDPR, яка вимагає від компаній дотримуватися досить суворих правил, коли йдеться про те, хто може збирати ваші дані і як до них може отримати доступ третя сторона. Однак ефективна політика конфіденційності настільки ж ефективна, наскільки ефективна правова база, яка її підтримує.
Хоча VPN, що базуються в таких країнах, як США або Великобританія, можуть користуватися перевагами суворих законів про конфіденційність, уряди цих країн мають історію жорсткого збору даних і стеження. По суті, VPN у цих країнах можуть змусити зберігати журнали або передавати дані, навіть якщо їхня політика стверджує протилежне.
Чому політика конфіденційності VPN важлива?
Гаразд, давайте вже побачимо слона в кімнаті – політики конфіденційності VPN часто є довгими, нудними документами, переповненими технічним жаргоном. Незважаючи на це, їх варто прочитати.
Без політики конфіденційності неможливо визначити, які дані користувачів збирає сервіс, як вони використовуються і за яких умов можуть бути передані третім особам.
Ці політики також суттєво відрізняються у різних провайдерів – саме тому важливо уважно їх читати.
Наприклад, провайдер може випадково згадати, що фактично передає дані вашого веб-перегляду рекламному партнеру, а це означає, що VPN активно збирає ваші дані для створення профілю користувача. Це останнє, чого можна очікувати від VPN, орієнтованої на конфіденційність, тому на це дійсно варто звертати увагу.