Стандартне визначення характеризує “експлойт” як програму або код, що використовує недоліки в системі безпеки конкретного додатку для інфікування пристрою.
Користувачі можуть помилково вважати, що це окреме шкідливе програмне забезпечення. Однак насправді, це фрагмент коду програми, який дозволяє проникати у систему комп’ютера та впливати на його роботу, пише ESET.
Використовуючи певну уразливість, цей інструмент надає зловмисникам необхідні дозволи для запуску шкідливих компонентів та інфікування системи.
Особливості розповсюдження
Зловмисники постійно удосконалюють свій інструментарій та знаходять нові способи інфікування великої кількості пристроїв. Одним із розповсюджених методів проникнення шкідливих програм на комп’ютери жертв стало використання експлойтів, які забезпечують швидке поширення загрози.
Також вони дозволяють отримати доступ до програм та в подальшому інфікувати пристрій користувача через уразливість в системі безпеки.
За останні роки найбільш активними були загрози, які використовують уразливості в продуктах Java, в програмному забезпеченні Adobe, а також операційній системі Windows.
Відомі приклади
Останнім часом експлойти використовуються у багатьох відомих кібератаках. Прикладом є масштабна атака вірусу WannaCryptor (або WannaCry), яка стала найбільшою цифровою загрозою у світі за останні роки. Варто зазначити, що під час цієї атаки використовувався експлойт EternalBlue, який був нібито викрадений групою кіберзлочинців в Агенстві національної безпеки (NSA). EternalBlue був націлений на уразливість реалізації протоколу SMB у неактуальній версії Microsoft.
Крім цього, EternalBlue також був інструментом під час відомої атаки Diskcoder.C (Petya, NotPetya та ExPetya).
Особливою популярністю серед кіберзлочинців користуються уразливості “нульового дня”. Прикладом їх застосування є остання кампанія групи зловмисників Buhtrap, яка почала використовувати експлойт з метою отримання доступу для запуску своїх шкідливих програм та здійснення шпигунської діяльності у Східній Європі та Центральній Азії.
Шкідливі компоненти доставляються за допомогою документів, які спонукають користувачів відкрити їх. Аналіз таких документів-приманок дає підказки про те, на кого може бути націлена атака. Коли атаки спрямовані на комерційні компанії, документи-приманки, зазвичай, замасковані під контракти або рахунки-фактури.
Крім цього, експлойт використовувався в атаках групи кіберзлочинців PowerPool, Шкідливий код був націлений на уразливість в системі Windows, а саме ALPC Local Privilege Escalation.
Як забезпечити захист від експлойтів?
Експлойти часто є початковою точкою для інфікування системи шкідливими програмами.
Для виправлення помилок, які зловмисники можуть використати у своїх цілях, варто регулярно здійснювати оновлення всіх програм та операційної системи.
Також на пристроях рекомендується встановити надійне рішення з безпеки, яке здатне виявляти та блокувати шкідливе програмне забезпечення, а також захищає від цілеспрямованих атак на веб-браузери, PDF-редактори, поштові клієнти та інші програми.
Експлойт – це шкідливий код, який використовує уразливості в системі безпеки програмного забезпечення для поширення кіберзагроз.
Також радимо звернути увагу на поради, про які писав Cybercalm, а саме:
ЯК ВИКОРИСТОВУВАТИ FACE ID НА СВОЄМУ IPHONE ПІД ЧАС НОСІННЯ МАСКИ? – ІНСТРУКЦІЯ
ЯК ЗАХИСТИТИ GOOGLE ДИСК ЗА ДОПОМОГОЮ TOUCH ID АБО FACE ID?
ЯК ЗАБОРОНИТИ GOOGLE СТЕЖИТИ ЗА ВАМИ ЧЕРЕЗ WI-FI?
ЯК ВІДПРАВЛЯТИ SMS З КОМП’ЮТЕРА НА ТЕЛЕФОН? – ІНСТРУКЦІЯ ДЛЯ ANDROID
ЯК ОЧИСТИТИ ІСТОРІЮ В УСІХ МОБІЛЬНИХ БРАУЗЕРАХ? ІНСТРУКЦІЯ
ЯК КОРИСТУВАТИСЯ WHATSAPP З ДВОХ НОМЕРІВ? ІНСТРУКЦІЯ ДЛЯ ANDROID
Нагадаємо, після встановлення оновлення Windows 10 May 2019 Update і November 2019 Update перестають працювати звукові карти, з’являється “синій екран смерті” або виникають проблеми з тимчасовим профілем користувача, а в процесі встановлення з’являються неінформативні повідомлення про помилку.
Також у поштовому сервісі Gmail з’явилася нова функція Google Meet – відтепер Ви можете з’єднуватись зі своїми рідними, друзями, колегами чи знайомими за допомогою відеоконференцзв’язку, не виходячи з пошти. Якщо до Вашого комп’ютера під’єднана відеокамера, достатьно буде натиснути кілька разів, щоб розпочати відеочат.
Хоча Microsoft Office все ще є розповсюдженим вибором для обробки текстів, презентацій слайд-шоу, обчислень електронних таблиць та багатьох інших цифрових завдань, є ще безліч безкоштовних альтернатив.
Зверніть увагу, що за допомогою протоколу віддаленого робочого стола (RDP) адміністратори мережі можуть відкрити користувачам порти для загального доступу через Інтернет до робочих документів з домашнього комп’ютера. Але це становить небезпеку, адже таким чином хакери можуть їх виявити та атакувати.
Окрім цього, інструмент віддаленого доступу з функціями бекдору під назвою Mikroceen використовують у шпигунських атаках на урядові структури та організації в галузі телекомунікацій та газовій промисловості Центральної Азії. Зловмисники могли отримати довгостроковий доступ до інфікованих мереж, маніпулювати файлами та робити знімки екрану.