Настав час замінити ваш старий Wi-Fi роутер, і ви чули багато хороших відгуків про системи mesh Wi-Fi? Ось що це таке, як вони працюють, а також переваги та недоліки використання mesh замість традиційного Wi-Fi роутера.
Що таке Mesh Wi-Fi?
Mesh Wi-Fi використовує кілька вузлів, а не одну точку доступу, як традиційний Wi-Fi роутер. Оскільки кілька пристроїв транслюють ваш Wi-Fi в різних місцях вашого будинку, mesh Wi-Fi може забезпечити сильніший сигнал Wi-Fi у всьому будинку.
Спочатку давайте коротко поговоримо про традиційні Wi-Fi роутери – Wi-Fi установки, де один пристрій обробляє Wi-Fi. Незалежно від того, чи це чорна коробка з маленькими антенами, що стирчать назовні, чи більш витончена біла модель з внутрішніми антенами, універсальний Wi-Fi, роутер, а часто і модем, є звичайною установкою, яку можна зустріти в мільйонах будинків.
З традиційним Wi-Fi роутером бездротова мережа зосереджена в одній точці. Якщо ви знаходитесь поруч з роутером, ви отримуєте кращий сигнал, а якщо далеко від нього – гірший. Вам не пощастить, якщо ви перебуваєте поза зоною дії маршрутизатора, наприклад, в іншому кінці будинку або у дворі. Окрім переміщення роутера або виправлення ситуації за допомогою Wi-Fi ретранслятора, вам залишається або використовувати мобільні дані, якщо ви користуєтеся смартфоном, або взагалі не мати сигналу, якщо ви намагаєтеся налаштувати смарт-телевізор або щось подібне.
Хоча це не ідеальна аналогія, варто порівняти Wi-Fi зі стереосистемою. Якщо ви знаходитесь поруч зі стереосистемою, звук буде дуже чистим. Якщо ви знаходитесь в кімнаті або двох від неї, він все ще досить чистий, але коли ви переміщуєтесь вглиб будинку (в підвал або на горище), звук приглушується і спотворюється.
Якщо традиційний Wi-Fi роутер схожий на стереосистему, встановлену в одному місці будинку, яка відтворює музику на всю оселю, то mesh Wi-Fi більше схожий на систему розумних динаміків, встановлених по всьому будинку. Кожен окремий динамік сам по собі не є потужною стереосистемою класу Hi-Fi, але система гарантує, що незалежно від того, де ви знаходитесь, музика буде чистою.
На жаргоні mesh Wi-Fi окремі пристрої (за нашою аналогією – розумні колонки) називаються mesh-супутниками або mesh-вузлами. Як же працює mesh Wi-Fi? Один вузол виступає в ролі базової станції, і ви підключаєте цю базову станцію до свого інтернет-модему так само, як підключаєте традиційний Wi-Fi роутер. Насправді, блок базової станції mesh-системи може служити автономним Wi-Fi роутером, якщо вам потрібні функції mesh-платформи і легка масштабованість в майбутньому.
Інші вузли бездротового зв’язку (або через дротовий канал) з’єднуються з базовою станцією, щоб ефективно покрити ваш будинок сигналом Wi-Fi. Деякі комірчасті системи навіть мають цілу смугу, виділену для бездротового зв’язку, тільки для зв’язку між вузлами.
Незалежно від того, як виглядає транзитна мережа, кожен вузол зв’язується з кожним іншим вузлом, тому незалежно від того, чи перебуваєте ви на задньому дворі, в підвалі або в іншому кінці будинку, де фізично знаходиться точка доступу до Інтернету, ви отримуєте стійкий і стабільний сигнал Wi-Fi.
Чим Mesh Wi-Fi відрізняється від використання Wi-Fi ретрансляторів?
Якщо ви знайомі з Wi-Fi ретрансляторами (а з огляду на популярність цієї категорії продуктів, ми впевнені, що багато хто з вас знайомий), ви можете запитати себе: «Яка різниця між використанням mesh-системи і просто підключенням Wi-Fi ретранслятора до моєї мережі?». Зрештою, існує певний збіг між тим, як функціонують ретранслятори Wi-Fi та mesh-мережі.
Якщо ретранслятор Wi-Fi правильно підібраний і налаштований, він може слугувати розумним тимчасовим рішенням ваших проблем з Wi-Fi. Якщо ваша проблема з Wi-Fi є досить простою, наприклад, у вас досить хороше покриття Wi-Fi у вашому будинку, але новий розумний контролер зрошення у вашому городі постійно випадає з мережі, тоді, можливо, дешевий ретранслятор – це все, що вам потрібно.
Загалом, ретранслятори Wi-Fi заслуговують на свою погану репутацію, тому що, хоча вони і розширюють зону дії Wi-Fi, вони роблять це незграбно. Ці недоліки можуть не мати великого значення для додатків з низькою пропускною здатністю (наприклад, контролер зрошення або розумний пристрій для відкривання гаражних дверей), але для таких речей, як потокове передавання фільмів, ігри тощо, mesh-система є кращою.
На відміну від Wi-Fi ретранслятора, який фактично є ще однією мережею Wi-Fi, що надбудовується над існуючою мережею Wi-Fi, комірчаста мережа – це одна уніфікована мережа. Всі елементи від одного виробника, спроектовані та оптимізовані для спільної роботи, а також уніфіковані за допомогою однакової прошивки, інтерфейсу та налаштувань.
У той час як Wi-Fi ретранслятори рідко можуть взаємодіяти один з одним або з основним маршрутизатором (хоча приклади компаній-виробників маршрутизаторів, що випускають ретранслятори, поодинокі), mesh-вузли, за своєю природою, призначені для безперебійного зв’язку з ним.
Якщо ви плануєте придбати Wi-Fi ретранслятор, щоб вирішити проблеми з покриттям Wi-Fi у вашому домі, вам дійсно слід розглянути можливість використання системи mesh Wi-Fi.
Які переваги має mesh Wi-Fi?
Ми обговорили, що таке mesh-система і чим вона відрізняється від безладного набору Wi-Fi ретрансляторів. Давайте подивимося на переваги mesh перед традиційним налаштуванням маршрутизатора, які включають в себе поліпшене покриття Wi-Fi, просте управління і легку масштабованість, коли вам потрібно більше покриття.
В цілому, ми відчуваємо себе досить впевнено, рекомендуючи mesh Wi-Fi практично всім. Для переважної більшості людей встановлення багатовузлової mesh-системи Wi-Fi в їхніх будинках вирішить всі проблеми з Wi-Fi, і навіть люди в невеликих будинках або квартирах можуть отримати вигоду від використання одного вузла mesh Wi-Fi в якості маршрутизатора.
Покращене покриття: Wi-Fi від стіни до стіни для всіх
Якщо у вас великий будинок, особливо з розгалуженим дизайном або великою кількістю елементів, що блокують Wi-Fi, немає простішого способу отримати покриття Wi-Fi від стіни до стіни, ніж перейти на комірчасту мережу mesh Wi-Fi.
Звичайно, ви все одно захочете оптимально розмістити вузли мережі і уникнути типових помилок розміщення вузлів, але в цілому налаштувати комірчасту мережу неймовірно просто.
Додатки для mesh-мереж також зазвичай містять підказки з налаштування, сповіщення, якщо ви розмістили вузли занадто далеко один від одного, та іншу допомогу в налаштуванні вашої mesh-мережі. Ви не отримаєте такого рівня рекомендацій та допомоги з Wi-Fi ретрансляторами, і, звичайно, ви не отримаєте автоматичної інтеграції від сторонніх виробників.
Дуже просте управління: Mesh-платформи зручні для користувача
Говорячи про програми для mesh-мереж, варто зазначити, що mesh-платформи неймовірно зручні у використанні. Легко призупинити доступ до Wi-Fi для сімейної вечері? Батьківський контроль лише на пристроях, якими користуються ваші діти? Легке блокування реклами по всій мережі, віддалене керування та інтеграція з розумним будинком?
Просто неможливо порівняти простоту використання споживчих mesh-платформ з більшістю традиційних Wi-Fi роутерів. Mesh-платформи створюються, продаються і підтримуються з урахуванням потреб людей, які не є технічними фахівцями.
Меню чітко позначені, опції та перемикачі представлені простою мовою, щоб допомогти вам керувати мережею, і більшість людей знайдуть досвід використання інтерфейсу mesh-мережі набагато приємнішим, ніж у традиційного маршрутизатора.
Масштабованість: Потрібно більше покриття? Немає проблем
Якщо ви використовуєте традиційний маршрутизатор і вам потрібно більше покриття, ви можете придбати новий, більш потужний маршрутизатор або вирішити проблему за допомогою Wi-Fi ретранслятора.
Приємна особливість mesh-мереж полягає в тому, що все це – просто одна велика мережа складних Wi-Fi ретрансляторів, які були розроблені з нуля, щоб взаємодіяти один з одним найбільш ефективно.
Якщо ви купите 3 комплекти, розставите їх по всьому будинку і зрозумієте, що вам потрібно трохи більше покриття, щоб дістатися до гаража або городу, немає проблем. Не купуйте ретранслятор Wi-Fi, а просто придбайте ще один вузол сітки для платформи, яку ви вже маєте. Або навіть купіть ще 3 пакети, якщо це знизить ціну за вузол, а потім розділіть їх на частини, щоб подарувати друзям або родичам.
Коли у вас є додатковий вузол, просто підключіть його, додайте до вашої mesh-мережі, і бум, все готово. Вам не потрібно налаштовувати ретранслятор Wi-Fi або переходити від однієї мережі до іншої залежно від того, де ви перебуваєте в будинку. Ви маєте точно таке ж налаштування з розширеним безшовним покриттям.
Які недоліки Mesh Wi-Fi?
Якими б чудовими не були комірчасті мережі, вони не позбавлені деяких недоліків. Вони часто дорожчі за традиційні Wi-Fi-роутери, можуть бути надмірними для невеликих приміщень, а також можуть мати не так багато можливостей для енергозбереження. Хоча з кожним новим поколінням mesh-платформ ці недоліки стають менш вираженими, оскільки ринок розвивається.
Вартість: Mesh-мережі дорогі
Історично склалося так, що mesh Wi-Fi платформи були значно дорожчими, ніж їхні традиційні аналоги Wi-Fi маршрутизаторів. Коли в середині 2010-х років з’явився споживчий mesh Wi-Fi, звичайною справою було те, що 3 комплекти коштували близько 500 доларів. Сьогодні ви все ще можете витратити таку суму на преміум-маршрутизатори mesh Wi-Fi, але є безліч більш економічних варіантів. Наприклад, ви можете придбати 2 комплекти Wi-Fi 6 mesh-вузлів TP-Link менш ніж за $200.
Якщо порівнювати вартість mesh Wi-Fi з бюджетними Wi-Fi роутерами низького класу, вони здаються дорогими. Але якщо ви порівняєте вартість придбання mesh-мережі з тим, що ви витратили б на більш потужний і сучасний традиційний маршрутизатор (плюс, можливо, витрати на додавання одного-двох хороших Wi-Fi ретрансляторів), ви швидко виявите, що mesh-мережі дешевші, ніж здаються на перший погляд.
Недоцільність: Не кожен простір потребує декількох вузлів
Хоча ми зазначили, що використання одного mesh-вузла в якості Wi-Fi роутера – це чудовий спосіб отримати доступ до функцій mesh-платформи, не всім потрібна багатовузлова mesh-система.
Те, що mesh-системи відмінно підходять для багатьох ситуацій, не означає, що вони підходять для невеликих приміщень. Якщо ви живете в однокімнатній квартирі, вам не потрібна 3-вузлова система. Навіть якщо ви розмістите вузли якомога далі один від одного, вони все одно будуть занадто близько один до одного (і випромінюватимуть половину свого сигналу в сусідні квартири).
Якщо вам подобаються функції батьківського контролю або інтеграції з розумним будинком, які можна знайти на певній mesh-платформі, підберіть один вузол для вашого невеликого простору, замість того, щоб встановлювати 2-3 вузли, які майже повністю перекривають один одного.
Не зручна для просунутих користувачів: простота використання приходить з компромісами
Ми багато говорили про зручні функції і простоту використання комірчастих мереж. І для більшості людей зручність – це те, що має найбільше значення. Якщо ви не хочете бути мережевим інженером-аматором, добре мати прості та зручні для навігації меню для звичайних мережевих завдань.
Але якщо ви досвідчений користувач домашньої мережі, ви, швидше за все, швидко зіткнетеся з обмеженнями, що накладаються користувацьким інтерфейсом і прошивкою mesh-системи. Більшість mesh-платформ мають спрощений інтерфейс на основі додатків, розроблений так, щоб користувачі, які не є мережевими гіками, могли з легкістю ним користуватися. Деякі mesh-платформи, такі як система ZenWiFi від ASUS, зберігають традиційний інтерфейс маршрутизатора для mesh-системи.
Якщо вам подобається використовувати розширені функції, такі як віртуальні локальні мережі, ручне регулювання розподілу діапазону і потужності передачі або будь-яку кількість опцій, недоступних на комірчастих платформах Wi-Fi (зазвичай тому, що платформа автоматично підлаштовує ці параметри під вас), тоді вам краще використовувати спеціалізовані мережеві пристрої, такі як маршрутизатори бізнес-класу або програмно-апаратні рішення, що дозволяють повний контроль над мережевими параметрами. Це забезпечить оптимальну продуктивність і гнучкість для налаштувань відповідно до ваших потреб, на відміну від обмежень, властивих стандартним споживчим рішенням.