Не кожному потрібен наддорогий ноутбук топової комплектації, і гарна новина полягає в тому, що вам не потрібно витрачати шалені гроші, щоб отримати надійний пристрій. Незалежно від того, чи ви студент, звичайний користувач, чи просто шукаєте доступний девайс для повсякденних завдань, існує безліч чудових варіантів. Головне – знайти найкращий недорогий ноутбук з Windows, який збалансовує продуктивність, якість збірки та час автономної роботи без надмірних компромісів.
На що звертати увагу при виборі бюджетного ноутбука з Windows
Хоча ви можете багато чого робити, навіть витративши небагато на ноутбук з Windows, ви повинні відповідно коригувати свої очікування. Найбільшим недоліком при покупці бюджетного ноутбука (будь-якого типу, насправді) є обмежена потужність. Вам потрібно буде ретельно розглянути кілька характеристик, найважливішою з яких є процесор (CPU). Багато ноутбуків з Windows вартістю орієнтовно до 20 000 грн працюють на чипсетах Intel Celeron або Pentium, але на вищому кінці цінового спектра можна знайти моделі з процесорами Core i3/i5 та AMD Ryzen 3/5.
Ми рекомендуємо обирати найпотужніший процесор, який ви можете собі дозволити, оскільки саме він визначатиме загальну швидкість роботи комп’ютера. Оперативна пам’ять (RAM) також важлива, адже чим її більше, тим легше ноутбуку буде справлятися з такими завданнями, як десяток відкритих вкладок браузера під час редагування документа Word та фонового прослуховування музики.
Що стосується накопичувача, подумайте, скільки даних ви плануєте зберігати локально. Якщо ви переважно працюєте в Google Docs або зберігаєте більшість файлів у хмарі, вам може не знадобитися пристрій із великим обсягом вбудованої пам’яті. Просто пам’ятайте, що ваш цифровий простір також займатимуть програми, тому, можливо, варто придбати трохи більше пам’яті, ніж ви вважаєте за потрібне, якщо знаєте, що будете завантажувати великі програми. І останнє зауваження: твердотільні накопичувачі (SSD) зараз повсюдно поширені, не кажучи вже про те, що вони швидші та ефективніші за жорсткі диски (HDD), тому ми рекомендуємо обирати ноутбук саме з таким типом накопичувача.
Щодо екранів, у цьому ціновому діапазоні існує здорове поєднання варіантів HD (роздільна здатність 720p) та FHD (1080p), і ми рекомендуємо, якщо можливо, обирати ноутбук із дисплеєм 1080p. Сенсорні екрани не так поширені в бюджетному сегменті, як стандартні панелі, але ви відчуєте їхню відсутність лише якщо придбаєте ноутбук 2-в-1 (трансформер).
Перш ніж перейти до рекомендованих характеристик для недорогого ноутбука з Windows, варто зазначити, що Microsoft чітко визначає справжні мінімальні вимоги для будь-якого пристрою з Windows 11. Вони включають процесор з тактовою частотою 1 ГГц або вище, що має два або більше ядер, щонайменше 4 ГБ оперативної пам’яті та 64 ГБ вільного місця на накопичувачі. Це абсолютний мінімум для запуску Windows 11; ми рекомендуємо дати собі трохи простору для маневру, обравши пристрій, який добре працюватиме зараз і в наступні роки.
Характеристики, на які варто звернути увагу в доступному ноутбуці з Windows:
- Процесор (CPU): Мінімум Intel Core i3 або AMD Ryzen 3.
- Оперативна пам’ять (RAM): Щонайменше 8 ГБ.
- Об’єм накопичувача: Щонайменше 128 ГБ SSD.
- Екран: 1080p FHD.
Важливо визначити пріоритети. Однак у нижньому ціновому сегменті хороший ноутбук може не пропонувати всього необхідного, тоді як чудовий – може. Хоча більшість пристроїв мають такі функції, як Bluetooth, вбудований Wi-Fi та додаткові порти, ви можете виявити, що не всі вони мають потрібні вам специфічні елементи, наприклад, слот для SD-карти, веб-камеру, зарядний пристрій тощо. Обов’язково перевіряйте список характеристик будь-якого ноутбука, який розглядаєте, перед покупкою, особливо якщо вам потрібні конкретні роз’єми та можливості.
Щодо Copilot+, не очікуйте побачити його найближчим часом на справді доступних ноутбуках з Windows. Функції штучного інтелекту (ШІ) та помічник Copilot від Microsoft вимагають певних характеристик для роботи, а саме: потужного нейронного процесора (NPU), 16 ГБ оперативної пам’яті та 256 ГБ накопичувача. Наразі найдешевші ПК з ШІ Copilot+ обійдуться вам орієнтовно від 700 доларів, тому якщо ви готові платити більше за ці переваги, перегляньте посібник Engadget із найкращими ноутбуками для отримання додаткових варіантів.
Якщо ви шукаєте ігровий ноутбук або ноутбук “Windows на Arm” (Windows для архітектури Arm), обидві категорії вимагатимуть більших витрат, ніж ті, що ми тут обговорюємо.
Найкращі бюджетні ноутбуки з Windows
Ринок недорогих ноутбуків з Windows швидко змінюється, і — на відміну від майже всіх наших інших посібників покупця — ми не обов’язково тестували кожну конкретну конфігурацію, наведену нижче. Однак поєднання цих технічних характеристик та відомих брендів представляє саме той тип ноутбуків початкового рівня, який ми б рекомендували покупцям у цьому ціновому діапазоні на основі наших ретельних досліджень та експертних знань.
Acer Aspire 3 A315-24P-R7VH Slim Laptop

Ми тестували різні версії Acer Aspire у минулому і визнали їх усі надійними ноутбуками. Ця модель працює на процесорі Ryzen 3, підтримує Wi-Fi 6, а її веб-камера використовує технологію шумозаглушення для покращення якості зображення при слабкому освітленні. Вона також має покращене керування температурою, тож ви можете працювати довше без серйозних уповільнень чи перегріву.
Acer Aspire 5 15 Slim Laptop

На вищому кінці доступного цінового спектра ця версія Aspire 5 має значний обсяг оперативної пам’яті та SSD-накопичувача, а також 15,6-дюймовий сенсорний IPS-екран. Його веб-камера з роздільною здатністю 720p використовує ту ж технологію шумозаглушення, що й в інших ноутбуках Acer, для покращення якості зображення при слабкому освітленні, і може використовувати функції Acer PurifiedView та ШІ, щоб допомогти вам виглядати якнайкраще під час відеодзвінків та прямих трансляцій.
Lenovo IdeaPad 3 Laptop

Серія IdeaPad від Lenovo пропонує ноутбуки з Windows та Chromebook, і ця модель надає вам великий SSD на 1 ТБ та захопливий 15,6-дюймовий FHD-екран, оточений ультратонкими рамками. Ви також маєте різноманітні порти, включаючи два USB-A, один USB-C та один порт HDMI. Є навіть кардрідер SD для тих, кому він все ще потрібен для передачі фотографій та інших медіафайлів.
HP Pavilion 15.6″ HD Touchscreen Anti-Glare Laptop

Цей ноутбук HP Pavilion має цифровий блок на клавіатурі, сенсорний HD-екран та 1 ТБ вбудованої пам’яті. Екран має антивідблискове покриття, тому його має бути легше бачити навіть під прямими сонячними променями, а вбудована веб-камера має роздільну здатність 720p.
Dell Inspiron 15 3000 Series 3511 Laptop

Цей 15-дюймовий ноутбук Dell працює на процесорі Intel Core i5 і має достатньо оперативної пам’яті та місця на накопичувачі, щоб забезпечити вам продуктивну роботу на роки вперед. Він має цифровий блок на клавіатурі, а також порт HDMI та кардрідер SD серед інших роз’ємів.
Що потрібно знати про ринок бюджетних ноутбуків з Windows
Найкращі моделі недорогих ноутбуків постійно змінюються. На відміну від дорожчих флагманських пристроїв, ці ноутбуки можуть оновлюватися кілька разів на рік. Це може ускладнити пошук конкретної моделі у великих українських інтернет-магазинах (як Rozetka, Comfy, Foxtrot, Allo) чи безпосередньо у виробників. Також ми бачили, що ціни значно варіюються залежно від конфігурації та продавця.
Ви можете переконатися, що купуєте якісний ноутбук, зробивши кілька речей. Перш за все, переконайтеся, що ви обираєте пристрій, який відповідає рекомендованим характеристикам, наведеним вище. Також переконайтеся, що ви купуєте у надійного продавця. Це можуть бути великі мережеві магазини електроніки (як згадані вище), офіційні представники брендів (Dell, HP, Lenovo та інші) або перевірені онлайн-майданчики. Якщо поблизу є фізичний магазин (Comfy, Foxtrot, Eldorado тощо), ніколи не завадить піти та оглянути кілька ноутбуків “вживу” перед вибором.
Якщо ви вирішите купувати онлайн, особливо на маркетплейсах типу Rozetka або Prom.ua, ретельно перевірте продавця ноутбука, який ви розглядаєте. Часто товари продаються безпосередньо самим майданчиком (наприклад, “Продавець Rozetka”), що зазвичай є надійним варіантом. Однак у сегменті доступних ноутбуків дуже поширені сторонні продавці. Ми рекомендуємо перевіряти рейтинг стороннього продавця, читати відгуки покупців про нього та умови гарантії перед покупкою.
А як щодо Chromebook та планшетів?
Можливо, ви схильні рекомендувати Chromebook або планшет усім, хто розглядає бюджетний ноутбук з Windows. Ці інстинкти не помилкові, але Chromebook та планшети не є найкращим вибором для всіх. Планшети мають найбільшу портативність, але вони підійдуть лише для найбільш вправних користувачів мобільних пристроїв, таких як діти, які хапали смартфони з рук батьків відтоді, як стали достатньо спритними для цього. Планшети також можуть бути такими ж дорогими, як і деякі найдешевші ноутбуки з Windows, і це без миші чи клавіатури.
Chromebook є хорошою альтернативою для тих, хто фактично “живе” в браузері, але компроміс полягає в тому, що вам доведеться відмовитися від “традиційного робочого столу”. До того ж, Chrome OS є більш обмеженою операційною системою, ніж Windows, коли йдеться про програми, які можна встановити та запустити.
У чому переваги ноутбуків з Windows
Що ви реально можете робити на недорогому ноутбуці з Windows? Досить багато, особливо якщо ви робите одну річ (або обмежену кількість речей) одночасно. Вони чудово підходять для повсякденних завдань, таких як перегляд веб-сторінок, перевірка електронної пошти, потокове відео тощо. Все це можна робити і на Chromebook, але ноутбуки з Windows мають велику перевагу в Microsoft Office. Хоча існує версія для браузера, нативні настільні програми для багатьох є обов’язковими і працюватимуть плавно навіть на найпростішому бюджетному ноутбуці. Єдине застереження полягає в тому, що ви можете зіткнутися з деякими уповільненнями на малопотужних пристроях, якщо працюєте в режимі багатозадачності або з великими наборами даних в Excel чи багатьма фотографіями та графікою в Powerpoint.
Що стосується характеристик, то сильною стороною ноутбуків з Windows є накопичувач. Навіть найдоступніші пристрої, як правило, мають щонайменше 128 ГБ твердотільного накопичувача (SSD). Це стане в пригоді, якщо ви віддаєте перевагу зберіганню найважливіших файлів локально на накопичувачі ноутбука. На відміну від них, дешевші Chromebook часто мають менше місця для зберігання, оскільки вони створені з розрахунком на те, що ви будете зберігати всі свої документи в хмарі. Це не тільки менш зручно, коли потрібно працювати офлайн, але й обмежує розмір програм та файлів, які можна завантажити. Тому Chromebook не найкращий вибір для завантаження великої кількості серіалів Netflix перед довгою поїздкою або для використання як ігрового ноутбука.
Windows також має тисячі програм, які можна завантажити з її магазину додатків. Chromebook мають деякі Chrome-додатки, численні розширення для браузера та можливість завантажувати Android-додатки, але контроль якості… непослідовний. Android-додатки, зокрема, часто не оптимізовані для Chrome OS, що призводить до незручного користувацького досвіду. Windows може мати не так багато додатків, як Android, але принаймні досвід використання є досить стандартним для всіх програм.
Windows також дає можливість завантажувати та використовувати програми з інших джерел, наприклад, безпосередньо від розробника. Ви можете запускати такі речі, як Adobe Creative Suite, певні VPN та програми на кшталт GIMP, Audacity та ClipMate на пристрої з Windows, що просто неможливо на Chrome OS. Chromebook обмежують вас додатками та програмами з Play Store та Chrome Web Store, перетворюючи будь-які інші на непридатні для використання іконки, що займають місце у вашій папці “Завантаження”.