Windows 11 – безпечна операційна система. Однак старі версії Windows мали деякі (не)відомі дірки в безпеці, і люди, які наполягають на продовженні використання застарілих версій Windows, створюють хибне враження, що сучасна Windows має ті ж проблеми. Ось як все є насправді.
КЛЮЧОВІ ТЕЗИ
- Windows безпечна, але для цього потрібно постійно оновлювати її та дотримуватися найкращих практик.
- Windows 11 містить такі функції безпеки, як захист від експлойтів, віртуалізація та Microsoft Defender.
- Ви також відіграєте певну роль: використовуйте підтримувану, найновішу версію Windows 10 або 11 і будьте обережні, завантажуючи програмне забезпечення.
Чому люди думають, що Windows небезпечна?
Історично склалося так, що Windows мала деякі значні проблеми з безпекою, які висвітлювалися у ЗМІ. До них відносяться:
- MS10-046, яка дозволяла встановлювати шкідливе програмне забезпечення через заражений файл швидкого доступу.
- MS04-028 – заражені файли зображень у форматі JPEG могли використовуватися для виконання шкідливого коду.
- CVE-2021-34527, відома як PrintNightmare, перетворювала спулер друку Windows на вектор для хакерів.
- MS03-026 – вразливість, яку використовував відомий хробак Blaster, що розгулював на початку 2000-х років.
Всі ці помилки вже давно були виправлені, разом з тисячами інших через регулярні оновлення Windows. Якщо ви не оновлюєте операційну систему, ви незахищені! Це призводить до того, що, мабуть, найбільшою причиною того, що деякі вважають Windows незахищеною, є продовження використання застарілих версій операційної системи.
Windows 8, Windows 7 і Windows XP – це застарілі продукти, які більше не підтримуються та не отримують виправлень безпеки, і від них не очікується, що вони захистять ваш ПК та ваші дані. Якщо ви використовуєте стару версію Windows, ви робите це на свій страх і ризик. Наразі лише Windows 10 і Windows 11 підтримуються корпорацією Microsoft і отримують часті оновлення безпеки.
Читайте також: Що робити, коли закінчиться підтримка Windows 10? У вас є 5 варіантів
Як Windows 11 захищає вас?
Жодне програмне забезпечення не є на 100% безпечним, особливо таке складне, як операційна система. Однак у Windows є надійні засоби, які допоможуть захистити вас і запобігти використанню вразливостей. Більшість із них увімкнено за замовчуванням, і ви можете навіть не знати, що вони захищають вас у фоновому режимі.
- Захист від атак: Ця функція запобігає поширеним методам атак, що використовуються шкідливими програмами, такими як переповнення буфера (buffer overflow).
- Віртуалізація та захист облікових даних: Windows 11 реалізує віртуалізацію (ізоляцію програм від вашої системи), щоб запобігти доступу шкідливих програм до речей, до яких вони не повинні мати доступу. Credential Guard захищає ваші імена користувачів, паролі та інші конфіденційні облікові дані, зберігаючи їх там, де шкідливе програмне забезпечення не зможе отримати до них доступ.
- Microsoft Defender і SmartScreen: Windows 11 постачається з власним вбудованим антивірусом (і він насправді дуже хороший!), а також SmartScreen для захисту від шкідливих веб-сайтів і фішингу.
- Розумний контроль додатків: Ця функція блокує запуск шкідливих або ненадійних програм, зокрема тих, що показують рекламу та сповільнюють роботу комп’ютера.
Усе це робиться разом із безпечним завантаженням, шифруванням дисків BitLocker і автентифікацією Windows Hello, щоб захистити ваш пристрій у разі його втрати або крадіжки.
Найбільша загроза безпеці Windows
Отже, користувачі Windows, не хвилюйтеся. Поки ви використовуєте підтримувану версію Windows, вона активно захищається від кібератак за допомогою стандартних для галузі заходів. Принаймні, вона робить все можливе… Є дещо, від чого Windows не може захиститися: Від вас!
Якщо ви замінюєте або вимикаєте ці засоби захисту, не оновлюєте операційну систему та програми, а також не дотримуєтеся найкращих практик кібербезпеки, ви збільшуєте ймовірність зараження комп’ютера шкідливим програмним забезпеченням або викрадення ваших даних.
Як захистити Windows
Найважливіше, що потрібно робити для захисту комп’ютера, – це регулярно перевіряти наявність оновлень у Windows Update. Також слід завантажувати програмне забезпечення лише з перевірених джерел (найкраще встановлювати програми з Microsoft Store) і переконатися, що ви використовуєте авторитетне антивірусне рішення, якщо вас не влаштовує Windows Defender.
Звичайно, ви повинні вміти впевнено користуватися власним комп’ютером. Вивчення кібербезпеки допоможе вам зрозуміти ризики та навчить виявляти потенційні проблеми безпеки ще до того, як вони почнуть впливати на роботу комп’ютера.