Усі звикли користуватися топовими пошуковиками, але навіть таким гігантам, як  Google, є альтернатива. Маловідомі пошуковики іноді бувають кращими, ніж лідери ринку. Нехай і не в усьому. Пропонуємо Вашій увазі топ-8 пошукових систем, які дають користувачеві таке, чого не можуть запропонувати лідери індустрії.

DuckDuckGo

Це досить відома пошукова система з відкритим вихідним кодом. Сервери знаходяться в США. Крім власного робота, пошуковик використовує результати інших джерел: Yahoo, Bing, Вікіпедії.

Чим кращий: DuckDuckGo позіціонує себе як пошук, що забезпечує максимальну приватність і конфіденційність. Система не збирає ніяких даних про користувача, не зберігає логи (немає історії пошуку), використання файлів cookie максимально обмежене.

Навіщо це Вам: усі великі пошукові системи намагаються персоналізувати пошукові матеріали на основі даних про людину перед монітором. Цей феномен отримав назву “Бульбашка фільтрів”: користувач бачить тільки ті результати, які узгоджуються з його перевагами або які система вважатиме такими.

DuckDuckGo формує об’єктивну картину, не залежну від ваших минулих запитів у Мережі, і позбавляє від тематичної реклами Google та інших, заснованої на Ваших запитах. За допомогою DuckDuckGo легко шукати інформацію на іноземних мовах, тоді як Google за замовчуванням віддасть перевагу українським і російськомовним сайтам, навіть якщо запит введений іншою мовою.

Альтернатива Google: топ-8 кращих пошуковиків в Інтернеті

Посилання на DuckDuckGo

2.not Evil

Це система, що здійснює пошук в анонімній мережі Tor. Для використання потрібно зайти в цю мережу, наприклад запустивши спеціалізований браузер.

not Evil не єдиний пошуковик у своєму роді. Є LOOK (пошук за замовчуванням в Tor-браузері, доступний зі звичайного Інтернету) або TORCH (один з найстаріших пошуковиків у Tor-мережі) тощо. not Evil вартий уваги, через недвозначний натяк на Google (досить подивитися на стартову сторінку).

Чим кращий: шукає там, куди Google і іншим пошуковикам вхід закритий в принципі.

Навіщо це Вам: у мережі Tor багато ресурсів, які неможливо зустріти в законослухняному Інтернеті. І їх кількість буде рости в міру того, як посилюється контроль влади над змістом Мережі. Tor – це своєрідна мережа всередині Мережі зі своїми соціалкою, торрент-трекерами, ЗМІ, торговими майданчиками, блогами, бібліотеками тощо.

Посилання на not Evil

3. YaCy

Це децентралізована пошукова система, що працює за принципом мереж P2P. Кожен комп’ютер, на якому встановлений основний програмний модуль, сканує Інтернет самостійно, тобто є аналогом пошукового робота. Отримані результати збираються в загальну базу, яку використовують усі учасники YaCy.

Чим краща: Складно сказати, краще це чи гірше, оскільки YaCy – це зовсім інший підхід до організації пошуку. Відсутність єдиного сервера і компанії-власника робить результати повністю незалежними від чиїхось уподобань. Автономність кожного вузла виключає цензуру. YaCy здатний вести пошук у глибокому вебі і неіндексованих мережах загального користування.

Навіщо це Вам: якщо Ви прихильник відкритого ПЗ і вільного Інтернету, який не піддається впливу державних органів і великих корпорацій, то YaCy – це Ваш вибір. Також за його допомогою можна організувати пошук усередині корпоративної або іншої автономної мережі. І нехай поки в побуті YaCy не дуже корисний, він є гідною альтернативою Google з точки зору процесу пошуку.

Посилання на YaCy

4. Pipl

Це система, призначена для пошуку інформації про конкретну людину.

Чим краща: автори Pipl стверджують, що їх спеціалізовані алгоритми шукають ефективніше, ніж “звичайні” пошуковики. Зокрема, пріоритетними джерелами інформації є профілі соціальних мереж, коментарі, списки учасників і різні бази даних, де публікуються відомості про людей, наприклад бази судових рішень.

Навіщо це Вам: якщо потрібно знайти інформацію про людину, котра проживає в США, то Pipl буде набагато ефективніше Google. Бази даних українських судів, мабуть, недоступні для пошукача. Тому з громадянами України він може впоратись не так добре.

Альтернатива Google: топ-8 кращих пошуковиків в Інтернеті

Посилання на Pipl

5. FindSounds

Це спеціалізований пошуковик. Шукає в відкритих джерелах різні звуки: будинок, природа, машини, люди тощо.

Чим краще: у пошуку тільки звуки і нічого зайвого. В налаштуваннях можна виставити бажаний формат і якість звучання. Всі знайдені звуки доступні для завантаження. Є пошук за зразком.

Навіщо це Вам: якщо потрібно швидко знайти звук мушкетного пострілу або крик Гомера Сімпсона, то цей сервіс для Вас.

Посилання на FindSounds

6. Wolfram|Alpha

Це обчислювально-пошукова система. Замість посилань на статті, що містять ключові слова, вона видає готову відповідь на запит користувача. Наприклад, якщо ввести в форму пошуку “порівняти населення Нью-Йорка і Сан-Франциско” англійською, то Wolfram|Alpha відразу виведе на екран таблиці і графіки з порівнянням.

Чим краща: цей сервіс підходить для пошуку фактів і обчислення даних. Wolfram|Alpha накопичує і систематизує доступні в Мережі знання з різних областей, включаючи науку, культуру і розваги. Якщо в цій базі знаходиться готова відповідь на пошуковий запит, система показує її, якщо немає – обчислює і виводить результат. При цьому користувач бачить тільки потрібну інформацію і нічого зайвого.

Навіщо це Вам: якщо Ви, наприклад, студент, аналітик, журналіст або науковий співробітник, то можете використовувати Wolfram|Alpha для пошуку і обчислення даних, пов’язаних з вашою діяльністю. Сервіс розуміє не всі запити, але постійно розвивається і стає розумнішим.

Альтернатива Google: топ-8 кращих пошуковиків в Інтернеті

 

Посилання на Wolfram|Alpha

7. Dogpile

Метапошуковик Dogpile виводить комбінований список результатів із пошукових видач Google, Yahoo і інших популярних систем.

Чим кращий: по-перше, Dogpile відображає менше реклами. По-друге, сервіс використовує особливий алгоритм, щоб знаходити і показувати кращі результати з різних пошукових систем. Як стверджують розробники Dogpile, їх система формує найповнішу видачу в усьому Інтернеті.

Навіщо це Вам: якщо не можете знайти інформацію в Google або іншому стандартному пошуковику, пошукайте її відразу в декількох пошукових системах за допомогою Dogpile.

Посилання на Dogpile

8. BoardReader

Це система для текстового з пошуку по форумам, сервісів питань і відповідей і інших спільнот.

Чим краща: дозволяє звузити поле пошуку до соціальних майданчиків. Завдяки спеціальним фільтрам Ви можете швидко знаходити пости і коментарі, які відповідають Вашим критеріям: мови, даті публікації і назви сайту.

Навіщо це Вам: BoardReader може стати в нагоді піарникам і іншим фахівцям в галузі медіа, яких цікавить думка масової аудиторії з тих чи інших питань.

Альтернатива Google: топ-8 кращих пошуковиків в Інтернеті

Посилання на BoardReader

До речі, компанія Google оголосила про те, що вона почне звертатися до європейських користувачів Android, яким браузером і пошуковою системою вони бажають користуватися на своїх пристроях.

Чи знаєте Ви, що Windows 10 має цікаву функцію “Фокусування уваги” (Focus Assist) – щось на кшталт режиму “Не турбувати”, який дозволяє заборонити інформування та повідомлення від застосунків, системи та людей у певний час.

Також однією з корисних можливостей операційної системи Windows є заборона запуску виконування файлів шкідливих і потенційно небезпечних програм. Дізнайтесь, як налаштувати заборону запуску виконуваних файлів з каталогу і таким чином убезпечити свій комп’ютер від вірусів.

Окрім цього, трапляється так, що під час перевстановлення Windows 10 або збою у роботі системи користувачі втрачають особисті дані. Якщо у Вас виникли форс-мажорні обставини, викликані збоєм ОС або її неправильною роботою, є можливість повернути ноутбук до того ж стану, у якому він був на момент створення точки відновлення.