Дефрагментація, як давно відомо, є необхідною процедурою лише для звичайних жорстких дисків (HDD). Проте трапляються випадки, коли операційна система Windows розпочинає дефрагментацію твердотілих накопичувачів (SSD). Ця процедура може бути шкідливою для твердотілого накопичувача,  або, щонайменше, не призведе до якоїсь відчутної оптимізації роботи SSD, оскільки там використовуються принципово інші рішення для оптимізації доступу до даних.

Але утиліти Windows, які здійснюють дефрагментацію, часто “не в курсі”, який саме пристрій стоїть на Вашому комп’ютері в якості системного диска. Незважаючи на те, що Microsoft запевняє, що дефрагментація SSD може використовуватися для скорочення терміну створення точок відновлення при оновленнях системи, її краще заборонити для всіх твердотілих накопичувачів. Тому що на SSD пам’ять організована у вигляді “комірок”, кожна з яких має обмежене число циклів перезапису. А дефрагментація є перенесенням файлів з “середини”  або “кінця” диску на його “початок” – і якщо для магнітних дисків перезапис не настільки критичний, то для твердотілих накопичувачів краще зайвий раз не перезаписувати файли. Тому для оптимізації роботи SSD виконують спеціальні TRIM-команди, а не перезаписують файли з останніх “комірок” в перші. Але навіть це не слід виконувати надто часто, щоб не псувати накопичувач.

Як уникнути зайвих проблем та вимкнути непотрібну дефрагментацію?

Довідайтеся, чи ввімкнена у Вас дефрагментація за розкладом.  Для  цього  зайдіть у Пошук з Головного меню та наберіть команду dfrgui. З’явиться відома Вам за попередніми версіями  Windows іконка програми дефрагментації. Запустіть програму і подивіться на те,  які диски є в системі і  якого вони типу. Якщо це твердотілий диск, то утиліта нібито розуміє, що дефрагментації нема, а є оптимізація. У випадку жорсткого магнітного диску ще й буде параметр “фрагментація”.

Однак,  справа не в цьому.  А в тому, що якщо на комп’ютері є одночасно два типи дисків, то для одного з них може бути призначена регулярна дефрагментація, яка не потрібна іншому типу. Або за умовчанням стоїть параметр дефрагментації дисків автоматично при фрагментації понад 10%.  Про це можна дізнатися, запустивши Планувальник задач з  того ж самого Головного меню через Пошук ( слід набрати Task Scheduler).

Якщо такої задачі немає, то не треба нічого змінювати, а користуватися для оптимізації фірмовими утилітами, які виконують команди  TRIM краще, ніж системні аналоги. Якщо така задача є, то її треба для всіх дисків SSD прибрати та замінити на виконання TRIM-команд. Оскільки під час дефрагментації. яка розрахована на HDD, SSD також перезаписується у 5 проходів, це негативно впливає  на термін служби твердотілих накопичувачів.

Отже. Ви самі маєте вимкнути автоматичну дефрагментацію через налаштування Оптимізації роботи дисків. Для цього слід перейти у підменю Змінити параметри та вибрати диск, який потрібно відключити від непотрібного сервісу.

А далі Ви маєте дати нову задачу через Планувальник. Її можна так і назвати – TRIM, тому що там буде написано – “виконати команду TRIM з  такими-то параметрами”. Приклад коду, який можна вставити  у задачу, можна знайти тут.  Якщо не хочете йти настільки складним шляхом – просто зупиніться на тому, що Ви вимкнули дефрагментацію для SSD. А далі використовуйте фірмові утиліти та оптимізуйте твердотільні накопичувачі вручну через певний період часу – півроку, рік тощо.

Радимо звернути увагу на поради, про які писав Cybercalm, а саме:

ЯК ПОСТІЙНО ВІДКРИВАТИ ПОСИЛАННЯ У CHROME, А НЕ У SAFARI НА ПРИСТРОЯХ IOS? ІНСТРУКЦІЯ

ЯК НАДСИЛАТИ ПОВІДОМЛЕННЯ У WHATS APP ЗІ СВОГО КОМП’ЮЕТРА? – ІНСТРУКЦІЯ

ОГЛЯД УСІХ ПЛАНШЕТІВ ВІД APPLE: ЯКИЙ IPAD ВАРТИЙ ВАШОЇ УВАГИ?

ЯК ЛЕГКО ПЕРЕЙТИ З ANDROID НА IOS? ІНСТРУКЦІЯ

ОГЛЯД П’ЯТИ ФУНКЦІЙ ANDROID 11, ЧЕРЕЗ ЯКІ ВАРТО ОНОВИТИСЯ

Нагадаємо, Mac переживає ще одну величезну зміну процесора. До кінця 2020 року Apple випустить Mac, які містять “Apple Silicon”, як і iPad та iPhone. Ось що означає кінець процесорів Intel для майбутнього Mac. Новий macOS 11.0 Big Sur, який очікують восени 2020 року, стане першою версією macOS, яка підтримує цю нову архітектуру.

Також Apple на всесвітній конференції розробників Worldwide Developers Conference (WWDC) 2020 анонсувала нові функції конфіденційності та безпеки для користувачів iOS і macOS.

Окрім цього, після років спекуляцій та чуток, Huawei офіційно представила свою операційну систему Harmony OS в 2019 році. Можна сказати, що було поставлено більше питань, ніж відповідей. Як це працює? Які проблеми вона вирішує? І це продукт ворожнечі між Huawei та урядом США?

До речі, хакери використовували шкідливе програмне забезпечення, через яке викрадали реквізити банківських електронних рахунків громадян США, Європи, України та їхні персональні дані. Зокрема, через електронні платіжні сервіси, у тому числі заборонені в Україні російські, вони переводили викрадені гроші на власні рахунки у вітчизняних та банках РФ і привласнювали.

Хакери зараз користуються сервісом Google Analytics для крадіжки інформації про кредитні картки із заражених сайтів електронної комерції. Відповідно до звітів PerimeterX та Sansec, хакери зараз вводять шкідливий код, призначений для крадіжки даних на компрометованих веб-сайтах.