Президент компанії Microsoft Бред Сміт заявив, що якщо законодавці не захистять нас від штучного інтелекту, то є побоювання, що провідна роль держави у сфері ШІ загрожує демократії.

“Якщо ми не ухвалимо закони, які захищатимуть громадськість у майбутньому, то виявимо, що технології стрімко розвиваються, і наздогнати їх буде дуже важко”, – сказав Сміт.

У програмі BBC “Панорама” досліджувалася тема дедалі ширшого застосування штучного інтелекту Китаєм для спостереження за своїми громадянами.

Загроза штучного інтелекту: вже настав час захищатися?

“Китай використовує уйгурів як піддослідних щурів”.

Штучний інтелект може імітувати Ваш голос. Його створили в Україні:

Ви чуєте аудіозапис: на ньому Вашим голосом звучать слова, яких Ви ніколи не вимовляли. Колись це було фантастикою, тепер — цілком реальна технологія.

Українська компанія Respeecher вже два роки працює над штучним інтелектом, здатним синтезувати голос будь-якої людини.

Не без успіху. У компанії вже є контракт із голлівудською студією, яка застосовує цю технологію в кіно, а відео, що наочно демонструють можливості Respeecher, збирають сотні тисяч переглядів на Youtube.

Китайський штучний інтелект

“Мені постійно згадуються уроки Джорджа Оруелла з його книги “1984”. Насправді ця історія… була про уряд, який завжди міг бачити й чути все, що роблять і говорять всі”, – каже Сміт.

“Цього не сталося у 1984 році, але якщо ми не будемо обережними, це може статися у 2024 році”.

Сміт додав, що в деяких частинах світу реальність усе більше наздоганяє наукову фантастику.

Китай прагне до 2030 року стати світовим лідером у сфері штучного інтелекту, і багато хто вважає, що його можливості виходять далеко за можливості ЄС.

У 2019 році Китай обійшов США за кількістю патентів, отриманих академічними установами на інновації у сфері штучного інтелекту.

Загроза штучного інтелекту: вже настав час захищатися?

Згідно з дослідженням Comparitech, 54% з 770 мільйонів камер відеонагляду у світі встановлені у Китаї.

Ерік Шмідт, колишній гендиректор Google, а нині представник Комісії національної безпеки США зі штучного інтелекту, попередив, що перемога над Китаєм у цій сфері є необхідною.

“Ми перебуваємо у стані геополітичного стратегічного конфлікту з Китаєм, – сказав він. – Шлях до перемоги – об’єднати наші ресурси, щоб розробити національні та глобальні стратегії перемоги демократій у сфері штучного інтелекту. Якщо цього не зробити, на нас чекає майбутнє, в якому нам нав’яжуть інші цінності”.

Доктор Лан Сюе, консультант китайського уряду, вважає, що розпізнавання облич може виявитися “надзвичайно корисним”.

“Китай справді досяг великого прогресу в розвитку технологій, – каже він. – США вважають це загрозою і хочуть розпочати війну проти технологій”.

Хоча Китай відчутно відрізняється від західного світу своїми цінностями та політикою, китайське бачення світу – “це не конвергенція, а співіснування”, вважає доктор Кею Цин, доцентка Лондонської школи економіки.

“Китай не прагне експортувати свої цінності”, – твердить вона.

Проєкт Maven

Ерік Шмідт став радником Пентагону у 2016 році, зберігши при цьому посади виконавчого директора Alphabet – материнської компанії Google.

Загроза штучного інтелекту: вже настав час захищатися?

У наступні роки Google уклала контракт з Пентагоном, дозволивши йому використовувати деякі зі своїх технологій розпізнавання зображень в рамках військових проєктів.

Проєкт Maven застосовував машинне навчання, аби розрізняти людей та предмети на відео, знятих із дронів.

“У той час Maven був способом замінити людське око автоматичним зором для відеозаписів з дронів, які використовувалися в різноманітних конфліктах в арабських країнах”, – каже Шмідт.

“Я вважав, що використання цієї технології – позитивний чинник для національної безпеки і хороше партнерство для Google”.

Війна і  штучний інтелект

Проте низка працівників Google розкритикували проєкт Maven і звільнилися.

“Google не має брати участь у військовому бізнесі, – вважає інженер-програміст Лора Нолан, яка звільнилася у 2018 році, коли дізналася про те, чим саме займається Google в проєкті Maven.

“Мені здавалося, що в мене руки у крові”, – додає вона.

Нолан твердить, що цю технологію в майбутньому можна буде використовувати в системах наведення.

Google спершу заявила, що штучний інтелект буде використовуватися Пентагоном лише у невоєнних цілях, а у червні 2018 року залишила проєкт.

Шмідт каже, що вважає корисними технології, які можуть допомогти військовим ухвалювати правильні рішення.

Загроза штучного інтелекту: вже настав час захищатися?

Змагання інтелектів

Міністерство оборони США тим часом продовжує шукати партнерів у Кремнієвій долині, прагнучи виграти глобальні перегони озброєнь штучного інтелекту.

Сет Моултон, голова Цільової групи США з питань майбутнього оборони, закликає технологічні компанії підтримати військових.

“Усе зводиться до того, що це перегони, це змагання, і ми беремо в них участь. Чи збираєтеся Ви допомогти нам виграти ці перегони? Чи станете нашими супротивниками? У Китаї немає такої системи правління, як у нас. Чи може змагання у сфері штучного інтелекту призвести до конфлікту з Китаєм? Цілком”.

Доктор Сюе погоджується, що вірогідність конфлікту існує, хоча він і не є неминучим.

Але для того, щоб цього не сталося, США та Китай мають співпрацювати, вважає він.

Радимо звернути увагу на поради, про які писав Cybercalm, а саме:

Як виявити та чому краще не сперечатися з “тролями”? ПОРАДИ

Правила безпеки дітей в Інтернеті

Як захистити підлітків від інтернет-шахраїв? ПОРАДИ

Як зберегти заряд батареї на Вашому iPhone? ПОРАДИ

Як користуватись Google Docs? ІНСТРУКЦІЯ

До речі, Google планує ускладнити Android-додаткам відстеження користувачів. Компанія анонсувала зміни в те, як обробляються унікальні ідентифікатори пристроїв, що дозволяють відстежувати їх між додатками.

Також Apple має намір випустити оновлення для своїх пристроїв, після якого вони дозволять користувачам дізнаватися, яку саме інформацію про них збирають додатки.

Microsoft детально розповість про “наступне покоління Windows” на спеціальному заході, який відбудеться в кінці цього місяця. Компанія почала розсилку запрошень на захід, який буде повністю присвячено програмній платформі Windows і почнеться о 18:00 (за київським часом) 24 червня.

Окрім цього, зловмисники поширюють шкідливе ПЗ під виглядом популярних Android-додатків від відомих компаній. Підроблений плеєр VLC, антивірус Касперського, а також підроблені додатки FedEx і DHL встановлюють на пристроях жертв банківські трояни Teabot або Flubot, вперше виявлені раніше в цьому році.