Кожен додаток, який ви використовуєте, і кожен веб-сайт, який ви відвідуєте, збирає ваші дані. Але чи знаєте ви, які саме дані вони збирають? І що саме технологічні гіганти роблять з цією інформацією? Давайте розберемось.
Інтернет робить життя набагато простішим. Ви можете запитати свій пристрій з підтримкою Alexa про погоду, використати ChatGPT для створення резюме і замовити доставку будь-якого товару до вашого порогу за кілька кліків. Однак за всі ці розкоші доводиться платити ціною, більш прибутковою і цінною, ніж будь-що, що можна купити за гроші: ваші дані.
Так, ваші дані дуже цінні. Вони допомагають компаніям таргетувати на вас рекламу, дозволяють уряду відстежувати ваш цифровий слід і приносять багато грошей стороннім брокерам даних.
Ваші дані збираються кожною програмою та веб-сайтом, які ви відвідуєте. Зібрані дані можуть бути інформацією, яку ви свідомо розголошуєте, наприклад, ваше ім’я, дата народження та адреса доставки; або ж це можуть бути дані, які ви розкриваєте опосередковано, наприклад, ваша IP-адреса та ваші контакти.
Ваша особиста інформація піддається найбільшому ризику, коли дані збираються з різних джерел. Наприклад, інформаційні брокери можуть об’єднати публічні дані, такі як ваша кредитна історія, з іншими даними, придбаними в соціальних мережах та у роздрібних торговців, щоб ідентифікувати вашу особу. Після того, як брокери отримують повну інформацію про вас, їхні бази даних стають мішенню для хакерів, які можуть продати всю вашу інформацію в Dark Web. Звідти крадіжка особистих даних стає реальною можливістю.
Гаразд, досить страшних речей. Як я вже казав, кожен додаток, який ви використовуєте, і кожен веб-сайт, який ви відвідуєте, збирає дані про вас. Але чи знаєте ви, які саме дані вони збирають? Давайте пограємо в гру і перевіримо, що ви знаєте.
Нижче я представлю сценарії, взяті з політик конфіденційності популярних додатків і веб-сайтів, а ви вирішите, правда це чи ні. Поїхали! Почнемо з найпростішого.
Раунд перший:
TikTok може надавати ваше ім’я, номер телефону, пароль або метадані, пов’язані з тим, коли, де і ким був створений ваш контент, стороннім платіжним процесорам і постачальникам послуг з виконання транзакцій.
Це правда.
TikTok може надавати деяку вашу особисту інформацію платіжним системам і провайдерам транзакцій, таким як PayPal і Stripe. Оскільки TikTok не має функції обробки платежів, він використовує платіжний шлюз.
Ці шлюзи отримують інформацію про вашу кредитну картку, номер рахунку та ім’я власника картки і надсилають її до банку, до якого підключена ваша картка. Потім платіжний процесор повідомляє банк про те, що відбувається транзакція.
Банк підтвердить, чи достатньо у вас грошей для здійснення покупки, і ваша покупка буде схвалена або відхилена. Це той самий процес, який використовується TikTok і вашим банком для виявлення шахрайських транзакцій.
Раунд другий:
Amazon може збирати та зберігати записи голосу, коли ви розмовляєте з Alexa.
Це правда.
Протягом багатьох років споживачі відчували занепокоєння через те, що Amazon зберігає записи їхніх голосових розмов, коли вони розмовляють з пристроями з підтримкою Alexa. Ви можете запросити копію своїх даних у Amazon і відновити аудіофайли з усіх своїх пристроїв з підтримкою Alexa.
Однак, згідно з дослідженнями, Amazon збирає голосові записи в спосіб, що не відповідає її політиці конфіденційності.
Це ж дослідження показало, що голосові записи продаються третім особам, які націлюють споживачів на персоналізовану рекламу, і що рекламодавці платять за голосові записи більше, ніж за інші види даних.
Читайте також: Як видалити все, що Ви будь-коли говорили голосовим помічникам?
Минулого місяця Міністерство юстиції США та Федеральна торгова комісія звинуватили Amazon у порушенні законів США про захист дитячої приватності, оскільки компанія зберігала голосові записи дітей та ігнорувала прохання батьків видалити їх.
В іншому випадку, запис голосу, зроблений Alexa, був переданий Amazon владі для засудження чоловіка за вбивство своєї дружини. А записи Alexa стали ключовими свідками в кількох кримінальних справах по всьому світу.
Раунд третій:
Якщо вимкнути відстеження місцезнаходження, додатки не зможуть дізнатися про місцезнаходження вашого смартфона.
Неправда.
Вимкнення служб відстеження місцезнаходження не є надійним способом зупинити програми відстежувати місцезнаходження вашого мобільного пристрою. Хоча вимкнення служб відстеження може перешкодити програмі отримати доступ до вашого точного місцезнаходження, більшість програм використовують інші методи відстеження.
Окрім відстеження за GPS, ваше місцезнаходження можна відстежити за сигналами вашого телефону, коли ви підключаєтеся до публічної мережі Wi-Fi, навіть якщо ваш пристрій не підключений до цієї мережі. Програми також можуть отримати доступ до вашого місцезнаходження через пінг від місцевих маяків і веж стільникового зв’язку.
Читайте також: Як зробити, щоб Google знав про Вас менше?
Минулого року Google заплатив майже 400 мільйонів доларів, щоб врегулювати колективний позов, в якому стверджувалося, що компанія продовжувала відстежувати користувачів після того, як вони вимкнули функцію “Історія місцезнаходження” на своїх пристроях. Google отримував дані про місцезнаходження користувачів через метеорологічні додатки та веб-переглядачі Google, і експерти стверджують, що Google – не єдина компанія, яка таємно стежить за користувачами.
Раунд четвертий:
Apple не продає ваші дані.
Щось середнє між правдою та брехнею.
Це складне питання, і якщо ви читали політику конфіденційності Apple, то зрозумієте, що відповідь на нього є дещо заплутаною і свідчить про м’яке і повне лазівок законодавство про конфіденційність даних у США.
Значною мірою привабливість Apple полягає в тому, що її прихильність до конфіденційності є набагато серйознішою, ніж у будь-якої іншої компанії, що працює у сфері високих технологій. Політика Apple щодо даних, згідно з юридичним жаргоном, що міститься в Каліфорнійському законі про конфіденційність споживачів, не “продає” ваші дані.
Це означає, що Apple не пропонує жодних даних, які можуть бути пов’язані з вами, третім особам в обмін на гроші. Але це не обов’язково означає, що Apple не дозволяє третім особам використовувати вашу історію на своїх платформах для таргетування реклами.
В App Store та додатку Apple News треті сторони можуть отримати доступ до вашої користувацької поведінки, щоб надавати персоналізовану рекламу. Хоча Apple заявляє, що дані, які вона надає третім особам, не можуть бути використані для ідентифікації користувачів і не обмінюються на гроші, компанія, яка володіє будь-якими даними користувачів, завжди має грошову цінність.
Дослідники дійшли висновку, що дані, зібрані під час відвідування користувачами таких додатків Apple, як App Store, Apple Stocks та Apple Music, пов’язані з їхніми обліковими записами в iCloud і можуть бути використані для їхньої ідентифікації.
Раунд п’ятий:
Коли ви просите видалити ваші дані з програми або веб-сайту, вони видаляються негайно.
Неправда.
Деякі компанії, як-от Google, заявляють, що процес видалення починається одразу після того, як ви надішлете запит, але може знадобитися до шести місяців, щоб ваші дані були видалені з усіх систем. Facebook заявляє, що для остаточного видалення всіх ваших публікацій з серверів може знадобитися до 90 днів.
Читайте також: Як дізнатися, які дані Google знає про Вас і видалити їх?
Більшість компаній дають відповідь на ваш запит про доступ до ваших даних або їх видалення протягом декількох днів. Після цього видалення ваших даних може зайняти ще більше часу.
Заключні думки
Якщо ви правильно відповіли більш ніж на три запитання, ви, ймовірно, витратили деякий час на читання політик конфіденційності ваших улюблених додатків. Вітаємо! Ви маєте знати, які дані про вас збираються.
Ви також маєте знати, що є способи запобігти збору даних компаніями. Але, як правило, відмова ділитися важливими даними з додатком або веб-сайтом має свої наслідки: Ваш досвід може бути менш персоналізованим або значно погіршитися. Багато додатків і веб-сайтів залишаються безперебійними, всеохоплюючими і зручними завдяки тому, скільки даних ви дозволяєте сайту отримувати від вас.
Ось кілька речей, які ви можете зробити:
- Слідкуйте за своєю особистою інформацією, щоб переконатися, що вона не була скомпрометована. Регулярно перевіряйте свій банківський рахунок, щоб відстежувати шахрайські дії.
- Розгляньте можливість відмовитись від кредитного ліміту по вашим карткам.
- Розгляньте можливість використання спеціальних віртуальних карток Visa або Mastercard при покупках в Інтернеті, щоб не прив’язувати ваш банківський рахунок або інформацію про кредитну картку до інтернет-магазинів.
- Нарешті, перевірте, чи не була ваша адреса електронної пошти залучена до витоку даних і чи не була ваша інформація продана в Dark Web.
Будьте обережні в Інтернеті!