Це фантастика – навести камеру телефону на незнайоме дерево і побачити його назву. Можливо, ви пам’ятаєте, як уперше проклали маршрут на Google Maps або викликали Uber, і це здавалося чаклунством. Зараз усюди панує штучний інтелект, але чи настільки він небезпечно розумний, як ми вважаємо?
Найсучасніша технологія, тип штучного інтелекту, який генерує текст або зображення, схожі на людські, іноді може дати вам миттєвий поштовх сказати «так». Але часто цього не відбувається.
У мене був досвід – можливо, і у вас теж, – коли я звертався до ChatGPT по допомогу з плануванням відпустки, то відчував себе пригніченим. Нещодавно я не міг згадати назву тістечка і намагався описати його трьом різним чат-ботам зі штучним інтелектом. Нічого не вийшло. (Це був пиріг з франжипаном), – пише Shira Ovide з The Washington Post.
Подібні розчарування не означають, що штучний інтелект марний. Він може бути корисним. Але часто існує невідповідність між реальністю ШІ і тим, як компанії заохочують вас думати про їхній ШІ як про чарівний мозок, який знає і робить все.
Правда полягає в тому, що ШІ принципово погано справляється з багатьма завданнями. Він вимагає, щоб ви вивчили правильні слова, щоб витягнути з нього максимум користі. Як і всі комп’ютери, ШІ робитиме помилки, відмінні від людських, але він робитиме помилки. А штучний інтелект, який вам нав’язують, іноді просто ламається.
Урок полягає в тому, щоб звикнути до того, що ШІ може і чого не може робити, щоб не розчаровуватися.
І це допомагає побачити закономірність, коли компанії відступають, коли ШІ працює не так добре, як вони обіцяли. Вони знають, що штучний інтелект – це не магія, і ви теж повинні це розуміти. Ось кілька прикладів:
Amazon
Дев’ять місяців тому Amazon заявив, що оновив свій голосовий помічник Alexa за допомогою нового штучного інтелекту. Але штучний інтелект Alexa неодноразово давав неправильні відповіді на запитання під час демонстрацій і досі не доступний на домашніх пристроях Alexa.
Дехто в Amazon стурбований тим, що нова Alexa не буде готова до запланованого на вересень запуску, оскільки голосовий помічник все ще дає непередбачувані відповіді.
Amazon заявила, що тестує нову Alexa з невеликими групами клієнтів і докладає всіх зусиль, щоб розширити її можливості для більшої кількості людей.
(Цього місяця Apple заявила, що її оновлена ШІ Siri почне з’являтися на деяких нових моделях iPhone вже цього року. Побачимо, як це станеться).
Microsoft
Минулого місяця Microsoft наробила галасу про нову лінійку персональних комп’ютерів зі штучним інтелектом, включаючи функцію Recall для всього, що ви коли-небудь робили на своєму комп’ютері. Потім компанія вимкнула цю функцію за замовчуванням після того, як деякі дослідники заявили, що це кошмар з точки зору безпеки.
Microsoft також зменшила масштаби широко розрекламованої кнопки клавіатури зі штучним інтелектом і припинила вплітати свого чат-бота в комп’ютери з Windows для виконання таких завдань, як зміна яскравості екрана. (Microsoft заявила, що відреагувала на відгуки про те, що людям не подобається змішування чат-бота з іншими завданнями, такими як налаштування).
Минулого місяця Google зменшив кількість відповідей, згенерованих штучним інтелектом, у верхній частині результатів веб-пошуку після того, як деякі з них виявилися безглуздими або небезпечними. Це був щонайменше третій випадок, коли Google визнав, що його ШІ працює не дуже добре, включаючи нині призупинену функцію ШІ, яка генерувала зображення, що кидають виклик історії, наприклад, жінку-папу римського.
Тенденція відступів і розчарувань у сфері штучного інтелекту вимагає переосмислення того, як компанії представляють вам свої технології, а також ваших очікувань.
По-перше, компаніям слід відверто сказати, що ШІ може бути корисним для деяких речей, але не для всього – зокрема, для отримання фактичної інформації. Наприклад, ШІ не слід використовувати для пошуку висоти Ейфелевої вежі або того, хто переміг на президентських виборах у США в 2020 році.
По-друге, коли компанії публічно демонструють свій ШІ, вони повинні повідомити вам про рівень помилок або підкріпити твердження, які звучать приголомшливо.
Нещодавно незалежні дослідники поставили під сумнів заяву OpenAI про те, що їхній чат-бот ChatGPT може скласти юридичний іспит на вищий бал, ніж майже всі учасники тестування, і поставили під сумнів ідею про те, що чат-бот може писати програмний код, як людина-експерт.
Нарешті, важливо визнати, що ваша уява може випереджати можливості штучного інтелекту.
Чи може штучний інтелект дізнатися з вашого календаря, що у вашої мами скоро день народження, і замовити квіти, які доставлять їй додому? На жаль, я не знаю жодного широкодоступного штучного інтелекту, здатного виконати це завдання сьогодні.
З власного життєвого досвіду ви знаєте, що технологія може бути дивовижною, але вона рідко буває срібною кулею. Так само і штучний інтелект.