Екрани ноутбуків забруднюються від чхання, розмазуванням відбитків пальців і просто старого пилу. Прикро, коли екран втрачає блиск під час відеодзвінків або стає важко читати текст. Але брудний екран також може бути джерелом передачі мікробів, особливо якщо це сенсорний екран. Ось чому вам потрібно знати, як почистити екран ноутбука.
Ви повинні чистити екран щоразу, коли помічаєте скупчення пилу або бруду, каже Джессіка Ек, експерт Американського інституту очищення. Але, додає вона, ваш графік прибирання повинен бути частішим, якщо хтось у приміщенні страждає на астму або алергію. (Це стосується не лише вашого ноутбука, але й усього, з чим ви регулярно контактуєте, тому не забудьте навчитися чистити все необхідне, щоб у вашому приміщенні не було алергенів).
Звичайно, першим кроком є розуміння того, як правильно почистити екран ноутбука. Незважаючи на схожість, це не зовсім те саме, що чистити ноутбук, або навіть телефон чи інші технічні пристрої.
Чи можна використовувати побутові миючі засоби для чищення екрана ноутбука?
Незалежно від того, який пристрій ви використовуєте, ваш перший крок однаковий: прочитайте посібник користувача. У ньому ви знайдете інформацію про те, як чистити саме ваш пристрій.
Якщо ви не отримали конкретних інструкцій від виробника про те, як почистити екран ноутбука, ви можете подумати, що це так само просто, як взяти пляшку засобу для миття вікон. Але це найгірше, що ви можете зробити. Хоча він може творити чудеса на побутових вікнах, засіб для миття скла може бути дуже шкідливим для Windows (і для екранів комп’ютерів Mac також). Аміак (основний інгредієнт більшості засобів для миття вікон), відбілювач, ацетон, пропіленгліколь та інші розчинники і побутові миючі засоби можуть зруйнувати захисне покриття вашого екрану і спричинити зміну кольору, подряпини та плями.
Навіть звичайна водопровідна вода може містити мінерали, які можуть залишати сліди на екрані, тому багато експертів рекомендують використовувати дистильовану воду, якщо сухої тканини недостатньо. Залежно від типу екрана можна використовувати й інші засоби для чищення (докладніше про це нижче).
Дотримуйтесь золотого правила очищення екрану
Скажіть це разом з нами: «Я не буду розпилювати засіб для чищення безпосередньо на екран». Правило № 1 очищення екранів ноутбуків – ніколи не наносити рідкий або аерозольний очищувач безпосередньо на екран.
«Розпилення рідини безпосередньо на екран може призвести до потрапляння рідини в щілини дисплея і потенційного пошкодження внутрішніх компонентів», – говорить Девід Вейлен, засновник TechHub Denver. «Рідина та комп’ютери/електроніка – закляті вороги, і їх ніколи не можна поєднувати».
Яку тканину можна використовувати для чищення екрану ноутбука?
При вивченні того, як почистити екран ноутбука, так само важливо, як і засіб для чищення екрану, вибрати тканину, якою ви будете його наносити. Ек каже, що паперові рушники та побутові ганчірки занадто абразивні для очищення екрану ноутбука. Вона рекомендує використовувати чисту, суху серветку з мікрофібри.
«Серветка з мікрофібри сплетена з дуже дрібних волокон, що робить тиск на екран більш рівномірним і зменшує ймовірність появи подряпин або пошкоджень», – каже вона.
Навіть якщо ви використовуєте мікрофібру, будьте обережні, щоб не натискати на екран занадто сильно, інакше ви можете пошкодити вбудовані сенсори, особливо на сенсорному екрані. І не намагайтеся зішкребти бруд нігтями – це абсолютне «ні-ні».
Читайте також: Що робити, якщо ви залили свій ноутбук? Поради
Як почистити екран Mac та ПК
Більшість комп’ютерних екранів відносяться до одного з двох типів: «голий» рідкокристалічний дисплей (РК-дисплей) або РК-дисплей з покриттям. Але типи покриттів дуже різняться. «Не існує єдиного типу дисплея для ПК. Ви можете знайти всі можливі варіанти: скляні, матові, пластикові, з покриттям, без покриття», – каже Вейлен. «У комп’ютерів Mac зазвичай скляні дисплеї».
Очищення екрану Mac
Згідно з Apple, ви можете протерти (і навіть продезінфікувати) скляний екран Mac, використовуючи трохи 70% ізопропілового спирту на серветці з мікрофібри. Ви навіть можете використовувати дезінфікуючу серветку Lysol або Clorox – тільки не забудьте попередньо віджати її, щоб уникнути потрапляння зайвої рідини на екран.
Деякі продукти Apple (Pro Display XDR та iMac) мають «нано-текстуроване» скло, призначене для зменшення відблисків при збереженні контрастності, тому вони вимагають спеціального підходу. Apple додає до цих пристроїв спеціальну полірувальну тканину. Її також можна придбати, але експерти кажуть, що для стандартних скляних або рідкокристалічних екранів вона не потрібна.
Очищення екрану ПК
Для ПК без скляного покриття єдиною рідиною, яку рекомендується наносити на серветку з мікрофібри, є невелика кількість дистильованої води, змішаної у співвідношенні 1:1 з білим оцтом. Також доступні комерційні засоби для чищення екранів ноутбуків. Не використовуйте спирт або дезінфікуючі серветки.
Якщо ви не впевнені, який у вас тип екрану, Вейлен радить «прочитати інструкцію і дотримуватися рекомендацій виробника».
Як почистити екран ноутбука
- Завжди вимикайте комп’ютер перед чищенням. Від’єднайте шнур від розетки, а також всі підключені пристрої. Це не тільки запобіжить можливому стрибку напруги, але й дозволить краще бачити весь бруд на екрані.
- За допомогою сухої тканини з мікрофібри обережно протріть екран ноутбука, щоб видалити пил. Не забудьте про кути. Якщо після цього протирання бруд і розводи залишаться, переходьте до наступного кроку.
- Змочіть куточок серветки з мікрофібри кількома краплями дистильованої води. Злегка протріть екран, починаючи з центру, круговими рухами, щоб не залишати розводів. Якщо стійкі сліди не зникають, переходьте до четвертого кроку.
- Злегка збризніть серветку з мікрофібри очищувачем, який найкраще підходить для вашого типу екрану. Пам’ятайте, що для екранів ПК, які не мають скляного покриття, потрібно використовувати воду і оцет у співвідношенні 1:1. Для комп’ютерів Mac (і тільки Mac) можна використовувати серветку з мікрофібри, змочену 70% ізопропіловим спиртом, або віджату дезінфікуючу серветку.
- Злегка протріть екран, починаючи з центру, круговими рухами, щоб не залишати розводів. Не протирайте вологою тканиною кути екрану, оскільки волога може просочитися всередину.
- Дайте екрану висохнути на повітрі.
- Якщо після висихання на екрані з’явилися розводи, протріть його ще раз (злегка!) сухою тканиною з мікрофібри. Обов’язково виперіть серветку з мікрофібри після використання.
Як підтримувати екран ноутбука в чистоті
Після того, як екран вашого ноутбука знову буде виглядати блискучим як новий, ви захочете вжити активних заходів, щоб зберегти його таким. Звичайно, ви можете (і повинні) уникати торкання екрану пальцями. Це значно допоможе зберегти екран чистим, хоча вам все одно потрібно знати, як очистити екран монітора від пилу, що неминуче накопичується.
Запобігання появі плям не таке вже й просте, коли мова йде про ноутбуки. Ваші пальці постійно залишають на клавіатурі жир і відмерлі клітини шкіри. Коли ви закриваєте ноутбук, цей бруд потрапляє на екран. Одне з рішень – класти тонку серветку з мікрофібри на клавіатуру щоразу, коли ви закриваєте екран. Інший – придбати зручний засіб для чищення ноутбука. Так, вам все одно потрібно знати, як чистити екран ноутбука. І так, вам потрібно буде чистити його регулярно. Але за допомогою цього простого трюку ви зможете збільшити проміжок між чистками.
Якщо ваш комп’ютер має сенсорний екран, рекомендується мити руки (і давати їм висохнути!) перед використанням пристрою. Після того, як ви навчитеся чистити екран ноутбука, вас може надихнути чистити екран телевізора, зарядний порт телефону та інші технічні пристрої.