Дослідники безпеки виявили в Google Play і Apple App Store сотні так званих fleeceware-додатків, які принесли своїм розробникам сотні мільйонів доларів.

Fleeceware – тип додатків, що таємно списують надмірно високу плату за користування. Як правило, fleeceware-додатки обманним способом змушують жертву встановити безкоштовну “пробну версію”, а потім знімають великі суми за “підписку”.

Розробники отримують доходи від своїх творінь, і це цілком законно. Однак користувачам може бути складно зрозуміти, як уникнути надмірної плати за підписку.

Судячи з усього, подібний метод отримання доходу від додатків продовжує набирати популярність. Фахівці Avast виявили в Google Play і Apple App Store 204 fleeceware-додатків. З них 134 додатки були виявлені в Apple App Store. В цілому вони налічують 500 млн. завантажень і принесли своїм розробникам $365 млн.

Що стосується Google Play, то 70 виявлених дослідниками fleeceware-додатків були завантажені 500 млн. раз і принесли розробникам $38,5 млн.

Найпопулярніші fleeceware-додатки – гороскопи, фото- і відеоредактори, уроки музики, додатки для створення мультфільмів і сканери QR-кодів/PDF-документів. Більшість з них пропонують три дні безкоштовного користування, після чого починають стягувати плату. Найчастіше користувачі забувають скасувати підписку після закінчення пробного терміну, і додаток починає знімати гроші ($ 4-66 на тиждень). Навіть якщо користувач виявить списання коштів і видалить додаток, плата за підписку продовжує стягуватися.

Радимо звернути увагу на поради, про які писав Cybercalm, а саме:

Як створити гостьову мережу Wi-Fi та навіщо вона потрібна?

Що таке зловмисне ПЗ? Все, що потрібно знати про віруси, трояни та програми-вимагачі

Як обмежити додаткам використання даних у фоновому режимі на Android? – ІНСТРУКЦІЯ

Як налаштувати автовидалення повідомлень у Telegram? – ІНСТРУКЦІЯ

Як заборонити сайтам надсилати Вам сповіщення у Chrome на Android? – ІНСТРУКЦІЯ

Signal чи Telegram: який додаток кращий для чату?

Нагадаємо, на VirusTotal були виявлені кілька зразків трояна XCSSET, які здатні працювати на пристроях з чипами Apple Silicon (M1).  Троян вміє красти файли куки з Safari, інформацію з додатків Evernote, Skype, Notes, QQ, WeChat і Telegram, а також шифрувати файли і впроваджувати шкідливий JavaScript сторінки, що відкривається у браузері, за допомогою XSS-атаки

Окрім цього, у Google Play Маркет знайшли понад десять додатків, що завантажують троянську програму Joker. Ця шкідлива програма примітна тим, що таємно оформляє підписку на преміум-послуги. Вона також вміє перехоплювати SMS, красти конфіденційні дані і список контактів, встановлювати бекдор, генерувати фейковий відгуки, нав’язливо показувати рекламу

Також понад 10 різних APT-груп, які використовують нові уразливості Microsoft Exchange для компрометації поштових серверів, виявили дослідники з кібербезпеки. Дослідники ESET виявили наявність веб-шелів (шкідливі програми або скрипти, які дозволяють дистанційно управляти сервером через веб-браузер) на 5 тисячах унікальних серверах у понад 115 країнах світу.

До речі, хакери вигадали хитрий спосіб викрадення даних платіжних карток у скомпрометованих інтернет-магазина. Замість того, щоб надсилати інформацію про картку на контрольований ними сервер, хакери приховують її у зображенні JPG та зберігають на самому веб-сайті, з якого власне, і були викраденні дані.

А команда експертів змогла отримати доступ до камер відеоспостереження, встановлених в компаніях Tesla, Equinox, медичних клініках, в’язницях і банках. Фахівці опублікували зображення з камер, а також скріншоти своєї здатності отримати доступ суперкористувача до систем спостереження, які використовують в компанії Cloudflare і в штаб-квартирі Tesla.